Kto bol Elvis Presley? Tvrdili mu, že nevie spievať, ženy však z neho odpadávali

Elvis Presley

Elvis Presley zostane navždy ikonou rokenrolu (Zdroj: Wikimedia Commons/Metro-Goldwyn-Mayer, Inc.)

#Iba málo mužov v histórii si dokázalo podmaniť ženy všetkých generácií ako Elvis Presley. Ten to zvládol s prehľadom a naprieč všetkými generáciami. Milovali ho babičky, matky, dcéry, skrátka, každá žena. Čo všetko vieme o kráľovi rokenrolu?

VIZITKA
Celé meno: Elvis Aaron Presley
Dátum narodenia: 8. januára 1935, Tupelo, Mississippi, USA
Dátum úmrtia: 16. august 1977, Memphis, Tennessee, USA
Prezývka: Kráľ rokenrolu
Najúspešnejšie piesne: Suspicious Minds, If I Can Dream, In the Ghetto

Vraj nemá talent na spev

Elvis Aaron Presley sa narodil 8. januára 1935 v meste Tupelo v štáte Mississippi. V tom istom čase však prišiel na svet aj jeho brat, dvojča Jessie Garon. Žiaľ, zomrel už šesť hodín po narodení, a tak Elvis vyrastal ako jedináčik. S rodičmi žil v mimoriadne skromných pomeroch. Bývali iba v malom, dvojizbovom dome, z ktorého sa neskôr museli vysťahovať.

Jeho prvé dotyky s hudbou prišli v roku 1945, keď sa zúčastnil speváckej súťaže. Skončil piaty. Neúspech ho ale neodradil. O rok neskôr dostal na narodeniny gitaru a rozhodne to možno považovať na začiatok jeho vášne k hudbe.

Elvis nenavštevoval žiadne hodiny spevu. Počúval iba dostupnú hudbu z rôznych platní, vďaka čomu si cvičil spev alebo hru na gitare. V ôsmej triede mu však učiteľ na hudobnej výchove povedal, že nemá talent na spev. Z predmetu dostal C.

Rodičovský dom Elvisa Presleyho (Zdroj: Wikimedia Commons/Markuskun)

Bol plachý, avšak vyčnieval

Elvis Presley bol údajne utiahnutý, hanblivý a mimoriadne plachý. Neraz si ho spolužiaci doberali slovami, že je mamin chlapček. O to väčšie prekvapenie nastalo, keď si neskôr nechal narásť bokombrady a upravoval si vlasy ružovým olejom a vazelínou. Svojím vzhľadom začal vyčnievať a absolútne sa odlišoval od spolužiakov a ostatných rovesníkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Marilyn Monroe? Herecká ikona minulého storočia opradená škandálmi aj tajomnou smrťou

V apríli 1953 sa odhodlal prihlásiť sa do súťaže „Minstrel“, pričom spieval a hral na gitare. Začal skladbou Till I Waltz Again with You. Po tomto vystúpení sa stal na škole veľmi populárnym a ľudia ho začali vnímať ako chlapca, ktorý vie spievať. Miloval najmä country hudbu a interpretov ako Roy Acuff, Ernest Tubb či Ted Daffan. To, čo ho však neskôr odlíšilo, bol jeho obdiv k južanskému gospelovému spevákovi Jakeovi Hessovi.

Vodič kamiónu s najkrajším hlasom

V tom istom roku sa Elvis odhodlal prísť do štúdia Memphis Recording Service. Túto spoločnosť v tom čase riadil Sam Phillips, a to ešte predtým, ako založil Sun Records. Elvis chcel vraj nahrať pieseň pre mamu, avšak zrejme v skutočnosti dúfal, že si všimnú jeho talent. Nestalo sa tak. Neskôr neuspel ani na konkurze do miestneho vokálneho kvarteta The Songfellows, kde mu vraj povedali, že nevie spievať. Elvisovi neostávalo nič iné, iba sa riadne zamestnať.

V apríli 1951 začal Presley pracovať pre spoločnosť Crown Electric ako vodič kamiónu. Až neskôr sa mu podarilo uspieť ako kandidátovi do speváckeho tria. Vďaka takémuto vystupovaniu začal naberať na viere, že má na to, aby raz urobil skvelú hereckú kariéru.

Keď sa ho v roku 1955 ujal Tom Parker a Presley prešiel k nahrávacej spoločnosti RCA Records, jeho kariéra nabrala veľké obrátky. V roku 1956 naspieval pieseň Heartbreak Hotel. Len z tejto nahrávky sa rýchlo predalo cez milión kópií. O osude Elvisa bolo zrazu definitívne rozhodnuté.

Vojenčina, manželka a pád na dno

V roku 1959 nastúpil Elvis Presley na povinnú „vojenčinu“. V tomto období spoznal Priscillu Ann Wagnerovú, ktorá mala v tom čase iba 14 rokov. Ani to však nezabránilo tomu, aby sa do nej vtedy už 24-ročný Elvis bezhlavo zamiloval. Za ženu si ju však mohol zobrať až po tom, čo Priscilla doštuduje strednú školu. A tak sa aj stalo.

Zatiaľ čo však Priscilla na neho čakala, Elvis si užíval aj s inými ženami. Krátko po svadbe, ktorá sa konala v Las Vegas, oznámili verejnosti, že čakajú dieťa. Dcéra dostala meno Lisa Marie. Naoko žili rozprávkový život, v skutočnosti bol však plný trápenia.

Ako neskôr Priscilla priznala, Elvis ju podvádzal na každom kroku, začal holdovať aj drogám a o rodinu sa nestaral. Od nej zároveň vyžadoval dokonalý výzor za každých okolností a nikdy ju vraj nesmel vidieť bez mejkapu. Ich vzťahu definitívne odzvonilo v roku 1973. Táto správa Elvisa zlomila.

Šialené tempo vystúpení, alkohol, drogy a tabletky, ktoré mu pomáhali fungovať v jednom kolotoči, sa odrazili na jeho váhe. V roku 1977 vážil Elvis údajne až 158 kilogramov. Jeho obezita ho nakoniec zabila. Elvis Presley zomrel vo veku 42 rokov 16. augusta 1977 na infarkt, pod ktorý sa podpísali práve kilogramy navyše.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, graceland.com, britannica.com, people.com
Odporúčame