TOP atrakcie New Yorku: Ktorá budova má vyzerať ako ceruzka a ktorý park vznikol zo železnice?

New York atrakcie

Výhľad na centrum New Yorku z mestskej časti Brooklyn (Zdroj: GettyImages)

#Americké mesto New York je jedným z TOP centier sveta. Prečo je tomu tak? Na túto otázku je hneď niekoľko odpovedí a neexistuje jedna správna. Veľké jablko nikdy nespí, ročne sem prúdia milióny turistov a a hovorí sa, že ak sa presadíš tu, presadíš sa kdekoľvek na svete. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo by si v New Yorku určite nemal obísť.

Central Park

Povedal by si, že je väčší ako európske kniežactvo Monako? Pritom je to úžasný park plný zelene uprostred betónovej džungle. To je presne Central Park v New Yorku. Nesmierne obľúbené miesto pre turistov, ale aj pre domácich, ktorí sem chodia rekreačne športovať, prípadne oddychovať a na chvíľu vypnúť od zhonu, ktorý je v newyorských uliciach každodenne prítomný.

Times Square

Nie je to „len“ námestie. Množstvo reklám, obchodov, gastro prevádzok a v neposlednom rade obrovský počet ľudí. Denne ho vraj navštívi vyše 300-tisíc turistov. Times Square je jedno z miest v New Yorku, ktoré skrátka musíš vidieť, keď tam vycestuješ. Vďaka výraznému osvetleniu ho vraj dokážu spozorovať aj astronauti vo vesmíre. A dovolíme si tvrdiť, že si počas svojho života videl minimálne jeden film, kde sa Times Square aspoň na moment objavil. 

Socha slobody

Keď menujeme Central Park a Times Square, určite do tejto kategórie patrí Socha slobody, jeden z hlavných symbolov mesta. Na Ellis Island, kde táto pamätihodnosť stojí, sa dostaneš trajektom z dolného Manhattanu. Ozaj, vedel si, že spoluautorom tejto slávnej sochy je inžinier Gustave Eiffel, ktorý sa zaslúžil aj o výstavbu ikonickej parížskej dominanty?

The Metropolitan Museum of Art

Nemusíš byť vyslovene milovníkom umenia, aby si ocenil, čo sa skrýva v Met, ako ho familiárne Newyorčania prezývajú. Opäť veľmi známe miesto zo seriálov či filmov, v ktorom sa dozvieš zaujímavé informácie o veľkom kúsku histórie a rôznych odvetviach (nielen) spoločnosti. Ponúka napríklad zbierku piatich tisícov hudobných nástrojov, vrátane najstaršieho zachovaného klavíra na svete.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček najväčších letných hudobných hitov: Najlepší má vyše 8 miliárd videní, zatancuješ si naň?

Empire State Building

Empire State Building patrí nielen medzi najznámejšie a najvyššie mrakodrapy na svete (patrí mu v súčasnosti štvrtá priečka), ale taktiež medzi hlavné newyorské dominanty. Stavba nesie prvky umeleckého štýlu art déco a jej silueta má vraj pripomínať ceruzku. Čo k ESB viac dodať? Viac ponúkne zrejme nižšie priložené video. 

Top of the rock

Ak miluješ výhľady, top of the rock, v preklade vrchol skaly, patrí v New Yorku medzi tie najkrajšie. 360-stupňová vyhliadková plošina sa nachádza v Rockefellerovom centre. Pozrieť sa na NYC z výšky a moment sa zastaviť, to má v sebe skutočne veľké kúzlo, ktoré sa iba ťažko opisuje. 

Manhattan

Manhattan patrí medzi najkrajšie časti New Yorku a tiež medzi najľudnatejšie na svete. Zmestila by sa sem vraj celá populácia Nového Zélandu. Náklady na život sú tam astronomické, ale to ti ako turistovi na niekoľko dní vadiť nemusí. Máloktorá mestská časť na svete je taká kultová ako práve Manhattan.

Madison Square Garden

Milovníci športu si v New Yorku určite prídu na svoje. Oplatí sa vidieť predovšetkým ikonickú halu Madison Square Garden, kde hrávajú svoje zápasy hokejisti New Yorku Rangers v NHL, basketbalisti New Yorku Knicks v NBA a je tu organizované aj prestížne UFC. MSG patrí medzi najlegendárnejšie haly sveta. 

Broadway

Mekka muzikálov tiež patrí medzi najnavštevovanejšie miesta Veľkého jablka. Prvú premiéru tu odohrali už v roku 1866, hra The Black Crook sa dokonca považuje za prvý muzikál na svete. Dnes je každá hra taká nákladná, že celý systém organizácie a produkcie prirovnávajú k malej start-upovej spoločnosti. Čo viac dodať? Sleduj video. Ale varujeme ťa, budeš sa tam chcieť ísť pozrieť. 

The High Line

Chceš sa ísť v New Yorku prejsť aj niekam inam ako do Central Parku? The High Line je jasnou voľbou. Pôvodne išlo o nadúrovňovú železnicu, ktorou sa dopravoval tovar do rôznych častí New Yorku bez toho, aby obmedzoval dopravu a najmä chodcov. Pár rokov dozadu nevyužívanú trať premenili na dlhý park. Nájdeš tu veľa prírodných zákutí a pokoj, ktorý je v tejto metropole naozaj veľmi vzácny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš stihnúť dovolenku ešte pred letom? Egypt si užiješ mimo sezóny ešte lepšie, navštív s nami menej známu Tabu

Rockefeller Center

Videl si Sám doma? Rockefeller Center patrí medzi najznámejšie miesta v New Yorku a zrejme nenájdeš moment, kedy by tam bolo prázdno. V skutočnosti ide o veľký komplex 19 komerčných budov, ktoré založil slávny americký finančník a filantrop. Či už na jar, v lete, na jeseň alebo v zime, budeš tam mať čo robiť.

Staten Island Ferry

Previesť sa trajektom okolo Staten Islandu patrí medzi najpopulárnejšie newyorské atrakcie. Áno, uvidíš odtiaľ aj Sochu slobody, ale nielen ju, New York budeš mať ako na dlani. A kto by taký zážitok nechcel?

SoHo

SoHo je jednou z najznámejších a kultúrne najrozmanitejších štvrtí v New Yorku. Pútavá kultúra, výborné jedlo a osobitá atmosféra ťa vtiahnu do deja prakticky okamžite. 

Toto je iba malá ochutnávka toho, čo New York ponúka. Je to skutočne úžasné mesto, kde sa nudiť nebude naozaj nikto. Či už máš rád výhľady, kultúru, jedlo, šport alebo doslova čokoľvek iné, v New Yorku to nájdeš. A ak náhodou nie, tak -tje možné, že si iba zle hľadal. 

Láka ťa New York?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame