10 zabudnutých slovenských albumov posledných rokov: Skvelá hudba, ktorú dnes už (takmer) nepočuť

Šymon Kliman

#Slovenská hudba zažila v posledných 25 rokoch niekoľko zaujímavých období. Objavila sa elektronika, rap, vrátili sa legendy i gitary. Vybrali sme preto 10 fantastických slovenských albumov od 90. rokov, na ktoré sa neprávom trocha pozabudlo. Stojí za to si ich pripomenúť.

Noisecut – BLIIIZKO
2008, Slnko Records

Noisecut existovali na slovenskej scéne nejaký čas, no až druhý album BLIIIZKO skutočne zachytil ich tvorivý a autorský potenciál. Išlo o poetický elektropop so slovenským nádychom a medzinárodným zvukom. Bohužiaľ, v tieni tragickej smrti speváčky Betky Majerníkovej v roku 2012 sa na ich najlepší album troška pozabudlo.

Hex – Ježiš Kristus nosí krátke nohavice
1992, Monitor

Ešte predtým, než začali Hex tvoriť obyčajný rádiový pop-rock, nahrali v roku 1992 album s kontroverzným názvom Ježiš Kristus nosí krátke nohavice a sviežim zvukom inšpirovaným britskými ostrovmi. Počuť v ňom The Cure i shoegazovú scénu. Madelaine či Sedem tiel a jedna tvár sú dodnes klasikami.

Collegium Musicum – Speak, Memory
Pavian, 2010

Možno je troška kontraproduktívne do zoznamu „pozabudnutých“ albumov dodávať legendárnu kapelu Collegium Musicum, no ich živák z roku 2010 nazvaný Speak, Memory, ukazuje kapelu vo výbornom svetle. Výberom skladieb ide v podstate o výberovku a technicky v ničom nezaostáva za nahrávkami zo 70. rokov. Vzhľadom na nedávnu smrť Mariána Vargu ide tiež o poslednú nahrávku, ktorá vyšla ešte za jeho života. Ostala však trocha opomenutá médiami i fanúšikmi. Napriek tomu tento rok vyšla v premiére na LP platni.

Free Faces – Almost True Story
Silberman, 1998

Free Faces boli koncom 90. rokov nevšedným spojením speváka a textára Maroša Hečka (dnes šéf Rádia_FM) s ostrieľanými hudobníkmi – Andrejom Šebanom, Oskarom Rószom a Marcelom Buntajom. Veľký zvuk, fantastické inštrumentálne výkony a Hečkova charizma vyústili do jedného z najlepších slovenských albumov 90. rokoch. Ak by ste ho však dnes chceli zohnať niekde legálne, podarilo by sa vám to len z druhej ruky.

Hvozd – Po kopcoch v županoch
Slnko Records, 2010

Skupina so skvelými skladbami, ktorej trvalo poriadne dlho, kým nahrala regulárny prvý a nakoniec aj jediný album. Hvozdu sa to podarilo až v roku 2010 a v zásade hneď potom prestala štvorica po rokoch spoločného hrania koncertovať. Po kopcoch v županoch v produkcii Tomáša Slobodu je však vydareným testamentom tejto skupiny.

Abuse – The Great Outdoors
Deadred, 2004

Abuse sa už dnes volajú Autumnist a albumy vydávajú stále. Projekt Vlada Durajku však patrí k pionierom netanečnej elektroniky u nás. Potvrdzuje to predovšetkým ich atmosférický album The Great Outdoors z roku 2004, ktorý ani po rokoch neznie zastaralo.

Youcoco – Big Now!
Deadred, 2010

Pamätáte si ešte na Myspace? Tak táto trenčianska dvojica sa spočiatku prezentovala najmä tam. Youcoco kombinovali výrazný ženský vokál s jednoduchými bicími a údernou gitarou. Žiaľ, aj táto kapela v podstate hneď po vydaní debutu prestala fungovať.

Jana Kirschner – Krajina rovina
Universal, 2010

Tento album znamenal pre Janu Kirschner úplnú otočku. Rádiový pop vymenila za experimentálny prístup, dlhé skladby a netradičné aranžmány. No kvôli tomu, že vydavateľstvo nevidelo v nahrávke Krajina rovina komerčný potenciál, zostala zatienená jej neskoršou „nezávislou“ tvorbou z albumov Moruša biela a Moruša čierna. Pre jej kariéru to bol však zásadný bod.

Peťo Tázok – VP84
Muteme, 2006

Raper Bene začínal pred rokmi ako fiktívna postavička menom Peťo Tázok. Doteraz ide o asi najdivnejšiu nahrávku slovenského rapu. Beneho rapy sú prehnané cez héliový efekt, čo ešte len zvýrazňuje jeho rečovú vadu, všetko je podkreslené temnými beatmi od Karaoke Tundru a príbehovými apokalyptickými textami. Po VP84 vydal Peťo Tázok ešte Album, potom sa však naplno začal venovať sólovej tvorbe a kapele Modré Hory.

Tornádo Lue – Tornádo Lue
Indies/Zoon, 1994

Tornádo Lue bola netypická slovenská skupina spievajúca po česky. Počas rokov prežila niekoľko koncov a návratov. Ten posledný prišiel na radu pred piatimi rokmi. Ich debutový album z roku 1994 je jednou z najvýraznejších platní tohto obdobia, napriek tomu, sa na túto skupinu tak trochu zabudlo. Chcelo by to sa dočkať ich ďalšej inkarnácie.

Odporúčame