Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Nášho národného hrdinu poznajú aj v zahraničí, čo si o ňom netušil?

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik je národným hrdinom (Zdroj: wikimedia.org/Zuzka Medveďová)

#Slovensko je síce malá krajina, máme však za sebou pozoruhodnú históriu. Narodilo sa tu tiež množstvo velikánov, ktorých by sme mali poznať. Jedným z nich je aj Milan Rastislav Štefánik. Prečo vlastne patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti našej histórie a čo si o ňom možno ani netušil?

VIZITKA
Celé meno: Milan Rastislav Štefánik
Dátum a miesto narodenia: 21. júl 1880, Košariská
Dátum a miesto úmrtia: 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji
Charakteristika: astronóm, pilot, politik

Dieťa sčítaného evanjelického farára

Bol horúci júlový deň, keď sa do rodiny evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertiny narodilo šieste dieťa – Milan Rastislav. Celkovo mal Milan neskôr dokopy až 11 súrodencov, dospelosti sa však dožilo iba deväť detí.

Jeho otec mal doma množstvo kníh a touto cestou sa rozhodol vychovávať aj svoje deti. Chcel, aby boli vzdelané a sčítané. Aj vďaka tomu patril neskôr Milan Rastislav k najlepším žiakom na škole. Štúdium zameral na techniku, neskôr na astronómiu a fyziku. Už pri tejto časti jeho života je dôležité uvedomiť si jeho nadanie na štúdium. Vieš si predstaviť, že by si ty študoval také rozdielne, a pritom náročné odbory?

Rodný dom Milana Rastislava Štefánika (Zdroj: wikipedia.org/Pavel Máša)

Jeho ciele boli vysoké

Po skončení štúdia odišiel do Paríža. Chcel sa stať jedným z najslávnejších astronómov. To sa mu po pár rokoch aj podarilo. V roku 1906 sa zaradil medzi vedeckú smotánku. Nasledovali vedecké publikácie aj výpravy do zahraničia.

Organizoval výpravu do severnej Afriky, precestoval Alžírsko, Tunisko ale aj Tahiti či Brazíliu a ďalšie miesta, o ktorých v tej dobe bežní ľudia možno ani nepočuli. Jeho vedeckú kariéru však na čas prerušili zdravotné problémy a následne v roku 1914 aj správa o prvej svetovej vojne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máme pre teba 15 najlepších destinácií leta! Kde sú aktuálne rekordné návaly turistov?

Vojenská kariéra a snaha o česko-slovenskú armádu

Správa o vojne Štefánika neprekvapila. Sám predpokladal, že vojna príde, a to ešte niekoľko rokov pred jej oficiálnym vypuknutím. Videl v nej však príležitosť na osamostatnenie Slovenska a nezabúdal pritom ani na Česko. Kvôli vojne nastúpil na začiatku roku 1915 do vojenskej leteckej školy. Už v apríli získal diplom pilota a hodnosť desiatnika.

Myšlienka o Česko-Slovensku (písal to vždy s pomlčkou, poprípade oddelene) ho nadchla natoľko, že si dal nový cieľ. Chcel vytvoriť riadiace centrum pre spoločný odboj Slovákov a Čechov. Tiež myslel aj na to, že by bolo vhodné zriadiť  samostatné česko-slovenské vojsko. Úsilie ktoré do toho vložil, malo enormné rozmery.

Získal za to aj množstvo prestížnych ocenení, ako je napríklad kríž dôstojníka čestnej légie. V roku 1917 mala česko-slovenská armáda neuveriteľných 50-tisíc príslušníkov a vďaka diplomacii Štefánik zabezpečil, aby ju zbraňami zásobovalo Taliansko.

Štefánik dokázal nemožné

V roku 1918 bola ČSNR uznaná aj medzinárodne a 14. októbra sa premenila na trojčlennú vládu, v ktorej figuroval Masaryk, Beneš a Štefánik. Len krátko nato uverejnil Masaryk takzvané „Vyhlásenie nezávislosti Česko-Slovenska“, známe aj ako Washingtonská deklarácia. Písal sa 28. október 1918 a vznikla Československá republika, ktorej prezidentom sa stal Tomáš Garrigue Masaryk. Nemecko kapitulovalo, vojna skončila.

Štefánik doťahoval potrebné politické procesy, keď v roku 1919 odišiel do Talianska. Mal tam vtedy svoju lásku, s ktorou plánoval spoločnú budúcnosť. Na čo sa však ešte viac tešil, bol návrat na Slovensko, ktoré nenavštívil posledných šesť rokov.

Tragická nehoda opradená záhadou

Štvrtého mája 1919 sa mal Štefánik spolu s dvomi ďalšími letcami dostať na Slovensko. Letieť mali lietadlom typu Caproni 450. Stalo sa však to, čo nikto nečakal. Lietadlo sa zrútilo krátko pred pristátím v lokalite Ivanka pri Dunaji. Celá posádka bola na mieste mŕtva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mimo sietí: Tomáš prenajíma off grid chatu, kde zažiješ skutočné dobrodružstvo
Lietadlo ReplikaCaproni Ca-33 Štefánika na Slovensko šťastne nedoviezlo (Zdroj: wikipedia.org/Martin Hlauka)

Otázka, prečo skúsení letci havarovali, nie je dodnes presne zodpovedaná. Oficiálnym dôvodom sa stalo zlé počasie. To bolo však takmer okamžite vyvrátené, keďže v ten deň bolo slnečno a fúkal iba mierny vietor. Konšpiračné teórie tiež hovorili o zlom stave lietadla či zostrelení. 

V neskorších rokoch prišli experti s teóriami, že lietadlo skrátka nemalo dostatočnú rýchlosť a bolo to letecké nešťastie. Naopak, iní hovoria o atentáte. Podľa niektorých svedkov mali byť na Štefánikovo lietadlo vypaľované strely.

Pochovaný ako najväčšia osobnosť

Presný dôvod jeho smrti sa dnes už asi nedozvieme. Milan Rastlislav Štefánik však navždy zostane osobnosťou, ktorú by dnes mal poznať každý. Na jeho počesť a zásluhy je pochovaný v monumentálnej hrobke, ktorá je vrcholovým dielom architekta Dušana Jurkoviča. Na vybudovanie takéhoto miesta bola vyhlásená aj národná zbierka. Jeho hrob nesie názov Mohyla Milana Rastislava Štefánika.

Čo si o Štefánikovi možno nevedel

  • Hovorí ti niečo meno Štefan Fajnor? Je to autorom hudby k básni Kto za pravdu horí a zhodou okolností sa stal aj Štefánikovým krstným otcom.
  • Milan Rastislav bol už ako stredoškolák údajne taký silný národovec, že je kvôli jeho presvedčeniu dvakrát vylúčili zo školy. V štúdiu pokračoval až v Šoporni. 
  • Ako 25-ročný ochorel na ťažkú žalúdočnú chorobu, s ktorou sa vraj trápil celý zvyšok života. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby po vypuknutí prvej svetovej vojny vstúpil do francúzskej armády.
  • Keďže pôsobil ako diplomat, nemal núdzu o stretnutia so slávnymi a mocnými osobnosťami, premiérmi či prezidentmi. Na jeho zozname figuroval aj ruský cár Mikuláš II. či vtedajší pápež Benedikt XV.
  • Bol vášnivým cestovateľom, ktorý podnikol cestu okolo sveta, a to hneď dvakrát. Dokonca ako prvý Slovák zdolal Mont Blanc.
  • Ovládal niekoľko jazykov, vrátane maďarčiny. Svoje diela publikoval v taliančine a francúzštine.
  • Okrem iných záľub miloval aj fotografovanie, maliarske umenie, venoval sa numizmatike, rád si zahral šach, ale tiež zatancoval. 
  • Hoci meral iba 160 cm, mal neuveriteľný šarm a ľahko si získaval nielen kontakty, ale aj ženské srdcia.
  • Ak si myslíš, že ho poznáme iba na Slovensku, si na veľkom omyle. Jeho sochy by si našiel vo Washingtone, v Ekvádore či talianskom Padove. Pamätné tabule má dokonca až v ďalekej Brazílii. V roku 1997 mu pamätník odhalili aj v Paríži, na námestí, ktoré nesie jeho meno.
  • Štefánikovo meno dostala aj jedna malá planéta, ktorú tak na jeho počesť nazvala Medzinárodná astronomická únia v britskom Cambridge.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Microsoft už čaká len na Britov a zároveň ohlásil zrušenie známej služby

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame