Tieto básnické zbierky ti zmenia pohľad na svet: Jednu napísal aj Expl0ited!

dievča číta poéziu

Dopraj si chvíľku poézie (Zdroj: Unsplash/Ioana Ye)

#U nás v Hashtagu sme zástancami toho, že aj poézia má nezastupiteľné miesto v našom živote, preto sme dnešné knižné okienko venovali básnickým zbierkam. Predstavíme ti svetové, ale najmä slovenské diela, ktoré ťa privedú k iným myšlienkam!

Nemaľuj ženu na stenu, Juraj Soviar

Slovenský novinár a textár Juraj Soviar sa preslávil predovšetkým svojimi textami pre kapelu Elán. Po zbierke básní a pesničkových textov s názvom Odkazovač prichádza s novou zbierkou poézie. Soviar píše o čase, v ktorom žijeme. A ten je rýchly, bláznivý, často bezohľadný a možno sa ti občas zdá, že je všetko obrátené dolu hlavou. Autor tieto chvíle a pocity zachytáva.

Pri čítaní jeho veršov máš pocit, že s ním, s Jožom Urbanom, so skupinou Elán a s Ľubošom Zemanom sedíte niekde v bratislavskej vieche a zhovárate sa – o smútku, stratách, nachádzaní, mužských cieľoch a, pravdaže, aj o ženách. K tejto knižke možno patrí aj pohár dobrého vína. Mok a dobré verše treba vychutnávať po dúškoch, preto si túto básnickú zbierku nenechaj ujsť.

Nemaľuj ženu na stenu
Vychutnaj si básnickú zbierku od textára skupiny Elán (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa zbierka Nemaľuj ženu na stenu zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Kvety zla, Charles Baudelair

Básnická zbierka jedného z najznámejších autorov dekadencie prvýkrát vychádza v slovenskom jazyku vo svojej celistvosti v skvelom preklade Jána Švantnera. V čase svojho vzniku vyvolala spoločenské pohoršenie pre otvorenosť zobrazenia pozdvihujúcej i zničujúcej lásky. A to v celej jej mnohorakosti. Ľudia mu tiež zazlievali, že básnik otvorene zobrazuje zlo, ktoré vnímal ako všadeprítomné.

Z veršov vyviera napätie medzi Baudelairovým vnútorným svetom a okolitou realitou, cítiť v nich strach zo života aj údiv z jeho krásy. Krásu však nevníma podľa tradičných kritérií, čím predbieha svoju dobu. Krása je preňho rovnako zlovestná a zničujúca ako blahodarná a podnecujúca, môže byť ohyzdná a za každých okolností je bizarná. Podľa Baudelaira je krása nielen estetický, ale aj etický fenomén.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na máj ti nedá spať: Blíženci odhodia všetky topánky a levy by radšej nemali vychádzať z domu!

Kvety zla sú tak akousi anatómiou ľudského sveta v materiálnom i morálnom zmysle. Baudelaire v nich predostrel mnohé javy, ktoré sa neskôr stali predmetom skúmania literatúry a filozofie. Vďaka tomu je toto dielo základným kameňom modernej poézie a Baudelaire jeden z najvýznamnejších autorov 20. storočia aj súčasnosti.

Kvety zla
Kvety zla patria ku klasike svetovej poézie (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa zbierka Kvety zla zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Nevyspytateľnosť srdca, Ján Škamla

Nielen na básnika, ale aj na celú generáciu spisovateľov sa časom zabudne, ak ich nikto nepripomína. Zabudnutou mala ostať aj generácia, ktorá písala pod taktovkou komunistického režimu. A predsa, akoby inkriminovaná doba bola živnejšou pôdou pre poéziu ako náš pragmatický dnešok! Dobrej poézii čas neublíži, naopak, dáva jej hlbší zmysel.

A práve o tom ťa presvedčí Netrpezlivosť srdca, desiata zbierka básnika a literárneho vedca Jána Škamlu, ktorá je druhým posmrtným výberom dosiaľ nepublikovaných veršov z jeho bohatej literárnej pozostalosti. Vo vybraných básniach nechýbajú témy rodiny, lásky, smrti, ale nájdeš v nej aj neobvyklé dobové prorocké vízie.

Nevyspytateľnosť srdca, Ján Škamla
Dobrej poézii čas neublíži (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa zbierka Nevyspytateľnosť srdca zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Dokonalé zviera(nie), Mila Haugová

Ak miluješ hĺbku myšlienok a samotného života, kniha od známej feministiky je ako stvorená pre teba. Opus magnum najvýznamnejšej a snáď najprekladanejšej poetky dnešného Slovenska prináša ojedinelú víziu sveta ako svet rozhovorov s blízkymi. Zhovára sa prostredníctvom imaginácie, ktorá spája okamih tu a teraz so spomienkou, niekedy akoby až na počiatok sveta.

Autorkin hlas vedomia hovorí iba to podstatné. Zdieľa s nami radosť i zvieranie úzkosti z videnia Stvorenia, s vnútorným zrakom na pomedzí sveta viditeľného a neviditeľného. Sveta napohľad vonkajšieho, ktorý sa mení na vnútorný, intímny, mágiou poézie. Poézie, ktorá nám vždy dodá silu žiť a prežiť, aj v najtuhšom zovretí života je pripravená na to, aby mohla vstúpiť aj do tvojho prežívania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z druhej najväčšej budovy v Budapešti je schátraná stavba: Neuveriteľné, koľko toho ešte ukrýva!
Autorka feministiky prináša novinku (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Dokonalé zviera(nie) zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Nie som básnik, Peter Altof

Známy YouTuber a infuencer, ktorého asi skôr poznáš pod menom Exploited vydal v roku 2016 ako 19-ročný svoju zbierku básní. Ak si o nej ešte nepočul, potom ver, že je to skutočne pekná knižočka, ktorá ti vyčarí úsmev na perách.

Sám Expl0ited vraví: „Tuším, že by som sem mal napísať niečo múdre, niečo, čo vám zmení život, alebo vám ho aspoň pomôže inak vnímať, ale to ste na zlej adrese. Nie som Budha, dalajláma ani Majk Spirit. A vôbec, čo by ste chceli od devätnásťročného youtubera…“ Zbierka básní však v sebe nesie skutočné pocity, ktoré určite zasiahnu každého mladého človeka.

Nie som básnik Exploited
V knihe od Expl0iteda nazrieš jeho očami na rôzne témy (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Nie som básnik zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá zo zbierok ťa zaujala najviac?

Sleduj náš Instagram

 
Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame