Lucia je naším klenotom vo freestyle futbale: Netreba sa vzdávať, odkazuje svetová šampiónka!

Lucia Kevická je našou najlepšou freestylistkou,

Lucia Kevická má freestyle futbal v krvi (Zdroj: instagram.com/Lucia Kevická)

#Lucia Kevická je tým najlepším, čo na Slovensku vo freestyle futbale máme. Na ten presedlala z klasického futbalu, s ktorým musela skončiť kvôli zraneniam. Rozhodnutie to však bolo výborné a Lucia je dnes skutočným svetovým klenotom v tomto športe.

Lucia napríklad ako prvá žena na svete skočila salto vzad s loptou medzi kolenami. Okrem iných úspechov je držiteľkou zlatej, troch strieborných a dvoch bronzových medailí z Majstrovstiev sveta vo freestyle futbale. Pravidelne sa zúčastňuje na súťaži RedBull Street Style, kde patrí taktiež medzi najlepšie súťažiace na svete.

Vďaka športu Lucia videla kus sveta, precestovala viaceré svetoznáme destinácie a dokonca vystupovala pred zápasom Premiere League. Okrem toho aktuálne pomáha mladým talentom a bude organizovať Majstrovstvá Slovenska vo freestyle futbale. O čom freestyle futbal vlastne je, aké je súťaženie medzi mužmi a aký bol tréning najťažších kúskov s futbalovou loptou na svete? Aj o tom hovorila Lucia Kevická v našom rozhovore.

Už ako malá si začínala s klasickým futbalom, ako sa dostala k tomuto pre dievčatá netypickému športu?  

Odmalička som vystriedala viacero športov. Začína som modernou gymnastikou ešte v škôlkarskom veku, následne som hrávala stolný tenis, šach, a potom ma očaril futbal. Začínala som v krúžku na základnej škole a o chvíľu na to som hrávala za Slovan Bratislava, konkrétne za staršie žiačky.

Prečo si neskôr presedlala na freestyle futbal?

Pri futbale som bola veľmi často zranená a kvôli tomu som viac nehrala ako hrala. To pre mňa nemalo význam. Náhodou som v tom čase videla na internete video jedného slovenského freestylera. To video a triky v ňom ma veľmi očarili. Začala som niektoré triky vonku skúšať sama. Zhodou náhod onedlho na to našla mamina v novinách informáciu, že práve tento slovenský freestyler bude vystupovať v Bratislave na jednej akcii. Išla som sa tam pozrieť a v podstate odvtedy ma freestyle futbal úplne očaril.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

O čo v tomto športe vôbec ide? Čo sa vo freestyle futbale hodnotí?

Freestyle futbal je žonglovanie s loptou a robenie rozličných trikov. Rozlišujeme v ňom tri skupiny trikov – tou prvou skupinou sú lower body tricks – triky nohami v stoji. Druhou sú upper body tricks a teda triky v stoji, kde sa využíva horná časť tela, napríklad hlava a ramená. Poslednou skupinou sú sit down tricks – triky v sede a ľahu.

Na súťažia sa hodnotí viacero faktorov, napríklad obťažnosť trikov, prevedenie trikov, originalita trikov, kontrola nad loptou alebo celkový dojem prepojenia trikov medzi sebou. Stále ide skôr o subjektívny pohľad porotcov, ale mali by sa držať týchto kritérií.

Pamätáš si ešte svoju prvú súťaž vo freestyle futbale? Ako si sa cítila?

Samozrejme, na to sa nedá zabudnúť. Bola to československá kvalifikácia na celosvetové finále súťaže Red Bull Street Style. Jeden najlepší Slovák a jeden najlepší Čech mali postúpiť ďalej. Súťaž sa konala v roku 2010 v Bratislave a chalani mi zavolali, že môžem prísť aj ja. Nevedela som poriadne ani o akú súťaž sa jedná. Konalo sa to v Starej tržnici a išli so mnou mamina, babka, brat a kamarátka.

Pri vstupe do budovy nás zastavili SBSkár, ktorý tvrdil, že v tom čase môžu dnu len súťažiaci, publikum má prísť až večer. Pozerali na nás zvláštne, keď sme povedali, že idem súťažiť, ale nakoniec nás pustili. Súťažila som ako jediné dievča medzi mužmi. Samotná súťaž však bola super. Síce som nevedela veľa trikov, ale chalani ma podporovali. Prvé súťaže sú vždy najťažšie, pretože človek si musí zvyknúť na pódium, publikum a porotu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

Zúčastňuješ sa na tých najväčších medzinárodných súťažiach. Ktorá súťaž patrí medzi tvoje najobľúbenejšie a spomínaš na ňu najradšej?

Veľmi ťažká otázka, pretože takmer na všetky súťaže spomínam veľmi rada. Zaujímavá bola súťaž v Brazílii, v meste Salvador. Súťažilo sa priamo na najznámejšom námestí, naokolo boli krásne farebné domy a nadšení ľudia. Bola tam skvelá atmosféra.

Sú nejaké ďalšie súťaže, ktoré v tebe zanechali silné spomienky?

Dvakrát som bola na súťaži v Tokiu a keďže tam je to úplne iná kultúra, tak aj tieto súťaže boli výnimočné. Takisto súťaž v austrálskom Melbourne bola nepredstaviteľným zážitkom. Naposledy som bola na Majstrovstvách sveta minulý rok v Miami a to bolo tiež skvelé. Nie len súťažiť tam, ale aj vidieť mesto.

Vystupovala si aj pred zápasmi futbalových klubov. Ako to prebieha?

Áno, vystupovala som napríklad vo fanzóne pred zápasom anglickej Premier League Liverpool – Arsenal. Alebo pred zápasom anglickej ženskej futbalovej reprezentácie v Bristole. Tieto vystúpenia boli veľmi zvláštne, lebo ako je v Anglicku bežné, počas vystúpení nám začalo pršať a fúkať, ale zvládli sme to. Žiaľ, nemali sme príležitosť stretnúť sa s hráčmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

Na tvojej stránke som sa dočítala, že na česko-slovenských súťažiach súťažíš spolu s mužmi. Prečo je to tak? Nie je to zvláštny pocit?

Keď som s freestylom začínala, nebola vo svete ešte ani len vytvorená ženská kategória. Museli sme teda súťažiť s mužmi. Neskôr sa na veľkých súťažiach vytvorila ženská kategória, ale na menších česko-slovenských súťažiach by to nemalo význam, keďže nás bolo máličko. Viac skúseností som preto získala práve na súťažiach s mužmi. Vyskúšala som si nové triky, ktoré som trénovala a tým som zistila, ako som pripravená napríklad na nadchádzajúcu medzinárodnú súťaž, kde som mala súťažiť už len so ženami. Pre mňa to bola skvelá súčasť tréningu a skúsenosť.

Ako prvá žena si skočila salto vzad s loptou medzi kolenami. Aký bol tréning, kým si to zvládla? Počítala si aj pády a neúspešné pokusy, prípadne boli chvíle, keď si si vravela, že to nezvládneš?

Na jednej súťaži sa mi tento trik veľmi zapáčil, keď ho predvádzali muži. Rozhodla som sa, že sa to naučím. Kontaktovala som kamarátku, ktorá chodievala na tréningy športovej gymnastiky a cez ňu som sa tam dostala. Pravdupovediac, myslela som si, že naučiť sa salto vzadu bude oveľa jednoduchšie. Tréningy boli ťažké. Ešte stále som nevedela skočiť salto sama a už som odcestovala na Majstrovstvá sveta.

Neplánovala som tam tento trik ešte použiť, ale v semifinále som dostala ako súperku svoju vtedy asi najväčšiu rivalku. Semifinále malo byť až na druhý deň. Zavolala som trénerovi z gymnastiky a poradila som sa s ním, či už salto dokážem skočiť. V ten večer som na súťaži ešte vyhľadala Japonca, ktorý takéto saltá skákal ako prvý a poprosila ho o pomoc. Hneď v ten večer mi pomohol doučiť sa salto, ale stále to nebolo 100%. To, že tento trik trénujem vedelo len zopár Slovákov a Čechov, inak to bolo tajné.

Prišlo semifinále, ostatné triky som zvládla perfektne, súperka si počínala tiež skvelo a súboj bol vyrovnaný. Tak som sa odvážila a skočila som! To bol úžasný pocit, diváci jasali, lebo to nečakali. Tento moment beriem za jeden zo svojich najväčších úspechov. Semifinálový súboj som vyhrala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

Máš aj nejaký obľúbený trik?

Momentálne mám najradšej trik Jordan stall. Je to trik dole hlavou v stoji na rukách, pričom loptu držím na podrážke tenisky. Tento trik som trénovala taktiež dlho. Najskôr sa treba naučiť stojku na rukách, potom otočiť hlavu smerom dohora, aby som si videla v stojke na nohy, potom balans lopty na podrážke a posledný krok je vykopnúť si loptu na podrážku, lebo tento pohyb človeka rozhodí a môže ľahko stratiť rovnováhu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

Ako často si zvykla trénovať?

Zvykla som trénovať 5-6krát do týždňa, vždy 2-3 hodiny.

Vyžaduje si tento šport aj nejakú špeciálnu prípravu okrem tej s loptou? Chodíš napríklad so posilňovne alebo behať?

Freestyleri, ktorí sa živia iba freestylom majú samozrejme aj iné prípravy, regenerácie a tak ďalej. Žiaľ, ja momentálne na vedľajšiu prípravu nemám čas, ale boli obdobia, keď som chodievala raz do týždňa do posilňovne. Postupom času je čoraz viac vidieť veľký rozdiel medzi freestylermi, ktorí sa tým živia a svoj čas venujú iba tomuto športu a freestylermi, ktorí popri tom musia aj pracovať.

Máš nejaký tip pre ľudí, ktorí by sa chceli tomuto športu venovať? Ako začať a na čo sa zameriavať?

Treba hlavne veľa veľa trpezlivosti. Každý naučený trik si žiada niekoľko hodín, dní alebo mesiacov driny. Ale keď sa konečne podarí, ten pocit stojí za to. Netreba sa vzdávať, naozaj sa to dá naučiť, ale chce to čas.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Kevická (@lucia_freestyle),

Kým je Lucia Kevická, keď netrénuje a nepredvádza skvelé kúsky s loptou?

Keďže na Slovensku nie je veľa príležitostí živiť sa freestyle futbalom, tak ostatný čas trávim v práci alebo s rodinou, kamarátmi. Chodievam aj na vystúpenia na rôzne športové aj nešportové podujatia.

My Lucii prajeme veľa úspechov a držíme palce každému, kto sa rozhodne vyskúšať tento zaujímavý šport.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame