Na prvé počutie: Hasan publikoval Prototyp: Skvelí hostia aj beaty

Sľuby by sa mali plniť, tým sa snažíme riadiť. Včera sme avizovali, že cez víkend si budete môcť prečítať diel rubriky Na prvé počutie zameraný na Hasana. V piatok sme rozobrali Doriana a jeho EP Radost, dnes bude reč o Hasanovi a jeho novom albume Prototyp. Dve časti rubriky, v ktorých analyzujeme nové hudobné projekty dva dni po sebe, sú jasným dôkazom toho, že rok 2020 je naozaj veľkým požehnaním, čo sa týka novej tvorby.

Všetci vieme, že rok 2020 je výzvou pre mnohých z nás. Čo sa týka novej hudby, je to ideálny priestor na to, aby interpreti tvorili, tvorili a tvorili. A skutočne sa to deje. Prakticky od jari vzniká naozaj veľké množstvo hudobných projektov. Teraz sa k tým, ktorí tento rok vydali EP alebo album pridáva aj člen českého labelu Milion+ Hasan, ktorý publikoval nový album s názvom Prototyp.

Na Prototype nájdete 13 skladieb, ktoré majú celkovú dĺžku 40 minút. Je to veľa alebo málo? Povedali by sme, že je to tak akurát, i keď samozrejme, priaznivci rapu by boli radi, keby to bolo čo najdlhšie. Netreba ale zabúdať na to, že kvalita by mala mať priestor pred kvantitou. A to sa deje aj v tomto prípade. Myšlienka na prvé počutie – Hasan opäť urobil progres a je skutočne výborný. Nie je to len náš dojem, veď skladba, ktorú pripájame v úvode tohto textu má približne za týždeň viac ako 300 tisíc pozretí. A to nie je číslo na zahodenie.

Čo sa týka samotného albumu, každý si na ňom príde na svoje. Dovolíme si tvrdiť, že aj tí najviac nároční priaznivci tohto hudobného žánru. Produkčne je toto CD na vysokej úrovni, objavujú sa tam beatmakeri ako Konex či Decky, pričom o niektoré časti sa produkčne postaral aj samotný Hasan a priestor dostal aj Calin. Zastúpenie známych mien na Prototype je naozaj štedré, veď môžete posúdiť sami. Aj preto je tento album cenný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6ix9ine a jeho týždeň v kocke: Súdi sa o meno, dissuje Američanku a chváli Rusko

Viktor Sheen, Yzomandias, Nik Tendo, Calin, Konex či Kamil Hoffmann. Milion+ jednoducho drží spolu a nemá problém sa podporiť, čo je krásne vidieť aj v tomto prípade. Samozrejme, Sheen, Calin a Konex sú mimo label, to vieme, nebojte sa. Dovodlíme si tvrdiť, že Hasanov album si pustí naozaj široké spektrum ľudí, niektorých namotivuje sám Hasan, niektorých dopyt po novom českom rape, niektorých zaujmú vyššie spomínaní hostia, ktorí CD posúvajú ešte o ďalšiu úroveň vyššie.

Ak chcete ísť pri počúvaní do hĺbky, skúste si skladby pustiť najprv tradičným spôsobom, že si ich vypočujete. Texty samé o sebe sú fakt prepracované a myšlienky majú zmysel. Potom si ale tracky pustite štýlom, že sa sústredíte na hudbu, beaty či rôzne pridané zvukové efekty a ukážky. Uvidíte, že zážitok z celého albumu bude ešte povýšený. Text so zvukom ide krásnym spôsobom dokopy a tvorí vynikajúci celok.

Celkové hodnotenie je vždy subjektívnou záležitosťou, preto posledné slovo necháme na vás. Podľa „papierových predpokladov“ a toho, čo sme počuli, tak Hasanov album Prototyp patrí k tomu lepšiemu, čo hudobný rok 2020 doposiaľ priniesol. Ak Hasana sledujete dlhšie, potvrdíte, že aj tento jeho projekt ho posúva ešte ďalej ako doteraz bol. A zároveň je dobrým dôkazom toho, že ide správnou cestou. A najlepší track?

Uff, to od nás nemôžete chcieť, ale výborná je napríklad desiatka. Nie, nie je to len tým, že tam je Yzomandias. Pekná je celková myšlienka a chémia medzi Yzom a Hasanom je v tomto prípade až badateľná. Ak ste dlhšie nepočuli rapovať Kamila Hoffmanna, oceníte číslo 11 s názvom Interlude, kde sa tento rodák zo slovenského mesta Martin objavuje vo veľmi dobrom svetle. A čo tá trinástka? Zpátky doma, Pt.2 – to si musíte vypočuť, aby ste to mohli naplno precítiť.  Ak sa neviete nabažiť Nik Tenda, ktorý patrí medzi najviac aktívnych rapperov posledných mesiacov, určite ste si už viackrát vypoučili skladbu číslo 4 s názvom Nikdy, kde Hasanovi sekunduje práve Nik.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dobyje Skepta Slovensko s týmito songmi? (VÝBER)

Milion+ ide poriadne bomby, nie tak dávno vyšiel s novým EP von Nik Tendo, teraz vydáva album Hasan, pričom aktívni sú aj ďalší členovia tohto labelu. Možno je menšou trošku škoda, že M+ opustil Konex, ktorý v roku 2020 taktiež urobil krok dopredu vo svojej tvorbe, ale prečo tento rozchod nastal necháme na samotných jeho aktérov. Tak či onak, včera sme chválili Blakkwood, dnes chválime Milion Plus. Čo sa labelov týka, sú dosť isto českou rapovou jednotkou.

Foto: Hasan, profil na Instagrame

Odporúčame