Kto bol Bob Marley? Kráľ reggae hudby zostáva najlepšie zarábajúcou zosnulou celebritou

Bob Marley

Bob Marley je v hudobnom svete nesmrteľný (Zdroj: Instagram/bobmarley)

#V priebehu februára sa do našich kín dostáva nový životopisný film o veľkej hudobnej legende. Na strieborné plátno prichádza výnimočný príbeh legendárneho reggae speváka Boba Marleyho, ktorý navždy zadefinoval tento žáner. Práve pri tejto príležitosti sme sa pre teba rozhodli jeho život a kariéru priblížiť o trochu viac. Čítaj ďalej!

VIZITKA
Celé meno: Nesta Robert Marley OM 
Dátum a miesto narodenia:  06. február 1945, Nine Mile, Jamajka
Dátum úmrtia: 11. máj 1981, Miami, Florida, USA
Charakteristika: spevák, gitarista

Kráľ reggae hudby

Bob Marley sa narodil v Nine Mile, v malej dedinke na Jamajke. Jeho rodné meno bolo Robert Nesta Marley, no svetovú hudbu a kultúru ovplyvnil už ako Bob Marley. Jeho tvorba ho urobila jedným z najuznávanejších umelcov v celej hudobnej histórii.

Marleyho detstvo bolo veľmi poznačené chudobou a tiež neľahkými rodinnými výzvami. Jeho otec bol biely vojak a jeho matka Jamajčanka afrického pôvodu. Rodičia sa rozviedli, keď mal len desať rokov a mladý Bob zostal v Nine Mile iba so svojou matkou. Práve tam objavil svoju lásku k hudbe a začal tvoriť svoje prvé skladby.

Hudobné začiatky

Svoju hudobnú kariéru začal naplno v skupine The Wailers v 60. rokoch, kde spolupracoval s priateľmi Bunny Wailerom a Peterom Toshom. Ich skladby ako Simmer Down a One Love sa stali hitmi najskôr na Jamajke, avšak v podstate naplno priviedli reggae hudbu na svetovú scénu.

Bob Marley sa stal známym nielen svojím nezameniteľným hlasom a jedinečným štýlom prejavu, ale takisto aj textami, ktoré odrážali jeho presvedčenia o láske, mieri a takisto o spoločenskej spravodlivosti. Jeho pesničky, ako No Woman, No Cry, Buffalo Soldier a Redemption Song, sa dodnes považujú za hymny boja za spravodlivosť a jednotu.

Okrem hudobnej kariéry bol Marley aj výrazným bojovníkom za práva a rovnosť. Bol jedným z prvých svetových hudobných umelcov, ktorý otvorene vystupoval proti apartheidu (politike rasovej odlúčenosti) v Juhoafrickej republike.

Záver jeho života

Marleyho život bol však poznačený zdravotnými problémami. V roku 1977 mu diagnostikovali rakovinu, ale on ani kvôli tomu nehodlal odložiť svoje koncertné turné. Jeho posledným koncertom bola show v New Yorku v septembri 1980.

Táto legenda reggae žánru zomrela 11. mája 1981 iba vo veku 36 rokov. Napriek krátkej dĺžke svojho života zanechal naozaj nezmazateľnú stopu v hudbe a kultúre. Jeho dedičstvo pokračuje v jeho deťoch a tiež aj v miliónoch fanúšikov, ktorí si dodnes užívajú jeho hudbu a dielo. Bob Marley zostáva symbolom lásky, pokoja a revolúcie… A to nielen vo svete hudby.

Bob Marley na striebornom plátne

Hoci na Slovensko tento očakávaný film prichádza 15. februára, jeho svetová premiéra bola symbolicky stanovená na sviatok svätého Valentína. Snímka, ktorá mapuje Marleyho život v najnovšom spracovaní, sa totiž nazýva One Love. Boba Marleyho stvárnil známy britský herec Kingsley Ben-Adir, ktorého môžeš poznať zo seriálov ako Peaky Blinders, Secret Invasion alebo aj z filmov ako World War Z, Barbie či King Arthur: Legend of the sword.

Viacerí členovia Bobovej rodiny sa na tomto filme podieľali, čo len podčiarkuje dôveryhodnosť príbehu. O réžiu snímky sa postaral Reinaldo Marcus Green, ktorý má za sebou také projekty, ako sú Monsters and Men, Joe Bell alebo aj King Richard. Záruka kvality by tu teda mala byť naozaj po všetkých stránkach a my sme sami zvedaví na to, aké dojmy v nás tento film zanechá!

Zaujímavosti, ktoré si nevedel

  • Mal rovno dva z najpočúvanejších albumov 70., 80. a 90. rokov.
  • Bob Marley má svoju značku kávy, ktorú založil jeho syn.
  • V roku 2021 bol o ňom vytvorený muzikál.
  • Je jednou z najviac zarábajúcich zosnulých celebrít.
  • V skorom detstve (do siedmich rokov) ľuďom čítal z dlaní.
  • Marleyho album Legend je najpredávanejším reggae albumom všetkých čias.
  • Bob Marley mal 13 detí, minimálne o toľkých sa oficiálne vie.
  • V roku 2001 získal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
  • Počas príprav na koncert na Jamajke bol postrelený do ruky.
  • Svoje vydavateľstvo Tuff Gong pomenoval podľa svojej vlastnej prezývky.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame