Lúčne koníky a liečba rakoviny? Podľa vedcov by mohli poslúžiť k jej diagnostike

lúčny koník

Vedecký tím je toho názoru, že k včasnej diagnostike rakoviny môžu pomôcť lúčne koníky (Zdroj: Unsplash/Joshua Hoehne)

#Lúčne koníky dokážu „vyňuchať“ rakovinu. Podľa vedeckého tímu z Michiganskej štátnej univerzity by dokonca mohli byť kľúčom k jej včasnej diagnostike.

Pri liečbe rakoviny je najdôležitejšie ju zachytiť čo najskôr. Ak sa lekárom podarí zachytiť ju počas prvého štádia, šance pacienta na vyliečenie sú 80 až 90 percent. V štvrtom štádiu je to už len 10 až 20 percent, uvádza portál Study Finds.


Spotify je terčom kritiky za šírenie dezinformácii: Pre podcasty zavádza nové pravidlá


Pomoc zo sveta zvierat

Rakovinové a zdravé bunky fungujú rozdielne a produkujú rozdielne zlúčeniny. Len čo sa zlúčeniny vytvorené rakovinovými bunkami dostanú do pľúc či dýchacích ciest, je možné ich zaznamenať v dychu.

„Teoreticky by mohlo existovať zariadenie, do ktorého by človek vdýchol a ono by dokázalo zachytiť a rozlíšiť viaceré typy rakoviny a dokonca aj v ktorom štádiu momentálne ochorenie je. Od niečoho takého sme ale zatiaľ ďaleko,“ hovorí profesor Debajit Saha. „Ľudia sa snažia vytvoriť niečo ako ,elektronické nosy‘ už viac ako 15 rokov, no zatiaľ sa nám nepodarilo sa ani len priblížiť k tomu, čo dokáže vytvoriť príroda.“

Spolu so svojim tímom sa teda rozhodli pre iný postup. Vo svojom výskume pracovali so živými organizmami.  Lúčne koníky sú tak, ako aj vínne mušky, dlhodobým vedecký subjektom. Vedci dobre rozumejú ich čuchovým senzorom i zodpovedajúcim sieťam neurónov.

lúčny koník
Lúčne koníky sú tak, ako aj vínne mušky, dlhodobým vedeckým subjektom (Zdroj: Pixabay/Dominic Alberts)

Hmyzie mozgy s elektródami

Lúčne koníky boli na tento výskum z praktického hľadiska vhodnejšie, nakoľko sú väčšie a pre vedecký tím teda bolo jednoduchšie pripojiť k ich mozgom elektródy. Pomocou nich potom zaznamenávali reakciu hmyzu na plynné vzorky vyprodukované zdravými alebo rakovinovými bunkami. Na základe zachytených signálov potom zostavili chemické profily rozdielnych buniek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rakovina pripravila ženu o vlasy aj sviežosť v tvári: Dcéra ju zobrala do parády, vdýchla jej čaro

„To, že bude zrejmý rozdiel medzi zdravými a rakovinovými bunkami, sme očakávali. No keď hmyz dokázal medzi sebou rozlíšiť tri rôzne typy rakoviny, to bolo úžasné!“ povedal ďalší z autorov štúdie, profesor biomedicínskeho inžinierstva, Christopher Cotag.

Ukázalo sa totiž, že lúčne koníky dokázali zachytiť nielen rozdiel medzi zdravými a rakovinovými bunkami, ale dokázali medzi sebou rozlíšiť aj bunky rôznych druhov rakoviny. Prieskum sa zameriaval len na niekoľko druhov rakoviny ústnej dutiny, no vedci sú presvedčení, že tento prístup by bol efektívny aj pri iných typoch tohto ochorenia.

Výskumy budú pokračovať ďalej

Vedci by na základe informácií, ktoré získali z neurónového systému koníkov, chceli vyvinúť prenosné senzory. Tie by dokázali odhaliť prítomnosť rakoviny skôr, než to dokážu iné technológie, uvádza Earth.com.

„Skorá detekcia je dôležitá a mali by sme využiť všetky dostupné nástroje, ktoré by k nej napomohli. Či už by boli umelo zostrojené, alebo by sme ich získali z miliónov rokov prirodzeného vývoja. Ak by sme uspeli, z rakoviny by sa stalo liečiteľné ochorenie,“ zhodnotil profesor Contag.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, studyfinds.org, earth.com
Odporúčame