Mesto hovorilo, že na cyklochodníky nie je priestor ani peniaze: Aktivisti všetko zmenili za jednu noc

Pixabay.com

#Magistrát roky sľuboval vytvorenie cyklistických chodníkov. Boli to však len márne sľuby, ukázalo sa totiž, že vedenie lotyšskej Rigy nemá na vytvorenie trás peniaze a ani priestor na ceste. V preklade to znamená, že im bol osud cyklistov v hlavnom meste ukradnutý. Všetko sa ale zmenilo jednou akciou.

Anonymní guerilla aktivisti totiž cez noc zobrali do rúk spreje a jednoducho cyklocestu vytvorili. A to na jednej z najrušnejších ulíc Rigy. Uchytilo sa to, už na druhý deň chodník využívali desiatky cyklistov a tolerovali ho aj šoféri.

 

Mesto Riga však zareagovalo inak, ako by sa čakalo. Namiesto uznania, že sa to dá aj bez väčšieho rozpočtu a úsilia, jednoducho začali cestu likvidovať.

Pilsēta Cilvēkiem

Nnátlak na magistrát zo strany občianskych iniciatív a tiež médií na celom svete je už príliš veľký. Pre mesto to je nepríjemná reklama a tak sa neočakáva, že by sa plán na vytvorenie infraštruktúry opäť odsunul na druhú koľaj. Navyše, Riga nie je prvým prípadom. Pred časom v americkom meste Wichita dokonca takýto guerilla cyklochodník povýšili na oficiálny, úspešné boli aj nápady v iných častiach sveta.

Náš tip: Vynález menom bicykel oslavuje tento rok 200 rokov. Ak sa chcete o ňom dozvedieť viac, odporúčame vám nasledovný článok.

Odporúčame