Miška odletela na Srí Lanku, zakrátko vypukla pandémia: Miestni po mne pokrikovali a v obchode ma odmietli obslúžiť

Ilustračné foto. Zdroj: unsplash.com

#Srí Lanka bola pre nich vysnívanou destináciou. A tak si 26-ročná Michaela z Bratislavy si spolu s priateľom naplánovala začiatkom marca krásnu dovolenku. Niekoľko dní pred odchodom sa však objavili prvé správy o koronavíruse v Európe.

Mysleli si, že to nie je nič vážne, na Slovensku v tom čase nebol ani jeden potvrdený prípad. Až keď vo Viedni nastúpili do poloprázdneho lietadla uvedomili si, že sa niečo deje. Prečítaj si pútavý rozhovor o Srí Lanke, náročnej ceste domov i o tom, ako prežívajú povinnú karanténu.

Nedávno si bola s priateľom na dovolenke v exotickej Srí Lanke. Prečo práve táto destinácia? Splnila vaše očakávania?

Môj priateľ Michal bol na Srí Lanke už pred dvomi rokmi s kamarátmi. Odvtedy o nej rozprával s nadšením, a tak sa dostala aj na náš spoločný travel bucket list. Obaja sledujeme výhodné letenky a podľa toho sa rozhodujeme o ďalších destináciách. Spoločne sme takto prešli Maroko, Izrael, Jordánsko… Teraz prišiel rad na Srí Lanku.

Krajina sa v posledných rokoch stala obľúbeným spotom instagramerov a myslím, že aj kvôli tomu od nej majú ľudia často veľké očakávania. Nám ich však naplnila a ponúka oveľa viac ako fotky z hojdačiek na úžasných plážach. Krásna a úchvatná príroda, perfektné jedlo, ceny oveľa nižšie ako doma. S ruksakom sme obišli takzvaný Malý okruh za dva týždne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Koľko vás dovolenka približne vyšla? Mali ste kvôli koronavírusu nejaké ďalšie neplánované výdavky?

Začiatkom septembra minulého roku sa nám aj vďaka tomu, že pracujem v cestovnom ruchu, podarilo kúpiť veľmi výhodné letenky. Spiatočná letenka vyšla len na asi 300 €. Na všetko ostatné, ako je ubytovanie, doprava, jedlo, vstupy na pamiatky, suveníry a tak ďalej, sme minuli každý okolo 500 € s tým, že sme veľmi nešetrili.

Dovolenka sa nám však o dosť predražila. Kvôli zrušenému letu a faktu, že sa Srí Lanka chystala uzavrieť letisko. (A aj sa tak stalo zhruba 12 hodín po našom odlete.) Museli sme si kúpiť letenky na najbližší dostupný let, ktorý sa objavil. Stálo nás to však každého ďalších 550 €.

V čase vášho odchodu na Srí Lanku už boli známe informácie o koronavíruse v Číne. Bolo podľa teba bezpečné cestovať?

V čase, kedy sme odchádzali, stále operovali všetky letecké spoločnosti. Na Slovensku nebol potvrdený ani jeden prípad, na Srí Lanke bol jeden vyliečený. Pozorne sme sledovali odporúčania MZV, srílanských úradov, letísk a leteckých spoločností a vyhodnotili sme náš odchod ako bezpečný. Keby som situáciu vnímala ako nebezpečnú, nevycestovala by som.

Pred odchodom sme dokonca považovali za lepšie odísť. Vedeli sme, že na Srí Lanke je menej turistov ako zvyčajne, je tam teplo, sme ďaleko od epicentier. To, že je niečo inak sme si uvedomili počas nášho prvého letu z Viedne, kedy sme leteli poloprázdnym lietadlom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Ako ste vnímali prvé správy o tom, že vírus sa vo veľkom šíri v Taliansku a iných štátoch? 

Že vírus príde do Európy predpovedala väčšina vedcov a odborníkov, bolo otázkou času, kedy a v akom rozsahu. O situácii v Taliansku sme vedeli, no asi sme si neuvedomovali jej vážnosť. Aj keď sme pravidelne sledovali správy zo Slovenska a svetové médiá, dovolenku sme si užívali tak, ako to išlo, veľmi sme sa na ňu tešili.

Koronavírus nám však pripadal vzdialený, geograficky aj obsahovo. Kým sa takáto situácia nedotkne niekoho, koho poznáte, alebo nenastane doma, neuvedomíte si jej vážnosť. Napriek tomu sme sa snažili zdržiavať mimo davov, dodržiavali sme zvýšenú hygienu. Strach prišiel jedine v súvislosti s tým, či sa nám podarí opustiť Srí Lanku včas. Ak by to nevyšlo, odhady zaseknutia sa boli na niekoľko týždňov či mesiac, možno viac.

Ako reagovali blízki a rodičia, keď ste boli v čase vypuknutia tejto pandémie odcestovaní? Nechceli po vás, aby ste sa čím skôr vrátili?

Obavy z ich strany prišli asi po zrušení nášho letu. Vtedy nebolo nejasné, či sa stihneme vrátiť skôr, ako zavrú letiská či slovenské hranice. Viem, že sa báli, či náhodou nezostaneme zaseknutí v Dubaji, kde sme mali prestup. To by nás asi vyšlo drahšie ako mesiac na Srí Lanke (smiech).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Ako reagovali domáci? Mali pred vírusom rešpekt alebo celú situáciu zľahčovali?

Spočiatku sme si nevšimli nič zvláštne. Na vyslovene turistických miestach bolo menej ľudí, ako sme čakali, domáci o korone nehovorili skoro vôbec. Odkedy však pribudol prvý prípad lokálneho sprievodcu, ktorý prišiel do kontaktu s talianskymi turistami, začali sa nás častejšie pýtať odkiaľ sme a aká je situácia u nás doma. Naša odpoveď ich vždy upokojila.

Postupne sme ale stretli viac turistov, ktorých lety boli zrušené. V ubytovacích zariadeniach sa zamestnanci zaujímali o situáciu a eventuálne sa objavili aj zatvorené obchody, reštaurácie. Nakoniec sme sa stretli aj s domácimi, ktorí po nás pokrikovali “corona, hello corona!” Posledný deň pred odletom sme boli v Colombe, kde ma dokonca odmietli obslúžiť v obchode.

Na Srí Lanke nebola nariadená izolácia či zákaz vychádzania, no aj tak sa zo dňa na deň vyprázdnili ulice, zatvárali podniky, ľudia začali nosiť rúška a to aj napriek tomu, že domáci z cestovného ruchu žijú. Zatvorili sa turistické atrakcie, národné parky, chrámy, sprievodcovia a šoféri ostali s rodinami doma. Jazdilo menej autobusov, na dva mesiace zavreli školy. Opatrenia pôsobili zodpovedne, aj keď neboli koordinované.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Na Slovensku ľudia v panike začali vykupovať trvanlivé potraviny, dezinfekcie či rúška. Stalo sa niečo podobné aj na Srí Lanke?

V cestovateľských skupinách na Facebooku sme si všimli podobné fotky zo supermarketov v Colombe. Osobne sme však nič podobné nevideli. Dezinfekcií boli plné regály, a to za neuveriteľne nízke ceny, niekde sa dokonca dali zohnať rúška. Sami sme si ako suvenír priniesli dezinfekčný gél z Duty free shopu (smiech).

Medzi pouličnými predajcami sa však začali objavovať špekulanti s rúškami, ktoré pravdepodobne niekde nakúpili a snažili sa na nich zarobiť. To sa však asi objaví v takejto kríze všade. Rozhodne však ochytané rúška zo zaprášenej ulice nepôsobili ako niečo, čím by ste sa chceli chrániť.

Vrátili ste sa iba nedávno. Ako sa vám to celé podarilo?

Po zrušení nášho letu sa začali objavovať rôzne správy a aj mnohé hoaxy. Náš odchod závisel od toho, či nájdeme alternatívne letenky, ktoré si ako-tak budeme môcť dovoliť. Tiež i toho, či nezavrú letisko v Colombe, či nezavrú Schwechat, alebo aké opatrenia budú platiť na slovenských hraniciach.

Všetko sme konzultovali aj s ambasádou, z ktorej nám odporučili opustiť krajinu hneď, ako sa bude dať, aj keby to znamenalo napríklad len presun do Dubaja, kde bola väčšia pravdepodobnosť organizovanej repatriácie.

Veľmi nám pomáhal support z domu a každá užitočná a overená správa. Objavili sa však aj známi, ktorí nás plašili uzavretými hranicami, zatváraním viedenského letiska či povinnou karanténou v jednom zo štátnych zariadení. Nakoniec však všetko hralo v náš prospech.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Vy ste leteli do Viedne. Aké tam boli opatrenia a ako ste sa odtiaľ dostali na Slovensko?

Prílet do Viedne nebol ničím zvláštny, pasová kontrola prebehla tak ako vždy. Mali sme nabalené respirátory, ktoré sme použili práve na letiskách a boli nutné počas 14-hodinového prestupu v Dubaji, ale aj na letisku vo Viedni. Po pasovej kontrole nás čakal menší šok. Boli sme asi jediné lietadlo, ktoré vtedy priletelo. Keď sme čakali na batožinu ostatné pásy boli vypnuté. Letiskom každú chvíľu znel oznam o dodržiavaní odstupu od ostatných na minimálne dva metre a vyzývali nás, aby sme čo najskôr opustili priestory. Pri východe z príletovej haly nám zmerali teplotu a tam to končilo.

Mali sme veľké šťastie, že v rovnakom čase, ako sme boli na Srí Lanke, tam dovolenkovala aj moja kolegyňa s rodinou a mali na Schwechate odparkované auto. Oni boli traja, my dvaja, zviezli sme sa s nimi. Neviem si predstaviť, čo by sme robili bez nich, keďže v tej dobe už nejazdila hromadná doprava a aj taxislužby mali zakázané voziť pricestovaných. Na hraniciach prebiehala kontrola miernejšie ako sme čakali. Policajti overili, či sme Slováci, poučili nás o povinnej 14-dňovej karanténe, pýtali sa, či sa zdravotne cítime v poriadku, popriali nám veľa zdravia a pustili nás domov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Išli ste potom s priateľom do dobrovoľnej domácej karantény? 

Nás sa už týkala povinná karanténa a ešte stále v nej sme. Rodičia a kamaráti nás zásobujú jedlom, za čo sme im veľmi vďační. Von vychádzame len, keď nám niekto dovezie nákup. Preberáme ho vždy podľa pokynov, s ochrannými pomôckami, dodržujeme vzdialenosť a s nikým iným neprichádzame do kontaktu.

Ako zvládate pobyt doma? Čo robíte?
Náročnejšie recepty, Netflix, práca, víno, presádzanie rastliniek, knižky. Asi tak, ako všetci, len sa nechodíme bicyklovať na petržalskú hrádzu či do lesov na Záhorí. Snažíme sa to zvládať s nadhľadom a uvedomujeme si vážnosť situácie. Najťažšia je bezmocnosť. Vieme, že sme teraz absolútne neužitoční a nemôžeme pomáhať tým, ktorí to potrebujú a ktorým by sme chceli.

Aký dopad bude mať podľa teba koronavírus vo svete? Či už na ekonomiku, cestovanie, vzťahy medzi ľuďmi…?
Ekonomicky sa dotkla už aj mňa osobne, kedže pracujem v cestovnom ruchu, na ktorý má situácia najväčší dopad. Som momentálne vo výpovednej dobe a musím si hľadať novú prácu (smiech). Som zvedavá, ako to bude v čase karantény a dobrovoľnej izolácie prebiehať. Beriem to však ako výzvu. Čo sa týka cestovania, aj nám sa zrušilo niekoľko cestovateľských plánov a výletov na tento rok. Zdravie a bezpečnosť sú však prvoradé.

Ako hodnotíš kroky, ktoré podniklo Slovensko v snahe zastaviť šírenie koronavírusu? Čo sa dá podľa teba ešte urobiť?

Osobne som stotožnená so striktnými opatreniami. Nie som však odborník, aby som ich hodnotila. Myslím si, že je teraz najdôležitejšie správať sa zodpovedne, na chvíľu sa obmedziť a dodržiavať nariadenia, aby sme sa ako spoločnosť z tejto krízy čo najskôr pozviechali a mohli začať opäť normálne fungovať, pracovať, podnikať, cestovať…

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @majkanamajku,

Čo bude prvá vec, ktorú urobíš po skončení karantény?

Kým bude situácia nezmenená, ostávam preventívne doma. Teším sa však aspoň na prechádzku okolo domu. Pomaly mi celý koncept chodenia von pripadá veľmi surreálny. Pevne dúfam, že čo najskôr bude zas všetko v poriadku.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame