Spojil pračloveka a moderných ľudí: Marián Černý vytvoril jedinečný koncept, ktorý zlepší tvoj život

Marián Černý patrí medzi špecialistov na pohyb.

Marián Černý vytvoril jedinečný koncept pohybovej kultúry (Zdroj: Marián Černý)

#Marián Černý pred niekoľkými rokmi naštartoval projekt Moderný pračlovek, ktorého cieľom je zlepšiť kvalitu života ľudí. Vo svete plnom rýchlych diét, nových výziev a expresných úspechov sa Marián zameral na formovanie filozofie, ktorá ťa zorientuje vo svete stravy, pohybu a doplnkov.

Spojením dávneho sveta praľudí a moderného človeka chce vyťažiť čo najviac výhod a umožniť ľuďom prežiť zdravý a plnohodnotný život. Marián vytvoril pojem pohybovec, ľudí učí hýbať sa pre zdravie a radosť bez potreby súťaženia. Okrem jedla, pohybu a doplnkov výživy ho zaujímajú aj ďalšie, často zložitejšie aspekty, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. Čo znamená slovo pohybovec, ako sa ním stať a zmeniť svoje stravovanie na zdravé? Aj o tom sme s Mariánom rozprávali v našom rozhovore.

Naštartoval si projekt Moderný pračlovek, pričom táto kombinácia slov môže bežných ľudí zmiasť. V čom tento koncept spočíva a prečo práve pračlovek?

Hlavná myšlienka mojej filozofie Moderného pračloveka je založená na tom, že chcem využiť to najlepšie z oboch svetov – zo sveta našich pradávnych predkov a z dnešného moderného sveta, pre čo najvyššiu kvalitu života. Základným kameňom žitia naplno je podľa mňa celostné zdravie.

Dnešná doba so sebou síce prináša obrovské množstvo vymožeností, no zdravie populácie ako takej už nejakú dobu klesá. A to je práve preto, lebo sa odkláňame od životného štýlu našich predkov, na ktorý sme boli evolúciou prispôsobení. Preto sa snažím v oboch svetoch hľadať to najlepšie.

Ako si sa k tomuto konceptu dopracoval, čo predchádzalo jeho vytvoreniu?

Úplne prvým impulzom k tomu, aby som začal hľadať spôsoby pre zlepšenie svojho zdravia bol ten, že som mal ťažké alergie a býval som veľmi často chorý. Prvotné zdroje, ku ktorým som sa dostal, s klasickými odporúčaniami typu: „Jedz celozrnné potraviny” a “Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa,” jednoducho nefungovali, a tak som sa rozhodol kopať hlbšie.

Myslím, že to bolo pre mňa veľmi užitočné, lebo som sa rýchlo naučil, že nie všetko, čo hovoria v médiách, musí byť pravda. Dokonca dnes už zapochybujem aj o svojich dlhoročných presvedčeniach, keď ich začujem ako odporúčania z komerčných médií.

Ako sa zmení mentálne nastavenie človeka, keď začne pracovať s konceptom pračloveka?

Určite najväčšou zmenou je tá, že namiesto hľadania záplat a rýchlych riešení začne človek hľadať niečo, čo bude dodržiavať až do konca svojho života. Nie je to 30 dňová výzva, alebo niečo, čo mu pomôže urobiť formu na leto plaviek. Je to skôr dlhodobá a kľukatá cesta, ktorej cieľ sa môže pravidelne meniť tak ako sa meníme aj my. Či už je to vekom, alebo životným obdobím.

Ďalšia veľká zmena myslenia prebehne v oblasti pohybu. Človek musí pochopiť, že pohyb nie je iba to, čo sa deje hodinu denne v telocvični, ale to, čo robí celý deň.

Je tento koncept vhodný aj pre ženy? Platia pre nich iné zásady ako u mužov?

Koncept priblíženia sa svojím životným štýlom k našim pravekým predkom je univerzálny, no treba si uvedomiť, že to znamená niečo úplne iné pre ženy a pre mužov. Fenoménom dnešnej doby je aj prehnaná rovnakosť medzi pohlaviami vo všetkých smeroch, čo mne veľmi nedáva zmysel.

Pokiaľ ide o životosprávu, ak sa ženy budú vystavovať rovnakému stresu v podobe pravidelného a dlhšieho hladovania či intenzívneho tréningu, ktoré sú pre mužov oveľa prirodzenejšie. Skôr či neskôr svoju ženskosť stratia a doplatia na to.

Rovnako však pre obe pohlavia platí mnoho z mojich princípov, ako napríklad ostávať v pohybe s nízkou intenzitou počas dňa (čo najmenej sedieť), minimalizovať vysoko spracované, moderné potraviny v jedálničku či dbať na kvalitný spánok.

Chodia za tebou aj ľudia, ktorí by chceli „rýchly úspech“ v podobe nabratia, schudnutia, zlepšenia kvality života, ktorým musíš vysvetľovať, že takto to nefunguje?

Dávnejšie ich bolo viac. Myslím, že takýchto ľudí som úspešne odfiltroval druhom obsahu, ktorý tvorím a v tejto dobe prirodzene priťahujem viac ľudí, ktorí sa stotožňujú s mojou filozofiou.

Dnes je internet plný „expresných“ diét. Aké máš na ne názor? Chodia za tebou aj ľudia, ktorých musíš dať po takomto niečom dokopy?

Je prirodzené, že ľudia chcú výsledky čo najskôr a chcú robiť veci efektívne. Tomu úplne rozumiem. V prípade zdravia a životného štýlu však zastávam názor, že je to skôr o dlhodobých návykoch, nie o dočasných zmenách. Takéto zmeny vedú často iba k dočasnému chudnutiu a spravidla sa dostaví jojo efekt, čo je ešte ten lepší prípad.

Takýmito diétami si človek môže spôsobiť aj dlhodobé problémy. Osobne nemám žiadnu klinickú prax a sústredím sa skôr na vzdelávanie a prevenciu. Dávať ľudí dokopy už je mimo mojej kompetencie.

Pohyb je nepochybne súčasťou tvojho života. Čomu sa venuješ a aké benefity tento druh pohybu prináša?

K tomu, aby pračlovek prežil, musel byť pohybovo veľmi komplexnou bytosťou. Musel vedieť šprintovať, liezť, hádzať, prenášať ťažké veci, loviť. Dnes už žijeme v inom svete, ale ja osobne sa snažím stále držať myšlienky pohybovej komplexity a fyzickej zdatnosti.

Preto dlhodobo neriešim pohyb ako jednotlivé disciplíny, ktoré ľudia poznajú (napr. futbal, gymnastika a podobne). Občas sa na nejakú konkrétnu formu pohybu na istú dobu zameriam, avšak vždy na také formy, ktoré zo mňa urobia komplexnejšieho pohybovca.

Ako je podľa teba možné dosiahnuť takúto celkovú fyzickú zdatnosť?

Pohyb má z môjho pohľadu 3 hlavné vrstvy. Prvou je každodenný pohyb, ktorý by sme mali robiť čo najčastejšie počas dňa. Obzvlášť, ak máme sedavé zamestnanie a chceme predísť degenerácií tela, ku ktorej takýto životný štýl nevyhnutne vedie. Hovorím tomu pohybová výživa a je to niečo, čo by mal robiť naozaj každý.

Kým je pohybová výživa na spodku pyramídy, na vrchole je niečo, čomu hovorím sloboda v pohybe. Je to schopnosť využiť pohyb ako formu prejavu, hry, alebo, ako prostriedok na zažívanie stavu flow. Táto vrstva zahŕňa predovšetkým ovládanie svojho tela v priestore (napr. tanec, alebo ľahká akrobacia).

Medzi týmito dvoma vrstvami je tréning. Môj tréning je zameraný predovšetkým na zväčšovanie mojej slobody v pohybe. Znamená to, že pracujem na svojej sile a mobilite, ktoré mi umožnia väčšiu kontrolu môjho tela v priestore. Dôležitá je aj práca na odolnosti tela a znižovanie rizika zranenia. Okrem rozvoja slobody v pohybe by mal tréning zahŕňať aj prácu na fyzickej kondícií (správna kombinácia vytrvalostného a intenzívneho tréningu). Takýto prístup mi prináša obrovské potešenie aj fyzické zdravie zároveň.

Často využívaš slovo pohybovec. Kto sa za pohybovca môže považovať a ako začať so zmenou na pohybovca?

Jediným kritériom na prijatie do “tajného klubu pohybovcov” je ten, že sa ním človek chce stať a začne sa, namiesto jednej disciplíny, zameriavať na komplexný pohybový rozvoj. Táto premena však bude pre väčšinu ľudí vyžadovať úplný reštart doterajšieho ponímania pohybu. Alternatívou pohybovca v bežnom ponímaní je športovec.

Pohybovec sa na rozdiel od športovca nehýbe preto aby vyhral, ale preto, že ho to baví. Nepotrebuje chodiť vyhrávať súťaže a hladkať svoje ego medailami. Neporovnáva sa s inými, ale sám so sebou a svojím predošlým “ja”. Chce sa hýbať do konca života, a preto sa nikam neponáhľa. Pohybovec nepracuje na špecifických svaloch, ale skôr na pohybových vzoroch.

Praktickou otázkou, „Kde začať,“ sa venujem vo svojom učení cez blog, videá, workshopy či online kurzy. Na úvod by som odporúčal prečítať si moju Pohybovú Príručku, ktorá je dostupná zdarma.

S pohybom a zdravím je pevne zviazaná aj strava. Existuje nejaký univerzálny návod na správne stravovanie?

Jediná vec, ktorá bude fungovať u všetkých, je minimalizácia moderných spracovaných potravín, plných cukru, múky a zoxidovaných tukov. Nič nové pod slnkom.

Čím viac však študujem výživu, tým viac si uvedomujem, že univerzálne odporúčania vôbec nemusia vyhovovať každému. Mnoho záleží napríklad od našej genetiky, pohlavia, úrovni a druhu fyzickej aktivity, alebo veku.

Akých zásad by sa mali ľudia držať, ak chcú zmeniť svoju stravu na zdravú?

Jednou z najdôležitejších zásad je prestať počúvať mainstreamové odporúčania. Aj keď sa niektoré odvolávajú na štúdie, pravda je taká, že kvalita väčšiny štúdií o výžive je mizerná. To spôsobuje, že nech už tvrdím čokoľvek, môžem si nájsť štúdiu, ktorá moje tvrdenie potvrdí, alebo vyvráti. Obzvlášť pred očami ľudí, ktorí si tie štúdie do detailov pozerať aj tak nebudú.

Druhou zásadou je byť viac v kontakte so svojím telom, viac ho počúvať a podľa toho si ladiť svoj jedálniček. Ideálne je absolvovať objektívne merania, ako sú genetické testy (stačí raz za život), alebo pravidelné krvné testy. Tu už sa však človek potrebuje veľa vzdelávať.

No a treťou, najdôležitejšou zásadou je opýtať sa: “Bolo toto dostupné aj našim predkom?” Ak nie, neznamená to, že je to zlé, ale treba byť skeptický. Ak áno, tiež to neznamená, že to je dobré. Napríklad rastliny majú taktiež silné obranné mechanizmy, ktoré môžu (najmä bez vhodnej prípravy) mnohým ľuďom spôsobovať ťažkosti. Avšak ako univerzálne odporúčanie to je veľmi dobré pravidlo.

Mnohí vnímajú doplnky stravy ako neodškriepiteľnú súčasť zdravého životného štýlu. Kedy sú podľa teba potrebné a na čo musia ľudia dbať?

Širokej verejnosti odporúčam sústrediť sa hlavne na doplnky výživy, ktoré, ako už ich z názvu vyplýva, dopĺňajú diery v jedálničku. To znamená že obsahujú esenciálne živiny, ktorých máme v strave pomenej, ako napríklad vitamín B12, vitamín C, horčík a podobne.

Ako to už býva, sústrediť sa iba na názov živiny nestačí. Kvalita väčšiny doplnkov, vrátane tých, čo sa predávajú v lekárňach, je totiž veľmi zlá. Obsahujú ťažko vstrebateľné a slabo využiteľné formy živín, kopu balastu a občas narobia viac škody ako úžitku.

Veľmi populárny je napríklad suplement kyseliny listovej. Tá sa predpisuje v tehotenstve, no pre ľudí s nepriaznivými genetickými mutáciami týkajúcimi sa procesu s názvom metylácia ako mám napríklad aj ja, môže táto syntetická forma vitamínu B9 spôsobiť neplechu v organizme, keďže je pre telo nevyužiteľná.

Aj preto je jedna z mojich hlavných aktivít eshop s doplnkami výživy, ktoré sám vyberám podľa mojich najprísnejších kritérií vysokej vstrebateľnosti a čistoty.

Zdravý životný štýl je však viac než len cvičenie, jedlo a doplnky. Čo všetko to ešte zahŕňa a prečo je dobré zaujímať sa aj o tieto aspekty životosprávy?

Medzi známe faktory ovplyvňujúce naše zdravie patrí hlavne spánok. Ak sa niekto začne sústrediť na doplnky výživy a pritom nemá doladený spánok, je to ako keby na svojom bicykli neustále dofukoval koleso, na ktorom má defekt. Ďaleko jednoducho nedôjde.

Potom sú tu však aj ďalšie aspekty, ktorým sa už bežne taká pozornosť nevenuje. Napríklad to, ako dýchame, či sme v kontakte so zemou (chôdza na boso) a slnkom. Alebo či nosíme vo vrecku mobil a neustále visíme na sociálnych sieťach. Ak mám doladenú jednu oblasť, ale v druhej mám obrovské medzery, jednoducho nebudem žiť naplno.

Žiaľ, s dnešným životným štýlom sa odkláňame od vecí, ktoré sú nám prirodzené a do života sa nám vkráda čoraz viac toxických vplyvov. Čím viac zapadáme do dnešnej spoločnosti, tým viac sa potrebujeme sústrediť na to, aby sme eliminovali jej negatívne vplyvy. Inak zdravie a kvalita života pôjdu dolu vodou.

Na čo všetko sa ľudia v rámci tvojho projektu môžu ešte tešiť?

V najbližšom období sa budem sústrediť predovšetkým na výučbu pohybu na tej najzákladnejšej úrovni, ktorú by mal zvládnuť každý – takzvanej Pohybovej Výživy. Okrem iného chystám kompletnú prerábku svojho vlajkového online kurzu Pohybová Výživa.

Ešte tento rok budeme s teamom pracovať aj na zásadnej prerábke mojej webstránky modernypraclovek.sk a nakopnutí pravidelného, verejne dostupného obsahu na blog a sociálne siete. Budúci rok zas plánujem realizovať svoj druhý online kurz (alebo možno sériu online kurzov) s názvom Telo ako Mašina, ktorý bude kompletným návodom na tréning s vlastným telom. Pre tých, ktorí chcú byť v obraze odporúčam pridať sa na môj newsletter a určite im nič neujde.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame