Prírodný skvost na Slovensku: Jediná vysokohorská jaskyňa u nás je pohrebiskom netopierov

Pohľad of Jaskyne mŕtvych netopierov (foto: facebook.com/jmrtvychnetopierov)

#Pozor! Ak si telom i dušou dobrodruh a pri slove adrenalín sa ti zapaľujú lýtka, tento slovenský skvost je určený práve pre teba. Jaskyňa mŕtvych netopierov je unikát, po ktorého prehliadke budeš mať zimomriavky od vzrušenia ešte veľmi dlho. Ide o jedinú sprístupnenú vysokohorskú jaskyňu na Slovensku, kde sa každý môže aspoň na chvíľu cítiť ako pravý jaskyniar. Obsahuje totižto množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelných vetvách.

Tajomné pohrebisko netopierov

Jaskyňa dostala svoje pomenovanie podľa netopierích kostičiek, ktoré v nej boli objavené. Najstaršie z nich môžu mať až neuveriteľných 6000 rokov.

A ako sa tam dostali? Existujú dve teórie. Buď si netopiere urobili z jaskyne svoje prirodzené pohrebisko, alebo tu chodia zimovať a nedokážu si so sebou zobrať dostatočnú tukovú zásobu na to, aby zimu prežili. A keďže vchody sú tu veľmi dlho zasypané snehom, tak nemajú kadiaľ vylietať von za potravou a teda hynú hladom.

Netopiere však nie sú jedinými tvormi, ktorí si do jaskyne chodia pre svoj večný odpočinok. V okrajových častiach jaskyne nájdeš aj kostry kún, medveďov, ba dokonca kôz.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Katka Kat (@kat.katka),

Ty sa však nemusíš báť, žeby si sa nevrátil živý, pretože jaskyňou ťa nebudú sprevádzať brigádnici či študenti, ako je to zvykom v iných jaskyniach, ale skúsení profesionálni jaskyniari, ktorí ju aj prevádzkujú. Jaskyňu nájdeš v Nízkych Tatrách, pod Ďumbierom a trasa k nej sa začína pri chate Trangoška. Odtiaľ kráčaš Trangošskou dolinou po označenom turistickom chodníku približne hodinu až narazíš na smerovník, ktorý ťa odkloní už k vchodu do jaskyne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaskyňa mŕtvych netopierov (@jmn.sk),

Odvaha a pevná obuv je nevyhnutnosťou

Špeciálny speleologický oblek, čelovka, prilba a istiace lano. To je výbava, ktorú dostaneš pri vstupe do jaskyne. O pevnú horskú obuv a teplé oblečenie sa už budeš musieť postarať sám. Odporúčame nepodceniť výber, nakoľko prehliadka jaskyňou mŕtvych netopierov nie je určená pre „trasorítky“.

V ponuke sú tri trasy s rôznym stupňom obťažnosti, pričom variant A, s najnižšou obťažnosťou, je vhodný aj pre najmenších turistov. Kilometrová prehliadka ti tak potrvá približne hodinu a pol.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maiki (@marek_maiki_bulko),

Pre jaskynných dobrodruhov sú určené trasy B a C, kde osvetlenie a jasne viditeľné chodníčky nájdeš len ťažko. Priprav sa na úzke priestory, nízke stropy a hlboké zradné priepasti. V béčku si odkráčaš a odplazíš viac než dve hodiny, v céčku zase viac ako tri hodiny, pričom adrenalín budeš cítiť ešte dlho po tom, ako sa dostaneš von z jaskyne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora Kuchárová (@princeznicka_barboruska),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maroš Katreniak (@m.katreniak),

Ako sa tam dostaneš?

Netreba zabúdať, že Jaskyňa mŕtvych netopierov je jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou u nás. Nachádza sa v Nízkych Tatrách v Ďumbierskom vysokohorskom krase. Z väčších miest tam dorazíš najrýchlejšie z Brezna, odkiaľ je to necelá polhodinka autom. Ak sme ťa na prehliadku nalákali, neváhaj, telefonicky sa zaregistruj a vyraz tam ešte toto leto. Určite neoľutuješ.

Odporúčame