Megakonflikt v slovenskom rape: Vojna medzi Molochom, H16 a P.A.T. zatiaľ utíchla, čaká sa, čo ešte prinesie

Facebook/Moloch Vlavo, P.A.T.

#Po napätých mesiacoch prišiel pokoj. Aspoň tak to vyzerá pár týždňov po jednej z najtvrdších vojen na slovenskej hip-hopovej scéne posledných rokov. Celá situácia nejak postupne vyšumela do vetra, hoci ťažko očakávať, že by boli veci zažehnané a vyriešené. Po mesiaci tak čakáme na nejaké vyústenie.

Odpoveď o pár minút

Ak je niečím hip-hopová scéna živá, tak sú to práve beefy. Ide vlastne o sériu disstrackov a odpovedí, ktoré sa nabaľujú ako lavína, nútia fanúšikov vybrať si stranu a prinášajú hlavne veľké množstvo trackov. Navyše, celé je to jednoduchšie v internetovej dobe, keď dokážu raperi pripraviť odpovede doslova v priebehu pár hodín.

Pred pár rokmi Rytmus vyškolil Rakbyho, prípadne ostré skladby posielala smerom na H16 Druhá strana. Jednašestka zvykla bývať väčšinou ticho, to sa však zmenilo tento rok. A opäť v tom mal prsty dnes už bývalý člen Druhej strany Moloch, ktorý prilieval olej do ohňa aj päť rokov dozadu pri beefe Rytmusa s Rakbym.

Pokiaľ sleduješ rapovú scénu, stopercentne ti tento beef neunikol. Napriek tomu prinášame menšiu rekapituláciu konfliktu, ktorý doteraz nebol rozviazaný a ktorý delí fanúšikov na dve strany.

Moloch, Torula, Fendens – BUM péler

Tretieho mája sa ozývajú ironickým videom a ostrými slovami Moloch, trnavský raper Torula v produkcii Vladimíra Fendensa. Problémy majú hlavne s takzvanými áčkovými rapermi, okrem členov H16 sa vyjadrujú aj k Rytmusovi, Podzemgangu, P.A.T., Pil C alebo Haha Crew.

P.A.T, MegaM, Otis – Konfident Moloch

Hoci to na počiatku vyzeralo, že Molochova skladba nevyvolá skutočný beef, týždeň po jej zverejnení sa za mikrofón postavila dvojica z Rytmovho Pozor Records – P.A.T. a MegaM. Pridal sa k nim Otis z H16 a na Molochovi nenechali mokrej nitky.

Hlavný motív? Moloch udával na polícii a 20 rokov svoje slabé rapy schováva za nálepku underground. Mimochodom, v klipe sa objavuje aj Cigo z H16, no ten je zatiaľ ticho. Zaujímavosťou je, že Moloch rozprúdil hejt na internete aj tým, že YouTubu video, spolu so skladbou od Majka Spirita, nahlásil a obe boli následne stiahnuté.

Torula – Je ma počuť?

Hoci to od neho nikto príliš nežiadal, opäť sa ozval aj Torula v produkcii Fendensa. Na jeho adresu si v skladbe Konfident Moloch raperi trochu kopli, no v podstate ho ignorovali. Torula sa však na beefe ešte trocha priživil a výsledkom je najslabší track celej série.

Moloch Vlavo – Zec ma

Podľa očakávania sa 7. júna opäť ozval Moloch. Do klipu si požičal husté auto, vyzliekol v ňom streetfighterov a hral to na tvrdého. Sedemminútová odpoveď. Hlavný motív je vraj údajný strach ľudí z hlavného prúdu slovenského rapu o čísla, keďže Moloch ide hore. Opäť pokračuje v témach z Bum péler, tentoraz ich však obalil do tvrdšieho videa. Mimo neho nič prekvapivé.

Majk Spirit – Prvý a posledný

Desať dní na to sa ozval aj Majk Spirit, od ktorého to čakal asi málokto. Vo veľmi civilizovanom tracku Prvý a posledný atakuje priamo Molocha a jeho postup pri disstrackoch. Mimo samotných skladieb totiž Moloch opäť nahrával ľudí pri telefonátoch, tak, ako to robil aj v čase Školy rapu. Navyše, Spirit sa v skladbe vracia ešte do čias strkanice medzi členmi H16 a Druhej strany v bratislavskej Vodnej veži pred viac ako dekádou a tiež k tomu, že aj Miky Mora, druhý člen Druhej strany sa cez mladícke konflikty dokázal preniesť.

Komu držíte v tomto beefe stranu? Napíšte do komentárov!

Odporúčame