4-dňový pracovný týždeň vie zmeniť život: Čo naň hovoria ľudia, ktorí boli zapojení do pilotného testovania?

Práca v office

Práca v office (Zdroj: Unsplash.com/Campaign Creators)

#Vo Veľkej Británii posledné mesiace prebieha najväčšie testovanie 4-dňového pracovného týždňa. Organizátorom je organizácia 4 Day Week Global v spolupráci s výskumníkmi z Cambridgeskej a Oxfordskej univerzity. Výskumníci merajú vplyv, ktorý má nový pracovný týždeň na zamestnancov, ich produktivitu, ale aj samotné názory.

Posledné dva mesiace sa experimentu zúčastnilo viac ako 3-tisíc zamestnancov. Prvé výsledky hovoria, že by to mohlo naštartovať novú éru práce. Mnohí si totiž skrátený pracovný týždeň (bez ubratia hodín aj mzdy) pochvaľujú.


Až tretina Slovákov pracuje v inom odbore, ako vyštudovali: Aké odvetvia sú dnes najžiadanejšie?


Životná skúsenosť

Jednou zo zamestnankýň, ktoré nabehli na tento model, je aj Lisa Gilbert, manažérka úverových služieb v Charity Bank v juhozápadnom Anglicku. „Teraz si môžem naozaj užiť víkend,“ hovorí pre CNN. „V piatok mám čas na domáce práce a iné drobnosti. Nakoľko sa starám o svojho syna a starých rodičov, už nemusím chodiť nakupovať sama večer, môžeme ísť spolu v piatok.“

Lisa priznáva, že jej to zmenilo život. Celý výskum bude trvať až do novembra a zamestnanci si vyskúšajú pracovať 4 dni v týždni na pol roka. V novembri si firmy môžu separátne rozhodnúť, či budú v danom modeli pokračovať, alebo nabehnúť spať na systém, akým fungovali doteraz.

Druhá strana mince

Samozrejme, tento postoj sa mení od práce k práci. O svojej skúsenosti hovorí aj Samantha Losey, výkonná riaditeľka agentúry Unity v Londýne. „Aby som bola úprimná, prvé dva týždne to bol poriadny chaos,“ priznáva. „Niekedy som nevedela, čo robím. Môj tím nebol pripravený na kratší termín odovzdávania prác.“

Nakoniec však jej tím našiel spôsob, ako pracovať efektívnejšie. Nabehli na tzv. semafor, pričom každý zamestnanec má na stole malý semafor, ktorý ukazuje, či je zaneprázdnený alebo má možnosť komunikovať.

Kratší pracovný čas má svoje plusy aj mínusy. V jednej práci môže ísť o výbornú vec, druhej nemusí vyhovovať. Vedel by si si predstaviť pracovať o jeden deň kratšie alebo si zvyknutý na 5-dňový pracovný týždeň?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame