Najkrajšie lesy a pralesy Slovenska: Neuveríš, ale jeden patrí aj známej značke!

Slovenské lesy a pralesy sú naozaj výnimočné. Zdroj: Getty Images

#Po celom Slovensku nájdeš nádhernú prírodu, ktorú by si mal vidieť na vlastné oči. Výnimkou nie sú ani zaujímavé lesy a pralesy. Vyskúšaj naše tipy aj ty.

Spoznaj najväčší prales na Slovensku

S rozlohou 615 hektárov je Stužický prales najväčší na Slovensku. Leží v Poloninách a nachádza sa v Bukovských vrchoch blízko obce Nová Sedlica v okrese Snina. Túto dedinku preslávila najmä chalúpka deduška Večerníčka. Stužický prales je výnimočný aj tým, že tu nájdeš hranicu troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Toto územie má piaty, a teda najvyšší stupeň ochrany.

Ak ho chceš objaviť, dostaneš sa sem aj po dobre prístupných turistických chodníkoch. Nie nadarmo sa však tento prales označuje ako najväčšia divočina Slovenska. Čaká ťa tu fascinujúca príroda, v ktorej prevažujú bukové lesy. Okrem toho môžeš stretnúť aj všetky naše veľké šelmy alebo zubra európskeho.

Stužický prales.
Pohľad prírodu v Stužickom pralese. Zdroj: Getty Images

Haluzická tiesňava – pravý slovenský kaňon

Nájdeš ju v Trenčianskom kraji neďaleko obce Haluzice (okres Nové Mesto nad Váhom) a využiť môžeš náučný chodník v očarujúcej prírodnej scenérii. Haluzickú tiesňavu považujeme za pravý slovenský kaňon, ktorý je viac než kilometer dlhý, 200 metrov široký a 50 metrov hlboký. Zaujímavosťou je, že tiesňava sa stále prehlbuje a mení.

Celá trasa v tomto teréne je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane detí. Okrem toho je v jej blízkosti aj romantická zrúcanina Haluzického kostolíka z 13. storočia. Na území Haluzickej tiesňavy je vyhlásený 4. stupeň ochrany prírody.

Najznámejší je u nás Badínsky prales

Nájdeš ho v Kremnických vrchoch pri obci Badín. Na Slovensku ide o najznámejší a zároveň najchránenejší prales, pričom je chránený už od roku 1913. A čím je špecifický? Nachádza sa tu pôvodná fauna aj flóra, pričom tu v nedotknutej prírode žijú nielen medvede, ale aj rysy a vlci. Unikátne sú aj 400-ročné biele jedle.

Pozor však na to, ak si chceš užiť prekrásny výlet. Náučný chodník vedie mimo najprísnejších chránených území pralesa – prejsť sa však dá iba s povolením a s odborným sprievodcom v rámci exkurzie. No raz ročne (zvyčajne na jeseň) sa tu koná deň otvorených dverí Badínskeho pralesa, keď sa sem dostaneš aj sám.

Jeleň v lese.
V divokej prírode sa dajú stretnúť aj najrôznejšie zvieratá. Zdroj: Adobe Stock

Najmohutnejšia roklina Slovenského raja – Veľký Sokol

Nie je náhoda, že jeden z najkrajších národných parkov u nás sa volá Slovenský raj. Vo svojom vnútri ukrýva najmohutnejšiu roklinu Veľký Sokol. Navyše si tu na svoje prídu taktiež milovníci vodopádov. Platí tu najvyšší piaty stupeň ochrany prírody. 

Tiesňava Veľký Sokol je jednou z najväčších prírodných krás na Slovensku a turistami je často navštevovaná. Ešte stále má takmer nedotknuté miesta. Mimochodom, výstup je tu jednosmerný, môže sa ísť iba proti toku potoka. 

Veľký Sokol.
Pohľad na tiesňavu Veľký Sokol. Zdroj: Adobe Stock

Špeciál na záver – Lidl má v Tatrách svoj vlastný les

Nákupný reťazec Lidl spustil v roku 2012 projekt s názvom Voda pre stromy. Vďaka nemu pribudlo vo Vysokých Tatrách viac ako 1,8 milióna stromčekov. Z každej predanej 1,5-litrovej fľaše minerálnej vody Saguaro totiž venuje diskont 1 cent na zalesňovanie tatranského územia. Pôvodným cieľom projektu bolo obnoviť krásu tatranských lesov po ničivých veterných kalamitách, ale v súčasnosti je motívom aj boj proti klimatickej kríze.

Zamestnanci Lidla sa aj preto počas mája pustili do výsadby nových stromčekov. „Náš Lidl les sa rozrastie o ďalších 185-tisíc stromčekov, čo predstavuje približne 90 hektárov nového lesa. Celkovo sa rozprestiera na ploche veľkej ako približne tisíc futbalových ihrísk a do jeho výmery by sa zmestili Gibraltár spolu s Vatikánom,“ objasnila situáciu CSR špecialistka spoločnosti Lidl Martina Sujová.

Lidl.
Zamestnanci Lidla sa aj preto počas mája pustili do výsadby nových stromčekov. Zdroj: Lidl

O projekt Voda pre stromy je obrovský záujem. Prihlásených dobrovoľníkov je toľko, že o ich účasti na akcii dokonca rozhoduje náhoda. Po tvrdej práci ich čaká zaslúžený odpočinok v podobe wellness procedúr.

„Sadenie stromčekov prebieha vo dvojiciach, pretože je skutočne fyzicky náročné vyčistiť si miesto výsadby, vykopať čakanom dostatočne hlbokú jamku, uložiť stromček, prikryť ho zeminou a utlačiť tak, aby prípadné dažde či veterné počasie nezmarili snahu dobrovoľníkov – laikov. S odbornou pomocou a vedením pracovníkov Lesov SR sme sa vždy tejto úlohy chopili zodpovedne a stromčekom sa darí,“ doplnila Martina Sujová.

Viac o aktivitách Lidla na Slovensku

Lidl.
Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame