5 trackov od Separa, na ktoré si (možno) zabudol

separ

Separ patrí medzi špičku slovenskej rapovej scény už vyše 12 rokov. Od albumu Buldozér si pevne buduje svoju pozíciu a odvtedy ani raz nepoľavil. Sólo albumy, DMS albumy, milión featuringov ročne, klipy, HoodHero, merch, DMS vlogy, pumpové jedlo, vlastný rum a ďalších X vecí, ktoré som ešte nespomenul, pretože to by bol naozaj veľký zoznam.

Separ evolúcia

Je logické, že tu a tam sa na niektoré skladby pozabudne, keď vydávaš hity niekoľko rokov za sebou. Preto som vytvoril tento článok, aby som pripomenul fanúšikom niektoré hudobné bomby od Separa, ktoré kedysi boli v kurze. Poďme na to.

Separ – Píšem 

Tento track je súčasťou producentského albumu LKamu, ktorý dostal názov Podľa Vkusu. O všetky vychytávky a „miešačky“ sa postaral DJ Miko. Je to ich spoločné dielo, ktoré vyšlo v roku 2011. Originálny booklet, 24 skladieb a množstvo kvalitných featov na albume, to všetko pod taktovkou Gramo Rokkaz.

Separ nabehol na ten beat tak nekompromisne, že v tej dobe sa snáď každý dosral, keď počul jeho tvrdosť, rýmy a dôraz, ktorý sa otriasa celým trackom. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na zaujímavé scratche a wordcuty od DJ Mika, ktoré krásne dopĺňajú atmosféru skladby. Raprezent, ktorý má dodnes váhu, silu a ukazuje, prečo bol tento undergroundový štýl na Slovensku tak populárny.  Ak by ste tohto Separa nemali dosť, odporúčam si vypočuť aj skladbu „Je to len šport“ z rovnakého albumu.

„Nikdy ma neskúšajte zaradiť, ja nejsom ako oni.
Som jak vyj*baný démon na bojovom koni…“

Separ – Zrazu 

Abrakdabra, zase Separ jak stálica. Na podobnú nôtu je aj skladba „Zrazu“, ktorá vyšla vo februári v roku 2013. Track vznikol podľa môjho názoru vďaka vtedajším trendom, ktoré ovládali diskorapové skladby, hnusný swag na internete, ktorý bol v spojení s rapom a ďalšie podobné veci, ktoré vyprovokovali temného Separa postaviť sa za mikrofón a nahrať túto zlobu. Ak myslíte na to čo ja, tak áno, legendárny diss „Škola rapu“ vznikol takisto v rovnakom roku, a to 15. septembra 2013.

Mohlo by ťa zaujímať:  Kali vždy vedel, že niektorí ľudia sú kotvy a hyeny (THROWBACK)

„Zrazu“ produkoval Dalda a o skreče sa opäť postaral DJ Miko. Myslím si, že Separ by niektoré riadky v tejto dobe vymazal, pretože už je iná doba, ale absolútne chápem, prečo to tak nahral a vo svojej podstate má pravdu doteraz.

Fun fact: Skladbu s rovnakým názvom vytvoril aj Dame na jeho sólo albume 100RY.

„Prečo vám to na tie gebule tak strašne jebe,
keby nebol rap, tak nemaš nič, už sa preber…

Separ – Nebuď p*ča (prod. Mugis)

Až pri tomto tracku som si všimol, že je opäť z roku 2013 a opäť v tom mal prsty aj DJ Miko. To už nemôže byť náhoda. Skladba „Nebuď p*ča“ je z producentského albumu „Závet“ od talentovaného Mugisa. Niekedy mi je ľúto, že podobné beaty sa už na scéne nevyskytujú, pretože majú svoje čaro a prinášajú úplne iný vibe. Ale o tom inokedy.

Skladba je o ženách, ktoré zbytočne dráždia mužov a hľadajú len peniažky v ich peňaženkách. Opäť cením wordcut od DJ-a Mika, ktorý zakomponoval Rytmusovú skladbu „Sprav ma“ a staršiu Separovu skladbu „Špina“ z albumu Buldozér. Separ opísal tieto ženy tak, že po vypočutí by sa nejedna z nich mohla aj rozplakať. Možno to tak aj bolo. Tí, čo ste ju ešte nepočuli, nech sa páči a zanechajte svoj názor v komentároch.

„Ringla ide von s tým, že nezaplatí ani cent,
hľadá niekoho, čo ju zabezpečí jak producent.
J*be, j*be, jej to úplne j*be!
Zobuď sa p*ča, nikto ťa nemá v potrebe…“

Separ – Show must go on 4 (prod. SMART)

Vraciame sa do roku 2014, kedy vyšiel track SMGO 4 pri príležitosti rovnomennej akcie. SMGO je vlastne kompilácia cestovateľského graffiti videa, ktoré vtedy malo štvrté pokračovanie. Už roky zachytáva akcie slovenských writers a ich zahraničných fellas v najväčších svetových metropolách i zapľuvaných dierach zabudnutých miest.

Mohlo by ťa zaujímať:  Rytmus ako súčasť novej MMA organizácie. Toto bude jeho úloha

Obsahuje aj známu akciu z Panamských televíznych novín o pomaľovanom novom metre v Paname, ktoré to schytalo skôr, než prvýkrát vošlo do prevádzky. Všetky zábery sú 100% autentické. Takže Separ pri takomto projekte nemohol chýbať a nahral im hymnu, ktorá je dodnes autentická a chytľavá. V roku 2019 vyšlo aj pokračovanie SMGO 5, ktoré taktiež dostalo hudobný videosingel, kde bol opäť Separ súčasťou. Na feate sa objavili aj Ego či Vladimir 518.

„Veci ktoré neuvidíš nikde a nikdy – cítiš len spreje, chlapci totiž dávno zmizli…“

Separ – Stroskotaná 

Posledné miesto v našom pomyselnom výbere je skladba „Stroskotaná“ z albumu Buldozér z roku 2012. Aj po 10 rokoch je to jeden z najlepších storytellingov v histórii slovenského rapu. Sám som ju nepočul asi 5 rokov a musím napísať, že som dostal po vypočutí rovnaké zimomriavky, ako keď som ju počul prvýkrát pri vydaní albumu.

O produkciu sa postaral Mugis, ktorý vypustil jeho najlepšiu hudbu v kariére. Na začiatku skladby veľa fanúšikov počulo „Anjelik môj, uniesli ho“, čo určite nemal Mugis v pláne, čím sila skladby ešte viac vzrástla. Samozrejme, je to referencia na dieťa v skladbe, ktorá zobrala sociálka od jeho mamy, o ktorej je celý tento track.

„Škrtidlo na ruke, smrad – zatuchnutá pivnica,
čierne slzy zo špirály – stekajú jej po lícach,
doj*baný život, zvnútra ju kuše jak ploštica,
roztiahnuté zrenice, telo opúšťa cez pľúca…“

Aká skladba z nášho zoznamu sa vám páči najviac? Napíšte do komentárov, budeme radi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.