Poriadna dávka hudobnej inšpirácie: Máme pre teba najobľúbenejšie albumy a skladby minulého roku

Toto sú najobľúbenejšie piesne našej redakcie!

Toto sú najobľúbenejšie piesne našej redakcie! (Zdroj: Unsplash/Eric Nopanen)

#Dobrá hudba je skvelým spoločníkom pri akejkoľvek činnosti. Aj tebe sa občas stane, že máš pocit, akoby si počúval desať pesničiek stále dookola? Nehovoriac o situácií, keď ti začnú hrať nostalgické piesne puberty a ty máš pocit, že máš opäť 12 a tancuješ na vypaľovačku od Black Eyed Peas.


Situácia, ktorú všetci dobre poznáme: Kapela S hudbou vesmírnou svojou novinkou u mnohých trafila do čierneho


V takej situácií nie je na škodu inšpirovať sa niečím novým. Aj keď máme všetci v obľube rôzne štýly, niekedy si dokážeme uletieť a aj ten najtvrdší metalista si vypočuje jemnú klavírnu skladbu. Prinášame ti zopár tipov na (možno) nové sklady. Toto je obľúbená hudba našej redakcie.

Anet (šéfredaktorka)

Machine Gun Kelly – Tickets to My Downfall

 „Emdžíkeja“ sme si zamilovali ako drsného rapera, on sa však rozhodol robiť pop punk. Pre mňa tá najlepšia správa! Pri počúvaní albumu Tickets to My Downfall som mala pocit, že sa vraciam v čase do dôb Blink 182, Good Charlotte či InéKafé. Bicie na albume zastúpila samotná legenda Travis Barker. Zvlášť odporúčam songy Kiss Kiss, Drunk Face, Bloody Valentine a My Ex’s Best Friend.

Paulie Garand & DJ Wich – Mezi prsty

Československý rap veľmi nepočúvam, ale keď áno, tak mi hrá Paulie Garand. Pre mnohých je „mäkký“, no ja som z neho paf! Spôsob, akým ohýba slová ma nekonečne fascinuje. V textoch vždy objavím niečo nové a myslím, že poklonu by mu za svojich čias zložil nejeden básnik. Z albumu Mezi prsty odporúčam Nic víc, Mezi prsty, Tonout v tónech alebo Livin.

Miley Cyrus – Plastic Hearts

Miley je neriadená strela a mne sa páči, že si ide svoje. Ťažko povedať, či len prahne po pozornosti, alebo je naozaj tak slobodná a nezávislá, ale o to tu vlastne ani nejde. Prišli sme sa baviť o hudbe. Miley naposledy vydala album Plastic Hearts, pre zmenu v poriadne rockovom znení. Hosťuje na ňom aj samotná legenda punk rocku Billy Idol. Niektoré pesničky poznáš zrejme aj z rádia, ale poďme si ich pre istotu pripomenúť – Prisoner (feat Dua Lipa), Midnight Sky či Plastic Hearts.

Soňa (editorka)

Tash Sultana – Pretty Lady

Tash som objavila ku koncu roka vďaka kamošovi štýlom „aha, niečo ti ukážem.“ Od prvého momentu pre mňa zostáva nemožné poňať rozmery jej neuveriteľného talentu. 25 ročná hudobníčka z Austrálie vystupuje síce sama, no snáď nikto sa neodváži povedať, že nie je hodná pomenovania kapela. Ovláda 20 hudobných nástrojov, pričom je gitara práve tým, ktorým podľa mňa dokazuje svoju genialitu. Netreba sa čudovať, hrá na nej už od svojich 3 rokov.

Jej skladby sú typické dlhým introm, aj keď na Spotify nájdeš aj kratšie, nemenej dobré verzie. Svet si ju všimol vďaka jej domácim nahrávkam, ktoré sa tešili vysokej sledovanosti na Youtube. Ja osobne by som kvôli nej kupovala lístok na festival. Klasikou, ktorú odporúčam na utvorenie názoru bude určite skladba Jungle, Pretty Lady alebo Notion. Ideálnu predstavu si však utvoríte, ak si pozriete kúsok z jej live koncertov.

Haim – The Steps

Skupina HAIM sa skladá z troch sestrier a z bubeníka, ktorého si pri dlhonohých ženách všimne žiaľ málokto. Mňa osobne zaujala piesňou Don’t save me, pri ktorej som si povedala, že táto chytľavá starinka mi nič nehovorí. Zostala som dosť prekvapená po tom, čo som zistila, že počúvam pomerne novú skupinu, ktorej tvorba je skutočne špecifická a rozpoznateľná.

Podľa môjho názoru ich hudba zaváňa dobou pár desaťročí dozadu, ale len v tom najlepšom možnom zmysle. K vypočutiu preto rozhodne odporúčam Want you back – na klip s budeš pozerať zhypnotizovane, The steps, Forever alebo If I Could Change Your Mind.

Elderbrook & Rudimental – Something About You

Skupina Rudimental je jednou z mojich srdcoviek a v spojení s Elderbrook to inak ako dobre dopádnúť nemohlo. Rudimental sú vo svojich spoluprácach podľa môjho vkusu viac než úspešní a ja si ich skladby púšťam dookola. Skutočne pozerateľné klipy ani nemusím spomínať, jednoducho presne podľa môjho gusta.

Skladbu Something about you som počula minimálne stokrát, no ak mám odporučiť niečo viac, pusti si aj Free, Waiting all night či skladbu Numb od Elderbrook.

Filip (sales manager)

Nick Cave: Idiot Prayer (Nick Cave Alone at Alexandra Palace)

Rok 2020 bol v hudbe hlavne v znamení lockdownových albumov a koncertných streamov. Nick Cave to spojil a vydal audio záznam zo svojho streamovaného sólo koncertu v Londýne. Ide o pôsobivé prerábky jeho starších skladieb iba s hlasom a klavírom. A niektoré z nich sa menia na nepoznanie. Komorné úpravy pochmúrnej tvorby Cavea sú tak ideálnym soundtrackom pre túto často na pohľad bezvýchodiskovú dobu.

Squirell Flower – I Was Born Swimming

V čase, keď sa ešte chodilo na koncerty som videl americkú speváčku Ellu O’Connor Williams predskakovať Adrianne Lenker z Big Thief (inak autorky jedného z top albumov roku 2020) a kým najčastejšie predskokani vypadnú z pamäte, alebo v nej navždy zostanú pre ich hrôzostrašnosť, Squirell Flower mi tam ostala kvôli správnym dôvodom.

V jej hudbe sa spája výrazný hlas s jednoduchým pesničkárstvom, ktoré je príležitostne podkreslené intenzívnou súhrou so sprievodnou kapelou. Veľmi príjemný debut I Was Born Swimming bol podľa Spotify mojim najpočúvanejším novým albumom roku 2020, preto si zaslúži byť v tomto výbere.

Lou Barlow’s Artist Enabler Series

Predstavte si, že máte hudobníka, ktorého môžete označiť za najobľúbenejšieho. Predstavte si, že hrá v asi tak piatich kapelách, že vydáva pod rôznymi menami každú chvíľu nový album a jeho archív siaha do polovice 80. rokov. V skratke, stále je čo počúvať a stále je čo objavovať.

U mňa je takou postavou Lou Barlow, ktorého rôzne projekty počúvam viac ako 5 rokov bez prestávky. No a potom mám poslednú vec, ktorú by som chcel, aby ste si predstavili. Tento hudobník sa rozhodol rozbehnúť sériu, v ktorej za poplatok menší ako je mesačné predplatné Spotify pošle fanúšikom každý mesiac novú nahrávku, ktorá nie je zverejnená nikde inde…

V Barlowovej sérii, ktorá sa spustila v lete 2019 a trvala až do Vianoc 2020 tak prišli nové pesničky, archívne demoverzie, nevydané albumy, záznamy koncertov. Celkovo 200 skladieb v 18 mesiacoch obohatené o intenzívnu komunikáciu s fanúšikmi, ktorí boli do série zapojení. Napríklad tým, že mohli dávať tipy na to, čo by chceli počuť. Takto vyzerá ideálna komunikácia medzi hudobníkom a fanúšikmi v 21. storočí.

Marcy (social media manager, redaktorka)

El Profesor – Bella Ciao

Myslím si, že roku 2020 kraľuje pre mnohých nielen seriál Money Heist, ale aj song Bella Ciao, ktorému sa dostalo po dlhej dobe veľkej pocty. Nie som veľký fanúšik rôznych prerábok, ale tento song v Remixovej podobe ma neskutočne baví!

Možno je to aj tým, že som fanúšik klasických španielskych a talianskych vypaľovačiek (smiech). Tie počúvam takmer každý deň, ideálne, ak ide o nejakú hodinovú slučku týchto pesničiek. Vždy ma dostanú do dobrej nálady a ja sa vďaka nim premiestnim aspoň mysľou na pláž a k moru.

Playlist pohoďáčky

Môj hudobný vkus je na míle vzdialený hudobným novinkám a trendom. Vždy radšej lovím v starších hudobných vodách a môj playlist na Spotify je zmesou overených hitov, ktoré striedam podľa nálady. Musím sa priznať, že ak sa mi zapáči nejaká pesnička som schopná ju počúvať dookola celé dni, až kým sa mi nezunuje. Ak sa ku nej ale vrátim viem, že bude mať čestné miesto v mojom playliste.

Zrejme dátumovo najnovšou pesničkou v mojom playliste je Topic, A7S – Breaking Me, Regard – Ride It a The Weeknd – Blinding Lights, Post Malone – Circles alebo Imagine Dragons – Birds Ani jedna pritom nie je z roku 2020, ale už som spomínala, že nie som príliš na novinky, však?

Mirec (redaktor)

Tenet OST – Ludwig Göransson

Niekedy je naozaj skvelé, ak sa opätovne pozastavíš pri filmovej hudbe a dáš jej šancu aj samostatne. OST-čka sú často fantastickou voľbou aj pri učení, premýšľaní, upratovaní a v podstate pri všetkom. Pri snímke Tenet to platí dvojnásobne. Hudbu po dlhom čase pre režiséra Christophera Nolana nerobil Hans Zimmer, ale jeho žiak Ludwig Göransson.

Skvelý soundtrack len potvrdzuje, že islandská produkcia má naozaj čo Hollywoodu ponúknuť. Po roku 2019, ktorý pre mňa ovládla Hildur Guðnadóttir (hudba za snímku Joker) teda pokračuje v nastolenom trende. Hudba k Tenetu je surová, moderná a zároveň si zachováva isté orchestriálne čaro.

McCartney III – Paul McCartney

Beatles boli vždy mojou srdcovkou. Dodnes nedám dopustiť na počúvanie ich platní a teší ma, že dvaja jej členovia sú stále aktívni. Paul McCartney vydal po 40 rokoch pokračovanie svojich albumov McCartney I a II. Čaká na teba 11, respektíve 15 nových skladieb (v prípade deluxe verzie), ktoré v sebe skrývajú jasné posolstvo.

Na jednu stranu sa v ňom odráža koniec života, aký sme ho poznali pred pandémiou koronavírusu, na druhú ide o akési uzavretie komplikovaného roka, ktorý zmenil naše životy. To všetko skrz optiku jedného z najvýznamnejších hudobníkov, akých sme kedy na svete mali.

Nomadland OST – Ludovico Einaudi

Soundtrack k filmu, ktorý si ešte na Slovensku nejaký čas oficiálne nepozrieme. O Nomadlande sa hovorí ako o obrovskom kandidátovi na všemožné ceny a podľa všetkého bude bojovať o zlatú sošku aj v prípade hudby. O tú sa postaral taliansky skladateľ Ludovico Einaudi.

Priprav sa na magickú, no zároveň depresívnu pomalú jazdu, ktorá ťa v konečnom dôsledku môže priviesť na nové myšlienky a poriadne nakopnúť. Pre pripomenutie, Einaudi sa postaral aj o skvelý soundtrack s francúzskej komédii The Intouchables, takže ak sa ti páčila jej hudobná stránka, rozhodne nemáš nad čím váhať.

Soňa (redaktorka)

Egor Kreed – Devochka z kartinki

Ruskí interpreti sú čoraz známejší aj na Slovensku, no napriek tomu ich sleduje stále len veľmi malé percento Slovákov. Je však jasné, že títo hudobníci nespia a ani rok 2020 ich nezastavil v produkcii kvalitnej hudby.

Okrem toho sú tvorcovia z krajín, akými je napríklad Kórea alebo Rusko, charakteristickí zaujímavými vizuálmi, ktoré sa neboja parodovať známe videoklipy z Ameriky (spomeniem napríklad Egora Kreeda a Timatiho, ktorí k piesni Zvezdopad nahrali podobný videoklip ako DJ Khaled a Drake k piesni Popstar). Pieseň devochka z kartinki teda zaujme nielen chytľavou hudbou ale aj zaujímavým, trochu futuristickým klipom.

BlackPink – How You Like That

Ďalším fenoménom, ktorý pomaly dobíja aj Slovensko sú kórejské hity. Najväčší úspech v tomto roku jednoznačne zožala pieseň Dynamite od BTS, ktorú pravidelne hrajú aj v slovenských rádiách. BlackPink však ani počas roka 2020 nezaháľali.

Jedným z ich skvelých hitov je určite aj spolupráca Ice Cream so Selenou Gomez alebo Bet You Wanna s Cardi B. Aj tieto spolupráce svedčia o tom, že kórejská hudba je vo svete jednoducho obľúbená. Parádnu nálož farieb, outfitov, farebných vlasov a prepracovaných choreografií si však BlackPink pripravili aj v skladbe How You Like That, ktorú by si nemal prehliadnuť.

Eminem – Music to Be Murdered By

Jedenásty štúdiový album od Eminema je jednoducho niečo, čo svet nemohol ignorovať. Vydať ho stihol v januári minulého roka a znova ukázal, že vo svete rapu je jednoducho doma. V piesňach na albume sa objavil aj Ed Sheeran alebo nedávno zosnulý Juice WRLD.

Najväčší úspech zožala práve skladba s Juice WRLD-om na feate. V piesni Godzilla dokonca Eminem prekonal aj svoj vlastný rekord v rýchlosti rapovania. Jeho album je určite povinnou jazdou pre každého fanúšika rapu.

Martin (redaktor)

SAINt JHN – Roses (Imanbek Remix)

Priaznivci žánru Hip-Hop, vymetači barov a diskoték alebo hanbliví tanečníci pred zrkadlom si nájdu cestu k remixu Roses od interpreta SAINt JHN. Uvoľňujúca hudba bez veľmi zmysluplného textu dokáže byť solídnou psychohygienou počas akejkoľvek nálady. Upratovanie nebolo nikdy príjemnejšie, než pri tejto pesničke!

Yzomandias – Mawar

Na mieru šitá nástupovka víťaza Oktagon Underground vo váhe do 70 kg Tadeáša Růžičku od českého rapera Yzomandiasa dokáže veľmi dobre vyburcovať. Pesnička je vhodná na cvičenie alebo len na jednoduché odreagovanie. Videoklip je zostrihom najlepších momentov thaiboxera a dnes už MMA bojovníka „Mawara“ Růžičku.

LA Vision & Gigi D’Agostino – Hollywood

Chytľavá melódia pesničky Hollywood od dvojice LA Vision a Gigi D’Agostino zostáva hrať v hlave naozaj dlho. Refrén dokáže spríjemniť dlhú cestu autom, prípadne prinúti človeka vykonať zopár tanečných pohybov. Od skladateľa LA Vision ide o prvý významnejší a svetovo známy produkt. V prípade jeho výrazne známejšieho kolegu sme na podobné husárske kúsky už zvyknutí.


Ktoré skladby či albumy učarovali tebe? Daj nám vedieť v komentároch!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame