Talentovaný Tomáš z Oravy má len 15 a už zbiera tituly: Z tých trikov sa ti zatočí hlava, ale bez zranení to nejde

Foto: archív Tomáš Tohol

#Tomáš Tohol má iba 15 rokov a jazde na BMX sa venuje piaty rok. Za ten čas sa mu podarilo vyhrať majstrovstvá Slovenskej aj Českej republiky. Tu však jeho ambície nekončia, najbližšie sa chystá ukázať svoj talent na majstrovstvá Európy, ktorá sa bude konať v Chorvátsku. Dúfa však, že jeho kroky povedú až na Olympiádu, na ktorej sa bude od budúceho roku súťažiť už aj v jazde na BMX.

BMX by sa dalo charakterizovať ako jazda na špeciálne upravenom bicykli. Priemer kolies má okolo 20 palcov. V súčasnosti je možné prihlásiť sa na dve formy súťaží – preteky cez prírodnú trať a predvádzanie trikov. Tomáš sa venuje práve trikom.

Foto: archív Tomáš Tohol

Začal vďaka chalanom zo skate parku

Mladý chalan z Oravy sa k tomuto koníčku dostal úplnou náhodou. „Ako malý som sa chodil hrávať ku Oravskej priehrade, kde máme taký menší skate park. Práve tam som zbadal chalanov, ktorí jazdievali na BMX bicykloch. Vtedy som sa do nich zamiloval.“ Podľa Tomáša to bola láska na prvý pohľad a hneď vedel, že toto bude jeho koníček. Následne požiadal rodičov, aby mu zakúpili jeho prvý bicykel.

Medzinárodný hokejový turnaj Kaufland Cup opäť na Slovensku! Lístky kupuj na Predpredaj.sk a zaži neopakovateľnú hokejovú atmosféru

BMX je pre mňa na prvom mieste

Sny a ambície má mladý jazdec vysoké a stíha sa venovať aj škole. „Teraz sa pripravujem na strednú školu, chcem ísť na bilingválnu obchodnú akadémiu. Myslím si, že by som sa učil podstatne lepšie, keby som sa nevenoval BMX. Je to však môj najväčší koníček a chcel by som sa mu venovať profesionálne. Škola pre mňa nie je až taká dôležitá. Raz by som chcel byť ako austrálsky jazdec Logan Martin, ktorý teraz vyhral Majstrovstvá sveta,“ hovorí.

Foto: archív Tomáš Tohol

Mladý majster Slovenska aj Česka

Po pár rokoch tréningu sa dostal na prvé okresné kolá, kde valcoval konkurenciu. Rozhodol sa prihlásiť na Majstrovstvá Slovenska 2018. Hoci bol na súťaži pomerne nový, podarilo sa mu obsadiť poprednú priečku, rovnako ako aj na majstrovstvách Českej republiky v ten istý rok. Jeho titul majstra Slovenska v junior kategórii sa mu podarilo obhájiť aj minulý rok. „Na súťaž sa môže prihlásiť hocikto, nie je to vekovo obmedzené. Prebieha v troch kategóriách – junior, amatér a profesionál. Junior kategória je do 14 rokov, v nej som súťažil doteraz aj ja. Vzhľadom na moje body a vek začínam súťažiť v profesionál kategórii.“

Foto: archív Tomáš Tohol

A ako taká súťaž prebieha? Aj to nám Tomáš priblížil. „Porota väčšinou pozostáva zo štyroch členov, ktorí hodnotia štýl, prevedenie a obtiažnosť trikov. Triky na BMX sú rozdelené do troch kategórii – základné, pokročilé a ťažké. Medzi základné patrí napríklad obyčajný skok na bicykli, zložitejšie je už otočenie sa o 180 alebo 360 stupňov. K profesionálnym trikom patrí napríklad otočenie riadidlami alebo celým bicyklom okolo svojej osi.“

Foto: archív Tomáš Tohol

Bez zranení to nejde

Hoci dnes Tomáš patrí medzi to najlepšie najlepších BMX jazdcov na Slovensku, aj on má za sebou pár vážnych zranení. „Za najhoršie zranenie považuje silný otras mozgu. Keď som vtedy spadol, zostal som len ležať na zemi a mal som pocit, že s tým končím. Našťastie som to nespravil. Párkrát som mal ešte niečo zlomené. Dokonca nedávno sa mi podarilo zlomiť si kľúčnu kosť, a tak som si dal cez zimu pauzu s tréningom. Na jar znova pokračujem. Pripravujem sa totiž na Majstrovstvá Európy, ktoré sa konajú v Chorvátsku,“ dodáva Tomáš, podľa ktorého to bez zranení skrátka nejde. Ľuďom, ktorí chcú začať jazdiť na BMX odporúča kúpiť si dobrý bicykel, pretože to je základ.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame