Muž posadnutý toaletami, Slovensko riadené mafiou aj túžba dôstojne zomrieť: Odporúčame filmy z Jedného sveta

Dobrá smrť (zdroj: Cinemax)

#Filmový festival Jeden svet začína už dnes v Bratislave. Pokiaľ stále váhaš, či ho navštíviť, po prečítaní tohto článku v tom budeš mať jasno. Čaká na teba totiž skvelý program a v neposlednom rade množstvo skvelých snímok, ktoré si jednoducho nemôžeš nechať ujsť.

My sme pre teba z každej oficiálnej kategórie vybrali jeden film, ktorý ti odporúčame zhliadnuť. Nevyberali sme ich podľa toho, či ho považujeme za najlepší. Sústredili sme sa skôr na jeho samotnú výpovednú hodnotu a zaujímavosť samotnej témy. Pokiaľ ťa zaujíma zoznam všetkých filmov, nájdeš ho na tomto odkaze.

EKOLÓGIA – Kráľ záchodov  (12. 10. o 19:30, Kino Lumiére)

Pre cudzincov je to muž posadnutý toaletami, ale pre tých, ktorí ho poznajú, je „Mr. Toilet“, križiak globálnej sanitácie! Jack Sim pochádza zo Singapuru a dobre vie, čo znamená nemať adekvátne hygienické podmienky. Život sa preto rozhodol zasvätiť kríze, o ktorej sa nikto neodváži hovoriť: H*vnu. Ako svoju hlavnú zbraň použil humor a vrhol sa do najväčšej výzvy zabezpečiť 6 miliónov toaliet pre iniciatívu Clean India. No s malými zdrojmi a bez pomoci vlády je jeho epický projekt a reputácia ohrozená.

MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY – Iný príbeh lásky (10. 10. o 18:00, Kino Mladosť)

V malej rybárskej komunite Thy v severnom Dánsku je 926 thajských žien vydatých za dánskych mužov. Ide o trend, ktorý začal pred 25 rokmi, keď sa bývalá sexuálna pracovníčka z Pattaya vydala za miestneho Dána a odvtedy pomáhala osamelým mužom z Thy a chudobným ženám z jej dediny, aby sa navzájom našli a zdieľali spoločný život.

Nájdite sa v programe Jedného sveta

Uznávaný filmový režisér Janus Metz a jeho manželka, antropologička Sine Plambech, sledujú 4 z thajsko-dánskych párov v priebehu 10 rokov. Heartbound: Iný príbeh lásky je predovšetkým o láske, ale aj potrebách, túžbach a snoch, ktoré dokážu ľudí cez hranice spájať i oddeľovať.

TECHNOLOGICKÝ POKROK – Swat za dverami (10. 10. – 13. 10., Art Books Coffee)

Znudení hráči počítačových hier v USA si našli novú formu šikany. Táto podivná hra medzi online hráčmi a políciou presahuje do reálneho sveta. V priebehu hry, ktorá sa streamuje naživo cez internet, si vytipujú jedného z hráčov a pod falošnou zámienkou ho oznámia na polícii. Potom už len čakajú… V priebehu pár desiatok minút do domu nič netušiacej obete väčšinou vpadne špeciálna zásahová a ozbrojená jednotka SWAT.

To všetko v priamom prenose. Podobných prípadov pribúda a úrady sú bezmocné. Sugestívna krátkometrážna snímka umne kombinuje reálne zábery zo streamovacích hier, pri ktorých došlo k zásahu polície, telefonáty na linke 911 a výpovede obetí tejto novodobej zábavy. Tým všetkým sa prelínajú fascinujúce animácie hernej „krajiny“.

SPOLOČENSKÁ SITUÁCIA – Ukradnutý štát (12. 10. 13:00, A4 Priestor súčasnej kultúry)

Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska – diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, zároveň vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít. Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (2014). Film Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a to nabralo nový rozmer. Vražda novinára a jeho priateľky odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc.

Ukradnutý štát sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Koľko je na Slovensku tajných služieb? Kedy sa reálne kauzy stávajú konšpiračnými teóriami? A majú konšpiračné teórie autorov? Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a hlavne agenti spravodajských služieb. Ukradnutý štát analyzuje snahy ovplyvňovať verejný priestor prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak zverejňovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť.

SÚŤAŽNÉ FILMY – Dobrá smrť (12. 10. o 20:00, Kino Lumiére)

Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní.

DOBRÁ SMRŤ je slovenský film, o ktorom by sa malo diskutovať: Každý z nás by mal mať právo na smrť

Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget. Vlastníme svoj život, alebo on vlastní nás? – to je hlavný motív slovenského filmu. Snímka s výrazne sugestívnou kamerou využíva postupy hraného filmu a do skutočného príbehu Janette pútavo vplieta charaktery a životné príbehy jej najbližších.

Festival Jeden svet sa uskutoční 9.-13. októbra v Bratislave. Počas piatich dní prinesie dva krsty kníh európskych autorov, ktoré vyjdú vo vydavateľstve Absynt, 14 diskusii so zahraničnými hosťamikoncert Peter Luha & Futurelove Sibandavýstavu vo verejnom priestore pred Starou Tržnicou, Green Screen konferenciu o trvale udržateľnom kine, interaktívny performance Polarity party ale predovšetkým filmy, ktoré menia pohľad na svet.

Festival bude následne pokračovať do ďalších miest po celom Slovensku.  Všetky filmy. rovnako ako aj možnosť kúpenia vstupeniek na konkrétne projekcie už teraz nájdeš na webe Jeden svet.

Zdroj: jedensvet.sk, hashtag.sk
Odporúčame