Každý deň ako z hororu: V očiach muža s ojedinelou poruchou vyzerajú ľudia ako démoni

Istý Američan trpí naozaj ojedinelou a hrôzostrašnou poruchou (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

#Naháňajú ti rôzne kreatúry z hororových filmov strach? Ak áno, určite nie si jediný. Vieš si ale predstaviť, že by si podobných (ne)tvorov videl aj pri pohľade na ľudí okolo seba? Presne to zažíva istý Američan, ktorý už niekoľko rokov bojuje so zriedkavou poruchou.

Hororové postavy všade vôkol

Život muža sa zo dňa na deň obráti hore nohami, keď namiesto tvárí svojich blízkych začne vidieť hrôzostrašných démonov…nie, nejde o dej žiadneho hororového filmu, ale o každodennú realitu Američana menom Victor Sharrah. Ten žil úplne normálnym životom až do jedného novembrového dňa roku 2021. Victor sa vtedy pozrel na svojho spolubývajúceho, no namiesto dobre známej tváre videl kohosi, kto vyzeral ako vystrihnutý zo zlého sna.

„Zobudil som sa na gauči pri televízore, keď zrazu vošiel môj spolubývajúci a ja som si pomyslel ,na čo sa to pozerám?‘ Potom prišla jeho priateľka a jej tvár vyzerala rovnako,“ povedal Victor.

Dovtedy známe tváre v mužových očiach zrazu nadobudli groteskný výraz, mali predĺžené oči a dlhé uši, ktoré pri pohľade z profilu vyzerali špicaté a Victorovi pripomínali uši Spocka zo Star Trek.

„Pokúsil som sa môjmu spolubývajúcemu vysvetliť, čo vidím, a on si myslel, že som sa zbláznil. Potom som vyšiel von a tváre všetkých ľudí boli, a stále sú, deformované.“

„Je to ako pozerať sa na démonov. Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a všetci na svete zrazu vyzerajú ako príšery z hororu,“ dodal.

@dailymail

Here’s what human faces look like to people with prosopometamorphopsia AKA ‘demon face syndrome.’ The condition is extremely rare, with fewer than 100 documented cases. 📷 A. Mello et al. / Lancet #demon #demonface #rare #neuroscience #science

♬ Creepy and simple horror background music(1070744) – howlingindicator

Menej než 100 prípadov

Ako sa neskôr ukázalo, za deformované tváre, ktoré Victor zrazu začal vidieť, môže neurologická porucha s názvom prosopometamorphosia, skrátene PMO. Ide o mimoriadne zriedkavé ochorenie, ktorého bolo od roku 1904 zdokumentovaných menej než sto prípadov. Tváre, alebo časti tvárí iných ľudí majú v očiach tých, čo trpia PMO deformovaný tvar, textúru či farbu. Konkrétne deformácie sa medzi jednotlivými pacientmi líšia, objekty alebo iné časti tela ale väčšina z nich vníma normálne. Niektorí však vidia ako deformovanú aj vlastnú tvár v zrkadle. 

Victor Sharrah v snahe zvýšiť povedomie o PMO spolupracoval s vedcami a vytvoril ilustrácie toho, ako vyzerajú tváre ľudí v jeho očiach. Keďže ako deformované vníma len tváre, ktoré vidí „naživo“, s vedcami porovnával tváre, ktoré videl, s fotografiami a vznikla tak séria znepokojivých modelov predstavujúcich tváre ľudí tak, ako ich Victor bežne vidí. Tieto modely podľa neho pomôžu ostatným lepšie porozumieť jeho ochoreniu, no neilustrujú skutočnú hrôzu toho, čo on sám denne zažíva. 

„Čo ľudia z obrázkov nepochopia, je to, že deformované tváre sa hýbu a menia svoj výraz. Vytvára to istú priepasť medzi mnou a ostatnými. Snažím sa, aby to tak nebolo, pretože viem, čo to je, je to PMO. Aj tak mám ale pocit, že si s ľuďmi nedokážem byť tak blízky, ako kedysi,“ vysvetlil. 

Pomáhajú špeciálne okuliare

Keďže PMO je zatiaľ do veľkej miery neznámou poruchou, lekári presne nevedia, ako vzniká. Výskumy ale naznačujú, že istú rolu môžu zohrávať poranenia mozgu, tumory, infekcie či záchvaty, ako napríklad pri epilepsii. U niektorých pacientov pritom príznaky trvajú niekoľko dní či týždňov, inokedy tak, ako aj vo Victorovom prípade, môžu pretrvávať celé roky. 

Zatiaľ neexistuje účinná liečba PMO, mnohým pacientom ale pomáha zmierniť príznaky určitá farba a intenzita svetla. Victor napríklad používa špeciálne okuliare so zelenými sklami, vďaka ktorým tváre jeho blízkych vyzerajú menej deformovane. Kľúčová je tiež komunikácia a psychická podpora pre pacientov s PMO.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com, smithsonianmag.com
Odporúčame