Kombinácia slovenskej klasiky a rapu: Utópia alebo alternatíva?

Rytmus, Ráž, Separ. Kombo, aké chceš. (Zdroj: Instagram/rytmusking, elanrock, separ_dms)

# Napadlo vám niekedy, ako by znela kombinácia slovenskej klasiky a rapu? Možno budete mať pocit, že si na nasledujúcich riadkoch zľahka uletíme. Ale na druhej strane, nachádzame sa v roku 2022, kde sa originalite medze neklamú. A dovolíme si tvrdiť, že v slovenskej rap game je veľké množstvo interpretov, ktoré by do podobného konceptu mohli ísť.

Kombinácia slovenskej klasiky a rapu

Pravidelne sme svedkami toho, že slovenskí a českí rapoví interpreti skúšajú v rape nové prvky, prinášajú trendy zo Spojených štátov amerických, z Nemecka, z Veľkej Británie či napríklad z Francúzska, prípadne, ohýbajú žáner ako celok a v momentoch ho aj presahujú. Veľmi populárne je na Slovensku kombinovanie rapu s iným žánrom, pričom najčastejšie je to pop (o tom by vedel hovoriť svoje Kali), ale stretli sme sa aj s kombom rap – rock. Nepamätáte si na to? Poďme si to pripomenúť, nie je to vôbec stará záležitosť.

Presne tak, v skladbe „Rampa“ môžeme vidieť kombináciu rapu (DMS) a rocku (Horkýže Slíže). Poslucháči si to častokrát ani neuvedomia, pritom je to veľmi zaujímavé a hudbu to posúva do úrovní, ktoré možno nie sú tak prebádané. Čo keby sme ale sledovali kombinovanie rapu so slovenskou klasikou? Mohlo by to byť formou zakomponovania outra, intra, refrénu, jednej zo slohh, či celkovo urobením remixu, kde by napríklad moderný rapový beat dopĺňala jedna z tradičných slovenských piesní, či už ľudových, alebo songov, ktoré boli aktuálne v uplynulom storočí.

Môže ísť o skupiny ako Team, Elán či spevákov ako Miroslav Žbirka či Karol Duchoň. Samozrejme, v teoretickej rovine je možné čokoľvek, previesť to do praxe je o niečo problematickejšie, ale konečný výsledok by mohol spôsobiť rozšírenie rapu aj medzi vekové kategórie poslucháčov, u ktorých nie je počúvaným žánrom. Nebudeme si klamať, v úvode tisícročia bol rap na Slovensku a v Česku na okraji záujmu. Po dvoch dekádacch je to najpopulárnejší žáner. Generácie, ktoré sú v produktívnom veku, respektíve sa do neho dostávajú, sú ním nasiaknuté a v ovplyvnené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 trackov od Separa, na ktoré si (možno) zabudol

Pozitíva a negatíva možnej kombinácie

Ako naznačujeme vyššie, kombinácia slovenského rapu s hudobnou klasikou by mohla rozšíriť spektrum poslucháčov. Taktiež nehovoriac o tom, že by to bolo nesmierne štýlové a originálne. Spojili by sa viaceré generácie slovenskej rapovej tvorby. Veď, prečo by sa nemohli Rytmus a Ego objaviť na spoločnej skladbe s Jožom Rážom a Vašom Patejdlom? Respektíve, prečo by nemohli Kali, Separ, Majk Spirit alebo Dame využiť prvky z hudobných hitov Duchoňa, Žbirku či iných veľkých mien našich hudobných dejín?

Keď môže Ego flexiť ako Gott, tak aj využitie prvkov ikon by mohlo byť vítaným krokom. Majk Spirit a DMS mali napríklad skladby s Richardom Müllerom, ale takéto spolupráce sú skôr výnimkou, ako pravidlom. Avšak, presne o tomto hovoríme.

Prípadne, aj keď ide o príklad z CZ rapu, ale to v tomto prípade nevadí, nám osobne sa veľmi páči skladba od Yzomandiasa s Nik Tendom „ROLLS“, kde je úvodné intro urobené spôsobom, že nie ako ľudovka. A nie je to famózne? Necháme na vás, aby ste si urobili názor, ale v konečnom dôsledku sú takéto prvky prínosné. Hranie sa so žánrom, objavovanie rôznych hĺbok a aspektov, ktoré sú tak rozdielne, že keď ich spojíte, dávajú zmysel.

Samozrejme, treba myslieť aj na to, že keby napríklad chcú rapoví interpreti využiť časti skladby konkrétnej hudobnej legendy, mohli by nastať problémy s autorskými právami, takisto, keby chcú raperi či raperky použiť časť iných slovenských alebo českých hudobných hitov, muselo by to byť právne poriešené, aby nenastali komplikácie. Aj v tomto prípade ale platí, že keď sa chce, tak sa dá.

Možný ďalší vývoj tejto problematiky

Scenárov, ako by sa táto problematika mohla uberať, je hneď niekoľko. Je možné, že sa v najbližšom období nič výrazne nezmení, ale na druhej strane, ktovie, možno aj tento text prispeje k tomu, že sa situácia rozbehne. Možnosťou, ako klasiku a klasikov využiť je pozvať ich na spoluprácu (ak sú ešte medzi nami), využiť časť ich hitov, prípadne zasadiť nejaké ich vyjadrenia do skladby ako doplnok, čo urobili koniec koncov aj Kamil Hoffmann a Konex s Danom Nekonečným v nejednom prípade. A znelo to super!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koky prehovoril o tom, ako mu pomáhal Yzo. Čo ho prekvapilo? (ROZHOVOR)

V tejto brandži platí, že originalita nemá hranice, pričom o tom, čo je úspešné a čo nie v konečnom dôsledku rozhodnú samotní fanúšikovia. Myslíme si ale, že počuť niektoré tradičné slovenské hitovky doplnené o prvotriedny SK rap, by mohli byť niečím, čo by trhalo rebríčky počúvanosti. Veď, prečo nie?

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame