Na útoky z 11. septembra 2001 nesmieme zabúdať: Vieš, čo sa stalo v deň, keď padli dvojičky?

Zdroj foto: Wikimedia commons/ Robert J. Fisch

#Najmä mnohí mladší by dnes možno nevedeli povedať, čo sa pred osemnástimi rokmi, 11.septembra 2001, stalo. Prečo je tento deň smutným mementom svetovej histórie? Ak to tiež nevieš alebo si „práve teraz nevieš spomenúť“, poďme si to spoločne zopakovať.

Počas 11. septembra 2001 sa udiala séria útokov v USA, ktoré si vyžiadali 6000 zranených a 2996 obetí z viac ako sedemdesiatich krajín. Štyri lietadlá plné bežných cestujúcich unieslo devätnásť mužov, ktorí patrili k teroristickej organizácii al-Káida. Tieto lietadlá postupne stihol smutný osud. Dve lietadlá narazili do World Trade Center – mrakodrapov známych ako Dvojičky, ktoré sa zrútili. Ďalšie lietadlo narazilo do amerického Pentagonu neďaleko hlavného mesta Washington.

Štvrté lietadlo havarovalo v Pensylvánii. Nikto z ľudí na palube štyroch lietadiel neprežil.

Zdroj foto: flickr.com / 9/11 Photos

Udalosti pohli aj svetovou politikou, ktorá si začala uvedomovať hrozbu teroristických organizácií a potrebu ochrániť obyvateľov pred týmito zoskupeniami. Začal sa boj proti terorizmu vo svete, posilňovanie právomocí, snaha obmedziť dosah teroristov.

Dnes si pripomíname osemnáste výročie otrasných činov. Útok sa stal námetom filmov, kníh ale aj konšpiračných teórií. V roku 2019 si toto smutné výročie pripomenuli svetoví lídri, medzi ktorými nechýbal prezident USA Donald Trump a spomínali taktiež príbuzní obetí a osobnosti pri pomníku neďaleko miesta, kde Dvojičky stáli.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame