Blesk, ktorý prináša so sebou zvláštnu minerálnu látku: Ukladá do zeme niečo, čo na našej planéte ešte nikto nevidel!

Vedci tak získali viac informácií o samotnej forme a sile blesku (Zdroj: Freepik/bedneyimages)

#Predstavujú pre teba búrky nebezpečenstvo alebo máš pred nimi rešpekt? Svetelné sprievody búrok (blesky) môžu spôsobiť okrem nebezpečenstva aj kuriózne situácie. Blesk, ktorý zasiahol strom na západnom pobreží Floridy, vytvoril fascinujúci druh fosforu, ktorý na Zemi ešte neexistuje! Údajne by mohol predstavovať novú minerálnu skupinu, ktorá by mala spájať kozmické a pozemské minerály.

Na úvod trochu chémie

Materiál, ktorý bol na mieste objavený, sa príliš zhoduje s fosforečnanom vápenatým (CaHPO3). Bol nájdený a „uväznený“ vo fulgurite, malej kovovej guľke, ktorá vznikla reakciou extrémne horúceho blesku s pieskom.

Tento typ úkazu sa tvorí vtedy, ak blesk zasiahne určité druhy piesku, kremíka a skaly. Oveľa menej bežným je, ak sa nájdu takéto prvky v jednej zo zemských štruktúr.

Čo na to geológovia?

„Nikdy sme nevideli, že by sa takýto materiál vyskytoval na Zemi prirodzene. Podobné nerasty sa dajú nájsť v meteoritoch vo vesmíre, ale tento konkrétny sme nikdy nevideli,“ uviedol pre Sciencealert geológ Matthew Pasek z Univerzity Južnej Floridy.

Úder blesku spálil uhlík v strome do ktorého udrel. Okolo koreňov stromu sa našlo nahromadené železo. Forma fosforečnanu vápenatého by mala (podľa scenárov niektorých odborníkov) zohrať významnú rolu v symbióze s fosforom.

Vedci chceli tento prvok vyrobiť

Pokusy o umelú výrobu CaHPO3 v laboratóriách boli neúspešné. Ukázalo sa, že na výrobu vzácneho minerálu sú potrebné špecifické podmienky, ktoré v laboratóriu nedokázali zaistiť. Cyklus fosfátov je niečo, čomu vedci až tak nerozumejú.

A čo minulosť?

Okrem toho, že prišli na zistenie, že neodkážu zabezpečiť cyklus tvorby fosforu, majú tieto výskumy hlbší význam, najmä z historického hľadiska našej planéty. Takéto bleskové údery a ich chemické reakcie sa stávali v histórií pravdepodobne pravidelne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chystáš sa študovať filozofiu? Pozri si prehľad slovenských univerzít + české možnosti

„Predchádzajúce výskumy, ktoré sú známe, naznačujú, že tvorba fosfátov bleskmi bola rozšírená aj v raných časoch Zeme. Na planéte je však problém s environmentálnymi fosforečnými zásobami, ktoré sú len ťažko obnoviteľné,“ hovorí geológ Tian Feng z floridskej univerzity.

Na čo bol dobrý rozsiahly výskum?

Vedci tak získali viac informácií o samotnej forme a sile blesku. Nebolo to po prvý raz, čo sa tento prírodný jav stal predmetom osobitného záujmu vedcov. „Je dôležité pochopiť, koľko energie má blesk, pretože potom vieme, koľko škody môže priemerný blesk spôsobiť, a to, aký vie byť nebezpečný. Florida je hlavným mestom bleskov. Preto je bezpečnosť ohromne dôležitá – ak je blesk dostatočne silný na roztavenie kameňa, určite môže roztaviť aj ľudí,“ hovorí Pasek.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Sciencealert
Odporúčame