Na prvé počutie: Viktor Sheen vydáva BARVY. Je už českou jednotkou?

Máme tu ďalší diel našej rubriky Na prvé počutie, v ktorej rozoberáme nové albumy československých rapových interpretov. Dnes bude reč o Viktorovi Sheenovi, ktorý počas prebiehajúceho týždňa vydal nový sólový album, ktorý nesie názov BARVY. Už po prvých tónoch a riadkoch nám bolo jasné, že budeme mať o čom písať. Viktor Sheen potvrdzuje trend, ktorý s ním je spojený už niekoľko rokov – siaha stále vyššie.

https://www.instagram.com/p/CGcJBTqjeZP/

V roku 2019 vydal Viktor Sheen CD Černobílej svět (pre nás český album roka) a pre mnohých to bol definitívny kariérny prelom. Nuž, Viktor na ňom naplno preukázal svoj potenciál, ktorý sme ale jasne vnímali už po projekte Jungler. Sheen si dáva záležať na tom, čo vydá. O tom sme vám písali už niekoľkokrát. Jednoducho, nepublikuje niečo, s čím nie je na sto percent spokojný. I keď, pri kreatívnej činnosti je dosť náročné, aby bol človek skutočne spokojný s tým, čo robí, preto je to niekedy, dá sa povedať, nekonečný boj o dokonalosť. A tak to má byť, pretože to človeka posúva vpred.

Teraz prichádza album BARVY, ktorý možno vnímať ako isté opozitum k Černobílemu světu, čo je jasné už podľa samotného názvu a vizuálu, ktorý CD sprevádza. Barvy obsahujú 16 skladieb, pričom na prvý pohľad mierne prekvapí, že len v troch prípadoch sa jedná o spolupráce. Na skladbe Kolik sa objavuje Yzomandias, track Kruh dopĺňa interpret menom Duch a posledným hosťom je Jickson, ktorý Viktora sprevádza na songu s názvom Wild Hunt. Šestnásť skladieb, ktoré dokopy predstavujú 49 minút hudby sú v tomto momente dostupné na všetkých streamovacích službách. Viktor album vydal 17.10. 2020 a ľudí, ktorí využívajú hlavne digitálne platformy nenechal prakticky vôbec čakať. Toto gesto mnohí ocenili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Calin analyzuje track „Hannah Montana“: Chápete ho správne?

Poďme k samotnému albumu. Viktor Sheen potvrdzuje svoju kvalitu, a rovnako tak potvrdzuje, že sa jedná o jedného z najkvalitnejších rapperov československej scény s moderným zvukom a výborným textom. Sheen už nie je „iba“ talentovaným mladíkom, o ktorom vedelo niekoľko tisíc ľudí. Dnes je to prvotriedny interpret, ktorý je v úzkej špičke toho, čo robí. A vzhľadom na to, že je stále dosť mladý, očakáva sa, že jeho kvalita bude ešte naberať na obrátkach. A my budeme len radi, Sheen je totiž skvelý.

A to nepreháňame. Na YouTube si môžete vypoučiť skladby Alucard a Poslední Přáni, pričom si všimnite zaujímavú hru farieb a skladanie textov do rôznych „obrazov“, čo je v našich končinách veľká Viktorova devíza.  Na albume zaujme skladba 100, kde počujeme opäť ruštinu (ako napríklad 3 kolesa na predošlom albume). Ono, ak to niekto z vás nevie, Viktor Sheen pochádza z Kazachstanu. Preto sa častokrát v jeho skladbách objavujú aj texty v tomto jazyku. Je to zaujímavý prvok, ktorý ľudí baví a hodí sa do celkového Viktorovho konceptu.

https://www.instagram.com/p/CGSgkT4DduI/

Môžeme polemizovať o tom, že v období, kedy je situácia vo svete nejasná a veľa toho nevyzerá práve dobre, tak tento album skutočne prináša akúsi nádej a farby do sivých dní. V trackoch je cítiť emócia, cit pre detail, skladanie barov do presného konceptu…

Celkovo, album Barvy bude mať úspech. Ľudia majú radi kvalitu a výpovednú hodnotu, pričom Viktor Sheen na tieto prvky ani zďaleka nezabúda. Ak ste toto CD ešte nepočuli, bude najlepšie, keď to zmeníte. Urobte to ako my, pustite si ho hneď niekoľkokrát, nech sa vám dostane pod kožu. Pri každom novom vypočutí si všimnete niečo, čo vám predtým uniklo, a to nás na albumoch veľmi baví.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
P.A.T. zverejnil song „Cereálie". Čím prekvapuje v tejto skladbe?

Na záver už len pripojíme konštatovanie z nadpisu. Je Viktor Sheen po tomto albume už českou jednotkou? Z istých aspektov pre nás jednoznačne áno. A pre vás?

Foto: Viktor Sheen, album Barvy

Odporúčame