Lucia a Michal sú zatiaľ na strednej, no už stážujú v nadnárodnej firme: Vďaka DASATO Academy môžeš aj ty!

Dasato Academy

Lucia a Michal sa spoznali vďaka pôsobeniu v DASATO Academy (Zdroj: Archív L. a M.)

#Lucia Dutková a Michal Kišš získali vďaka pôsobeniu v DASATO Academy šancu pôsobiť aj v nadnárodnej spoločnosti Slido. Čomu sa v DASATO Academy venovali a aké skúsenosti počas svojej stáže nadobudli, nám priblížili v spoločnom rozhovore.

Absolvovanie DASATO Academy bolo pre vás vstupnou bránou k novým pracovným príležitostiam. Ako ste sa však priamo dostali do tejto akadémie?
Lucia: Našla som DASATO Academy cez sociálne siete – vtedy sa program otváral prvýkrát aj v Trnave. Hľadala som možnosti, ako zmysluplne využiť svoj čas, a toto vyzeralo fajn, tak som poslala prihlášku. Potom to už bolo jednoduché, absolvovala som jeden skupinový pohovor, kde sa sledovalo, ako pracujeme v tíme pri riešení zadania.

Nasledoval individuálny pohovor alebo skôr rozhovor, kde sa ma pýtali, prečo chcem ísť do programu, aké sú moje očakávania a čomu sa aktuálne venujem. Potom som sa mohla otázky pýtať aj ja, čiže obe strany si overili vzájomný match. Vo finále nasledoval telefonát, že ma berú.

Michal: Jedna moja kamarátka viedla študentský festival Gympelrock. Nechápal som, kde nabrala toľko vedomostí, aby už na strednej dokázala viesť celý festival a malý tím. Potom mi povedala o DASATO Academy. Toto bola u mňa jasná voľba. Výberový proces bol síce ťažký, ale členovia tímu, s ktorými sme pracovali, boli príjemní a snažili sa nám život zjednodušiť, nie sťažiť.

Projekt so Slido (Zdroj: Archív L. a M.)

Aké benefity do života vám dalo pôsobenie v DASATO?
Lucia: DASATO mi v prvom rade doplnilo všetko to, na čo sa v školách často zabúda, a to sú tzv. mäkké zručnosti – ako pracovať a komunikovať s ľuďmi, ako si manažovať čas a riešiť problémy za pochodu. Každú z týchto tém sme vďaka workshopom mohli načrieť a následne aplikovať v praxi pri projektoch.

DASATO nespraví študentov hneď majstrami v každej téme, ale ukáže im, v čom sa vedia zlepšovať a ako. Predtým by som sa napríklad nikdy nezamýšľala nad tým, prečo si pri práci v tíme vždy najprv vyjasniť naše očakávania, alebo ako si vedieť regulovať počet vecí, ktoré robím a nastaviť si hranice. A čo je najdôležitejšie, program vníma každého študenta ako jednotlivca.

Mohla som si vybrať na ktorých projektoch chcem pracovať, z akej oblasti chcem mentora, alebo ktorých bonusových workshopov sa chcem zúčastniť. Veľa študentov sa vďaka tomu nájde, ale nie preto, že by im program priamo ich cestu ukázal, skôr im dá možnosti a neustále ich podporuje, aby si ju našli sami. Ako si proaktívne hľadať a tvoriť vlastnú cestu je pre mňa druhou dôležitou vecou.

Michal: Ja som sa tu našiel. Zistil som, že rád pracujem s ľuďmi, že som líderský typ, našiel som si tu kamarátov na celý život a prácu.

Vždy som vedel, že mi ide matematika, ale nikdy som nerozmýšľal nad tým, že vlastne viem aj veľmi dobre prezentovať. DASATO je miesto, kde odkryješ aj tieto talenty. Veľa som sa o tomto bavil s mojou mentorkou, ktorá pracuje v IT a s ktorou som si mohol prejsť, ako vyzerá jej bežný deň, čo je jej náplň práce a s výzvami sa stretáva. Taktiež mi pomohla s výberom vysokej školy a ako si nastaviť udržateľný work-life balance.

Na čom ste v DASATO pracovali? V ktorom projekte ste sa konkrétne angažovali vy?
Lucia: V DASATO pracuje každý študent na troch projektoch v praxi – dobrovoľnícky projekt, kde sme v mojom ročníku šírili povedomie o otázke bezdomovectva a zbierali peniaze pre Trnavskú arcidiecéznu charitu. Ďalej projekt s verejným sektorom, kde sme pre Trnavský samosprávny kraj navrhovali riešenia, ako efektívnejšie komunikovať zelené témy občanom. Posledným projektom v praxi je ten s firmou, ktorý sme robili so Slido. Tu sme navrhovali nové funkcionality produktu.

Jeden z programov v DASATO Academy (Zdroj: Archív L. a M.)

Prečo ste si projekt vybrali? Pracovali ste na ňom spoločne alebo oddelene?
Lucia: Práve pri projekte s firmou sme sa s Miškom spoznali – boli sme spolu v jednom tíme, kde s nami boli ešte ďalšie štyri študentky. Ja som si projekt vybrala z toho dôvodu, že ma veľmi oslovilo produktovo orientované zadanie. Chcela som zistiť, ako to pri budovaní digitálneho produktu funguje.

Michal: V škole sa učím programovať, a preto mi projekt so softvérovou firmou dával veľký zmysel. Chcel som si vyskúšať ako bude moja práca jedného dňa vyzerať už teraz. Mohol som sa uistiť, že odbor, ktorý som si vybral, ma bude naozaj baviť.

Čo vám dala stáž v Slido? Ako ste to zo začiatku vnímali?
Lucia: Popravde, zo začiatku som sa vcelku bála – všetci v Slido sú veľmi šikovní a experti v ich doménach, zatiaľ čo my sme o svete mítingov či o budovaní produktu nevedeli vôbec nič. Prístup zo strany Slido bol úplne super. Netlačili na nás s vysokými očakávaniami a veci, ktoré sme robili, boli úplne primerané našim zručnostiam. Mali sme tak priestor ísť vlastným tempom. Ukázali nám, ako môžeme veci robiť, ale vždy nám nechávali voľnú ruku v tom, ako to nakoniec spravíme.

Michal: Myslím si, že lepší kariérny štart sme dostať nemohli. Dohodli sme sa, o akej role by sme sa chceli dozvedieť viac a mohli sme pracovať presne s takým človekom. Ja som si vybral produktový manažment a mohol som pracovať dokonca s troma rôznymi ľuďmi. Práve vďaka tomu už môžem menšie projekty riadiť úplne sám.

Michal na fotografii vpravo (Zdroj: Archív L. a M.)

Bolo ťažké sa tam dostať? Na základe čoho si vás v Slido vybrali a ako to prebiehalo?
Lucia: Páčilo sa im, ako sme projekt vypracovali, a vedeli, že my by sme takú stáž chceli. Čiže nám navrhli, že by sme mohli v rámci Slido ďalej pokračovať v práci na nápadoch, ktoré sme mali pri projektoch. Každý sme mali viac-menej neformálny pohovor, aby nás mohli lepšie spoznať, ale to bolo všetko. Ďalej sme teda zo začiatku pracovali v rovnakej skupine ako pri projekte v rámci DASATO Academy.

Michal: Počas praktického projektu so Slidom sme boli rozdelení na dva tímy. Naše zadanie bolo, kto dokáže vymyslieť lepšiu konkurenciu pre Slido. Ten tím, ktorého nápadu sa budú „viac báť“, dostane príležitosť v Slide pracovať. A náš tím mal veľký záujem vyhrať. Denne sme na projekte pracovali, druhý tím sme prevalcovali. Keď sa nás opýtali, či máme záujem pracovať v Slide, celý tím jednoznačne povedal ÁNO. Ako celý tím sme tam napokon aj nastúpili.

S DASATO študentmi som mala predošlú skúsenosť a vedela som, že sú to motivovaní a nesmierne šikovní mladí ľudia, no musím sa priznať, že ma kvalita ich projektov napriek tomu zaskočila. Vo firme sme si z toho odniesli viacero vecí, ktoré sme implementovali a celý víťazný tím prvého ročníka s nami ostal stážovať viac než rok. Dodnes máme dvoch študentov, Lucku a Miška, bez ktorých si ich tímy už nevedia predstaviť. 
Martina Mlynská, Product Manager, Slido

Product Manager v Slido Martina Mlynská (Zdroj: Slido)

Mali ste na výber z viacerých spoločností, prečo ste si vybrali práve DASATO Academy a následne aj Slido?
Lucia: DASATO Academy v tej dobe bolo a stále je jeden z najkomplexnejších programov neformálneho vzdelávania pre stredoškolákov, čiže pre mňa to bola jasná voľba. Slido som si ako projekt v praxi vybrala prvotne pre zaujímavé zadanie. Na Slido sa mi tiež páči aj firemná kultúra a to množstvo premýšľania a snahy, ktoré je vždy za každým rozhodnutím či inováciou v produkte.

Michal: V DASATO Academy som sa mohol naučiť veci, ku ktorým by som sa v bežnom školskom systéme nedostal. Chcel som sa naučiť prezentovať pred ľuďmi, komunikovať, predať svoj nápad. Vyskúšať si to naostro v DASATO a neskôr aj v Slide je super.

V Slido napokon pracujete aj part-time. Aké kľúčové vlastnosti a schopnosti musí mať človek pracujúci v tejto firme?
Lucia: Pre Slido sú dôležité hodnoty We care, Don’t stop a Simply clever. Či už v prístupe k zákazníkom, pri budovaní produktu alebo v prípade zamestnancov. Každý sa zaujíma o zákazníka a jeho spokojnosť, ale aj o tvoj tím a ľudí, s ktorými pracuje, dáva do vecí maximum a neustále sa snaží zlepšovať. A pri rozhodnutiach dáva pozor na to, aby boli ideálne podložené dátami a zapadali do väčšieho celku. Okrem toho je tu prítomný princíp slobody a zodpovednosti – každý má veľkú slobodu pri svojej práci, keďže sa ráta s tým, že človek bude zodpovedný a proaktívny.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa DASATO (@dasato_academy)

Michal: Asi najlepšia aj najzložitejšia vec na Slide je sloboda. Môžem robiť kedy chcem, naplánovať si prezentácie a meetingy sám, vymyslieť vlastné nápady, riešenia, projekty, nemám deadliny. Na druhej strane musím ukázať, že túto slobodu využívam na tvorivosť a že prinášam nové riešenia a nápady do firmy, čo vyžaduje veľkú dávku zodpovednosti, samostatnosti.

Obaja v sebe majú veľa iniciatívy, zvedavosti, chuti učiť sa a posúvať a je s nimi radosť robiť. Dnes už s nimi síce, bohužiaľ, nepracujem priamo, ale vždy, keď ich vidím niekde prezentovať, nevychádzam z údivu nad levelom ich výstupov. O to viac, o koľko rokov mladší sú od svojich kolegov.
Martina Mlynská, Product Manager, Slido

Čomu sa momentálne v Slido venujete? Na akej pozícii pôsobíte?
Lucia: Momentálne sa venujem dizajnu produktu – či už výskum nových funkcionalít alebo zlepšovanie toho, ako to teraz vyzerá a funguje. Väčšinou sú to cykly identifikácie problémov a príležitostí na zlepšenie, hľadanie možných riešení a potom budovanie a testovanie riešenia, o ktorom si myslíme, že má najväčšiu šancu na úspech.

Michal: Ja sa venujem produktovému manažmentu – to je to komplexnejšia starostlivosť o produkt. Patrí sem komunikácia s dizajnérmi, programátormi, organizovanie meetingov, prezentovanie našej práce a riadenie tímu.

Ako by ste celkovo zhodnotili túto skúsenosť nielen v DASATO, ale aj v Slido? Zopakovali by ste si to znova?
Lucia: Určite! Zatiaľ to bola super jazda. Vďaka DASATO a neskôr aj Slido som zistila, čomu sa chcem profesijne venovať. To je pre mňa veľký úspech, lebo som predtým bola úplne stratená. Vďaka obidvom som mala možnosť spoznať mnohých ľudí, ktorí sú dodnes pre mňa vzorom. Jediné, čo by som možno spravila inak, je zbytočne sa toľko nebáť. Ani jeden z ľudí, z ktorých som mala strach, ma nakoniec nepohrýzli (smiech).

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa DASATO (@dasato_academy)

<script>

Michal: Keďže sme stále súčasťou DASATO tímu, tak sa táto jazda ešte zďaleka neskončila. Jednoznačne! DASATO Academy mi zmenila život, zdá sa mi, že som prestal len „prežívať“ a začal som „žiť“. Myslím si, že som mal do istej miery šťastie, že som na DASATO narazil, preto mi dávalo zmysel pridať sa do tímu, aby som mohol pomôcť túto skúsenosť sprostredkovať aj ďalším študentom.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame