Si vo vzťahu, no aj tak si vedľa seba predstavuješ niekoho iného? Vieme, ako sa vysporiadať s myšlienkami na neveru

nevera

Čo o tebe prezrádzajú myšlienky o nevere? (Zdroj: Unsplash/We-Vibe Toys)

#Či už si v dlhodobom vzťahu, alebo ste spolu len krátky čas, niekedy sa môžu objaviť zákerné myšlienky na neveru. Aj keď môžeš byť navonok nesmierne šťastný, svoje vlastné podvedomie neoklameš. Čo teda tieto pohnútky môžu znamenať a ako by si sa s nimi mal vysporiadať?

V prvom rade si treba ujasniť, že sa nejedná vo väčšej miere len o mužov, ktorí premýšľajú o milenke. Výskum zachytávajúci dynamickú povahu podvádzania vo vzťahoch priniesol rôzne výsledky. Podľa štúdie z roku 2017 uverejnenej v časopise ScienceDirect je hlavnou príčinou rozvodu nevera, pričom sa vyskytovala v rovnakom počte ako u mužov, tak aj u žien.

Nehľadaj vinníka

Hoci sa hovorí, že na vzťah a aj na rozchod treba dvoch, pri nevere to nemusí stále platiť. Nemusíš na svojom partnerovi hľadať negatíva a obviňovať ho z každej maličkosti, len aby si si ospravedlnil vlastný „neporiadok“ v hlave. Pokiaľ musíš zakaždým vyvolávať hádky, problém asi nebude v tvojej polovičke.

Oddaj sa týmto myšlienkam a dovoľ si fantazírovať o druhých – často je to len náznak toho, že máš úplne prirodzené túžby. Ale ber to ako spôsob, ako zistiť, či je to len prechodná príťažlivosť, pripomienka, aby ste viac investovali do vášho vzťahu, alebo či to naznačuje niečo hlbšie.

Nájdi si svoju oporu

A pamätaj pritom na to, že to nemusí byť stále tvoj priateľ. Možno ťa pochopí niekto, kto ti bol doteraz vzdialenejší, ale podvedome si môže prechádzať tými istými problémami ako ty. Pokiaľ premýšľaš o inom partnerovi a tvoja najlepšia kamarátka ti povie, že to je choré lebo máš super vzťah, neber si túto radu až tak k srdcu. Tvoje podvedomie vie najlepšie, čo chceš a preto by si mal počúvať najmä samého seba a hľadať oporu práve vo svojom vnútri. Nemusí byť vždy správne to, čo sa na prvý pohľad zdá rozumné.

Rozprávaj sa narovinu

Pokiaľ tvoje myšlienky na neveru trvajú už dlho, neboj sa svojmu partnerovi otvoriť – pokiaľ teda komunikácia patrí medzi priority vo vašom vzťahu. Nikdy nevieš, možno si prechádza niečím podobným. Môže to znamenať, že ani jeden z vás v skutočnosti nechce milenca, ale potrebujete urovnať určitý problém medzi vami. Komunikácia je nesmierne dôležitá, tak ako pri väčšine problémov.

Skús nájsť príčinu

Si introvertnejší typ a bojíš sa svojej polovičke narovinu otvoriť? Príčinu týchto myšlienok môžeš odhaliť aj ty sám. No je nesmierne dôležité, aby si bol za každú cenu úprimný sám k sebe, aj keď to môže spočiatku bolieť. Je niečo, čo ti nevyhovuje na partnerovi? Si nespokojný sám so sebou? Si vyrovnaný so svojou orientáciou?

Alternatívne možnosti vzťahu

Nie každý je nastavený na monogamné vzťahy a je to úplne v poriadku. Pokiaľ máš pocit, že sa vo vzťahu obaja trápite, pretože máte iné predstavy o tom, koľko ľudí by v ňom malo byť, pokojne tomu daj voľný priebeh. V niektorých prípadoch môže odpoveď spočívať v hľadaní alternatívnych modelov vzťahov – polyamoria (viacerí partneri romanticky a/alebo sexuálne so súhlasom), throuples (traja partneri spolu), swinging (otvorený vzťah, ktorý je sexuálny a so súhlasom), queerplatonický ( vzťahy, ktoré nie sú striktne romantické a sexuálne, ale majú korene v priateľstvách) a ďalšie.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame