Lidl spustil netradičný projekt: Slováci sú mimoriadne radi, čísla hovoria za všetko

Lidl.

Lidl spustil projekt proti plytvaniu potravín. Zdroj: Adobe Stock

#Aj tebe sa občas stane, že potraviny z chladničky či zo špajzy putujú do smetného koša? Plytvanie potravinami je obrovský celosvetový problém, ktorý neobišiel ani Slovensko. Mnohé štatistiky ťa doslova šokujú. Aj preto sa Lidl rozhodol reagovať na túto situáciu zaujímavým nápadom.

Vyhadzujeme chlieb, ovocie aj nerozbalené potraviny

Na Slovensku v roku 2020 vzniklo približne 456-tisíc ton potravinového odpadu. Ak to prepočítame na jedného obyvateľa, dostaneme sa na hodnotu 83 kilogramov. Domácnosti z toho vyprodukovali 78 %, čo je až 65 kilogramov odpadu na obyvateľa.

Najčastejšie pritom podľa prvého celoeurópskeho monitorovania potravinového odpadu vyhadzujeme chlieb a pečivo, ale aj ovocie, zeleninu, mliečne výrobky. V koši často skončia aj zvyšky nášho uvareného nedojedeného jedla či nerozbalené potraviny. 

Ročne ide na smetisko viac než 100 eur

Paradox je, že zhruba 600-tisíc Slovákov si nemôže vždy dovoliť takú stravu, akú by si v skutočnosti priali. Na druhej strane končia stovky tisíc ton potravín na smetisku. Priemerne každý z nás vyhodí zvyšky jedál či potraviny po dátume spotreby v hodnote 100 až 150 eur ročne. 

Ide teda nielen o ekologický, ale aj ekonomický problém. Potravinový odpad so sebou prináša aj výraznú uhlíkovú stopu. Veľké množstvo zdrojov ako voda, energia či práca ľudí bolo navyše vynaložených úplne zbytočne.

„V celosvetovom kontexte vyhadzujeme až jednu tretinu jedla. A to v situácii, keď viac ako 820 miliónov ľudí nemá dostatok potravy a každý deviaty človek vo svete buď hladuje, alebo trpí podvýživou,“ uviedla Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Debnička plná zdravia za 1 euro

Proti plytvaniu potravín sa dá bojovať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je projekt S Lidlom šetríme jedlom – len vďaka nemu sa podarilo za desať mesiacov od jeho spustenia zachrániť viac ako 400-tisíc kíl potravín. Projekt poskytuje šancu pre ovocie a zeleninu, ktoré by inak vyšli nazmar. V minulosti sa totiž tovar vyhadzoval napríklad pre poškodený obal či jeden nevyhovujúci kus v balení.

Teraz si však môžeš v ktorejkoľvek zo 164 predajní na Slovensku kúpiť špeciálne trojkilové debničky s rôznym ovocím a zeleninou len za 1 euro. V debničkách sú napríklad jablká, zemiaky, citróny, mrkva, cesnak a každá prepravka je iná. Môžeš si byť pritom istý, že nakúpiš kvalitné kusy za výhodnú cenu.

Lidl.
Každá prepravka je iná. Zdroj: Lidl

Slováci ich vykúpia ihneď po vyložení

Ako priznal Róbert Flachbart, konateľ Lidl Slovenská republika zodpovedný za predaj a logistiku, projekt S Lidlom šetríme jedlom sa teší veľkej popularite. „Ak by sme ponúkli násobne viac debničiek, určite by sa všetky predali. V Lidli však robíme všetko pre to, aby sme jedlom neplytvali. Vážime si potraviny a naše procesy nastavujeme s cieľom nevytvárať prebytky či potravinový odpad.“ 

Projekt sa stretáva výlučne s pozitívnymi reakciami. „Všetky debničky sa predajú okamžite po ich vyložení. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou našej diskontnej DNA. Neustále hľadáme spôsoby, ako fungovať ešte efektívnejšie a jednoduchšie. Platí to pre naše podnikanie a aj pre náš vzťah k trvalej udržateľnosti,“ doplnil.

Zachráň potraviny a ušetri

Ak chceš ušetriť a zároveň sa správať ekologicky, v Lidli nájdeš aj ďalšie možnosti. Chlieb Priamo z pece si napríklad môžeš kúpiť do poludnia druhého dňa po vypečení s 50 % zľavou. Býva špeciálne zabalený a označený oranžovou cenovkou priamo v regáli.

Lacnejšie si môžeš nakúpiť aj potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby. V Lidli ich nájdeš v chladiacich regáloch v špeciálnych boxoch s označením „Potraviny bez viny! Zachráň nás, sme ešte dobré.“ Aj ich kúpou pomôžeš tomu, aby sa zbytočne neplytvalo potravinami.

Zmeň svoje správanie aj ty!

Aj ty si občas nútený vyhodiť potraviny do smetného koša, lebo sú už po dátume spotreby? Máme pre teba zopár rád na záver:

  • plánuj si svoje nákupy a kupuj len to, čo potrebuješ,
  • nakupuj primerané množstvo
  • skladuj potraviny správne podľa pokynov na obale,
  • všímaj si dátumy spotreby a minimálnej trvanlivosti – tie, ktorým sa pomaly končí, vždy presuň v chladničke alebo v skrini dopredu, aby si ich minul ako prvé,
  • nauč sa variť optimálne veľké porcie,
  • ak uvaríš priveľa, zvyšok zamraz alebo zavolaj na večeru kamoša, nenechaj jedlo pokaziť sa,
  • mraznička ti poslúži aj v prípade mnohých potravín, ktoré nestíhaš zjesť – mraziť môžeš mnohé syry, maslo či klobásu. 

Viac o potravinách v Lidli

Lidl.
Za desať mesiacov kúpili zákazníci Lidla viac ako 130 000 debničiek s ovocím a zeleninou, ktoré by inak vyšli nazmar. Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame