V lebke človeka bol objavený kovový implantát: Ide o podvrh alebo záhadný historický rituál?

kovový implantát

Záhadný kovový implantát rozdeľuje vedcov na dva tábory (Zdroj: Museum of Osteology)

#História je pre nás pravdepodobne rovnako záhadná ako budúcnosť. Archeologické nálezy nám ukazujú veci, o ktorých by sme si nikdy nemysleli, že budú možné. Do Múzea osteológie v Oklahome bola darovaná zvláštna lebka. To, že má kužeľovitý tvar nie je nič nezvyčajné, pretože o Peruáncoch bolo v dávnych dobách známe, že počas vývoja stláčali hlavy detí pásikmi, aby dosiahli charakteristický tvar.

Avšak lebka má v sebe možný kovový implantát. Mohla by tak predstavovať jeden z prvých dôkazov z Peru o starovekom chirurgickom implantáte. Názory vedcov sa však rozchádzajú a niektorí tvrdia dokonca aj to, že to môže ísť o novodobý podvrh.

Vedci majú pochybnosti

Okrem tohto potenciálneho implantátu má lebka dieru pod kovom, ktorá bola pravdepodobne vytvorená trepanáciou. Ide o proces, pri ktorom sa človeku do hlavy urobí diera v snahe liečiť zranenie alebo zdravotný stav a bola to bežná prax v starovekom svete.

V každom prípade bude potrebné vykonať niekoľko vedeckých testov, kým bude možné urobiť konečné rozhodnutie o tom, či je implantát autentický, uviedli vedci. „Dosť pochybujem, že je to niečo autentické,“ povedal John Verano, profesor antropológie na Tulane University v Louisiane preportál Live Science, pričom poukázal na to, že kovový implantát môže byť moderným falzifikátom, aj keď je lebka legitímna.

kovový implantát
Záhadný kovový implantát rozdeľuje vedcov na dva tábory (Zdroj: Museum of Osteology)

Je tu aj druhá teória

„Nikdy predtým som nič také nevidela. Na základe obrázkov to vyzerá, že ten kovový kus bol do tvaru tenkým kladivom,“ povedala pre Live Science Danielle Kurinová, profesorka antropológie na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare. „Na základe vzorov zlomenín tento jedinec, vyzerá ako starší muž, utrpel masívnu traumu tupou silou na pravej strane hlavy. Skutočnosť, že radiace a koncentrické línie zlomenín vykazujú známky hojenia nasvedčuje tomu, že jedinec prežil minimálne niekoľko týždňov až mesiacov,“ dodal profesorka Kurinová. Z minulých nálezov je známych niekoľko prípadov, keď sa po trepanácii do vyrezaného otvoru vložil kus kosti človeka, dodala.

Je teda viac než spravodlivé označiť tohto jedinca aspoň ako preživšieho. Pravá strana lebky má rozsiahle poranenie postihujúcu prednú, spánkovú a pravú temennú kosť. Existujú dôkazy o hojení tam, kde mali okraje zlomených kostí dostatok času na to, aby opäť zrástli. Vedci sa vo svojich teóriách rozchádzajú, rozsúdia ich teda dodatočné analýzy lebky ako napríklad röntgenové snímky. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa testy na lebke uskutočnia.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame