Dá sa uživiť umením? Úspešná maliarka Nikola je toho príkladom a radí, ako na to

Nikola Magdolénová

Nikola sa umeniu venuje od detstva (Zdroj: Instagram/nikolmagdolenart)

#Hoci nie každý z nás má umelecké vlohy, pri pohľade na dokonale namaľovaný obraz väčšina ľudí dokáže pookriať. Maľba pritom nie je umením minulosti. Dôkazom je nesmierne talentovaná a úspešná Nikola Magdolénová, ktorá sa tvorbou obrazov živí aj dnes.

„Kreslenie bolo pre mňa dôležité už od detstva, kedy som rada kreslila rôzne veci a motívy z bežného života. Čiže dá sa povedať, že sa umenie stalo mojou súčasťou už vo veľmi mladom veku,“ hovorí.

Aj u nej však prišlo obdobie, kedy potrebovala nájsť samú seba. Iným slovom talent nestačí, treba vedieť techniku, históriu, farby a čo je najpodstatnejšie, nájsť svoj štýl, s ktorým sa dá neskôr manipulovať. Chodila som na súkromné hodiny, kde som sa naučila väčšinu vecí. Neskôr som nastúpila aj na akadémiu umení, kde momentálne dokončujem posledný ročník v magisterskom stupni.“

Dôležité je držať krok s dobou

V súčasnosti týl svojej maľby opisuje ako štylizovaný realizmus: „Znázorňujem ľudí, figúry, portréty, čokoľvek spojené s človekom je pre mňa zaujímavé. Okrem toho sa venujem aj digitálnej maľbe, v ktorej je štylizovanosť výrazne prítomnejšia. Rada tieto dve médiá prepájam rôznym spôsobom.“ Jej srdcovkou sú však diela 17. storočia, klasicizmus, barok a predovšetkým holandskí umelci.

Práve preto, že tento druh umenia rozhodne nepatrí iba do minulosti, Nikola prízvukuje, aké dôležité je ísť s dobou a nepoľavovať. „Umenie, ktoré robím ja, som rozšírila o digitálne, s tým spojené aj 3D modelovanie, ktoré je napríklad výbornou zárobkovou činnou činnosťou. Sama sa tým živím a môžem povedať, že to stálo za tie extra hodiny učenia naviac.“

Nikola Magdolénová
Často tvorí diela aj na zákazku (Zdroj: Instagram/nikolmagdolenart)

Umelci sú u nás často nepochopení

Umelci na Slovensku nie sú momentálne spoločnosťou veľmi docenení. „Môžem hovoriť hlavne z vlastnej skúsenosti, že odpoveď je skôr negatívna ako pozitívna. Úprimne sa nečudujem, aj keď to možno vyznie divne, no mnoho diel v súčasnosti je príliš kontroverzných, nepochopených a preto nezaujímavých.“

Nikola sa však svojou tvorbou dokáže uživiť. Pokiaľ ťa jej práca chytila za srdce a chcel by si ju podporiť, už čoskoro budú tieto výtvory dostupné na novovznikajúcej webstránke. Nikola maľuje tiež na zákazku. „Stačí ma len kontaktovať, napríklad cez Instagram.“

Umelci si svoje vlastné diela dokážu oceniť a často majú medzi nimi aj svoje obľúbené. Inak to nie je ani v prípade Nikoly. „V skutočnosti mám len jedno obľúbené dielo, volá sa Dievča s demižónom, ktoré vzniklo pred dvoma rokmi v ateliéri v Banskej Bystrici. Viaže sa naň silná spomienka, ku ktorej sa často vraciam, a tak ako väčšina mojich diel, zachytáva moment reálne odohrávajúci sa s osobou pre mňa veľmi dôležitou,“ opisuje Nikola obraz, ktorý je jej srdcu najbližší.

Ako sa stať dobrým umelcom?

Pokiaľ by si sa chcel vydať podobnou umeleckou cestou, Nikola má pre teba niekoľko skvelých rád. „Pri začínajúcich umelcoch je nesmierne dôležité kresliť, skicovať a maľovať každý deň, na vybudovanie rukopisu. Skicovaním myslím obyčajné predmety, ľudí, učiť sa anatómiu, ktorá je nesmierne dôležitá a netreba ju podceniť.“

Skvelým miestom, kde získaš konštruktívnu kritiku na svoju tvorbu a tiež mnoho nových zručností, sú hodiny maľovania. „Pri umení všeobecne platí, že ak je konkrétne dielo tvorené s myšlienkou, citom a príbehom, tak zaujme. Odporúčam študovať starých majstrov. Aj keby sa daný umelec nevybral smerom impresionizmu, vždy je dobré poznať rôzne ťahy a metódy, ktoré neskôr môže uplatniť vo svojej tvorbe.“

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame