TOP 6: Merchové dizajny raperov, ktoré sa stali ikonickými

Už dlhé roky je merch (najmä mikiny a tričká) neodmysliteľnou súčasťou tvorby každého rapera. Niekto si na ňom dá záležať, niekto ho zas vytvára genericky len kvôli zisku. Ktorých šesť dizajnov môžeme považovať za ikonických?

Samozrejme, merch je spôsob, ako podporiť svojho obľúbeného interpreta. Slovenskí raperi majú aj v tomto smere veľmi silnú fanbase, ktorá im aj na predaji merchu vie vygenerovať tisíce eur. Niektorí interpreti si dajú na svojich dizajnoch naozaj záležať a výsledkom sú naozaj kreatívne a „nositeľné“ veci. Iní zase stavia na jednoduchosť, čo sa tiež neraz ukázalo ako najlepšia cesta. Z desiatok, možno až zo stovák návrhov sa však stali doslova hity len niektoré. My vám dnes priblížime šesť ikonických návrhov, s ktorými sa bezpochyby stretávaš na uliciach dodnes.

Len podotýkame, najkrajšie merchové návrhy budeme rozoberať v ďalšom pokračovaní tejto série. Dnes sa jedná o najikonickejšie dizajny (najpredávanejšie, najnosenejšie a pod.)!


DMS – MMXV MERCH

Kto by si nepamätal na skvelý album MMXV od DMS, ktorý vyšiel (identicky s názvom albumu) v roku 2015. Úspešný návrat tejto formácie sprevádzal aj merch, ktorý pôvodne vyšiel v dvoch farebných kombináciách s veľkým logom na hrudi a s nápisom MMXV na zadnej strane dole. Na koncertoch či na uliciach dodnes stretávame ľudí, ktorí sú nositeľmi tejto kolekcie a zároveň jeden kus tohto trička stále leží aj v mojej skrini (pozn. aut.). Iste, mohli sme sem zaradiť aj Separov merch z Piráta, ktorý je taktiež viditeľný dodnes a číslami možno aj preskočil MMXV, no zaraďujeme tu z vlastnej skúsenosti toto.


IF – RAP

Dnes je RAP už plnohodnotná značka českého streetwearu, ktorý aj aktuálne v nových dizajnoch nakúpite napríklad aj na Footshope. Idea a producent Fatte boli vždy u našich západných susedov definíciou rapu, čo potvrdili aj na albume v roku 2015, ktorý niesol rovnomenný názov ako kolekcia merchu. Jednoduchý, ale zároveň pekný dizajn si hneď našiel svoju cieľovku a stal sa veľmi obľúbeným aj medzi fanúšikmi, ktorí toto duo dokonca predtým ani nepoznali. Kolekcia RAP vyšla v mnohých farebných kombináciách, z ktorých by si vybral pravdepodobne každý z nás a ako sme spomínali, dnes už značka ešte stále plnohodnotne predáva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yael s umelými prsiami ako Nicki Minaj v jej hite Anaconda (VIDEO)

EKTOR – DETEKTOR

Zabudnúť sa nedá ani na ikonický Ektorov merch Detektor, ktorý vyšiel na prelome rokov 2014/2015 spolu s rovnomenným albumom. Iste si pamätáte na niekoľko desiatok ľudí, ktorých ste mohli denno-denne stretávať na uliciach, či potom v lete na festivaloch, pričom na sebe mali tieto mikiny. Doteraz Ektor pravdepodobne nevydal úspešnejší dizajn, ako tieto „box logo“ hoodies. Faktom ostáva aj to, že Ektor je na úplnom vrchole českej scény a prvý album Detektor patrí medzi to absolútne najobľúbenejšie, čo interpret počas svojej kariéry vydal a s touto skutočnosťou môže súvisieť aj dôvod, prečo sa práve tento dizajn dá označiť ako ikonický a tak úspešný.


PIL C – „C“ MERCH

V podstate všetko, čo kedy Pil C pustil do predaja, bolo úspešné a vypredané. Je všeobecne známe, že Lukáš si na veciach ktoré tvorí, dáva záležať bez ohľadu na to, či je to merch, cover albumu, alebo iné veci. Zo všetkých dizajnov jeho oblečenia sa však stal ikonický práve ten s veľkým „C“ na chrbte a malým logom CBG na prednej strane. Stačí si spomenúť, ktorý merch dominoval na festivalových sezónach 2016 či 2017 a hneď získate odpoveď, prečo je práve tento kus v našich končinách už ikonický. Zároveň musíme spomenúť, že tradičné farebné varianty doplnila aj ružová, ktorá neraz zhodila celú stránku Ruka Hore a to v dropoch, ktoré boli od seba vzdialené aj niekoľko mesiacov.


MOMO – RIVAL

Album Rival je jednoznačne to najobľúbenejšie, čo Momo počas svojej kariéry vydal. Ku tomuto projektu vyšli aj naozaj vydarené kúsky merchu, o ktoré je záujem dodnes (rovnako ako o CD, ktoré nedávno dával Momo dorábať). Ikonické červené mikiny nesú na prednej strane nápis Rival, ktorý ma Roman dokonca v tých istých miestach na tele aj vytetovaný. Potlač nájdeme aj na kapucni a zadnej strane mikiny. Zaujímavá kombinácia spolu s vydareným projektom zafungovali ideálne a v období, keď sa ešte bratislavský žralok objavoval pravidelne na festivaloch, ste často v publiku mohli zazrieť tieto neprehliadnuteľné veci vo veľkých množstvách. Mikiny navyše doplnili v rovnakých farbách aj varsity jackets, ktoré sa tiež môžu pýšiť úspešnosťou a zabudnúť nesmieme ani na baseballové pálky, tzv. antitiefenbachovky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehovorí Eminem do fashion game? Toto bude lákať (FOTO)

KONTRAFAKT – JBMNT

A ako inak by ste chceli zakončiť dnešný článok? Ak sa povie slovenský merch, absolútnou ikonou aj po dlhých rokoch ostáva JBMNT. Chalani z Kontrafaktu pobláznili fanúšikov uleteným hitom, ku ktorému vyšiel merch, ktorý už naživo videl každý z nás (vrátane našich rodičov a starých rodičov) a vídať ho môžeme stále. Na Slovensku, v Česku a určite aj v Poľsku (kde bol JBMNT obrovský hit) sa predali tisíce a tisíce kusov v rôznych variantách a rôznych farebných kombináciách. Od vydania až doteraz sa stali tieto veci úplným fenoménom. Aj napriek tomu, že nás si tento dizajn nikdy nenašiel ako cieľovku, ktorá by si to kúpila, megaúspech a jednotku medzi slovenskými merchovými vecami nemôžme tomuto dizajnu uprieť.

Ďakujeme, že si došiel až sem. Do komentárov nám určite napíš, ktorý kus si vo svojom šatníku mal (alebo stále máš).

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať a určite nás podporte aj na našich sociálnych sieťach ako Instagram či YouTube.

Foto Credits: Ruka Hore, Footshop, Michal Petrík, Idea, Fatte

 

 

 

 

 

Odporúčame