Máš rád horory? Pri týchto knihách ti bude tuhnúť krv v žilách!

horor ruky noc tma

Prinášame ti skvelé tipy na kvalitné slovenské hororové knihy (Zdroj: Unsplash.com/Daniel Jensen)

#K obľúbeným voľnočasovým aktivitám patrí čítanie beletrie rôznych žánrov. Z tých napínavých sú u nás obľúbené hlavne kriminálky a trilery. No ako je na tom domáci horor?

Pri zbežnom pohľade nám asi napadne len meno jediného autora, ktorý dlhodobo patrí k tým najpredávanejším. Môže sa teda zdať, že horory slovenskí autori veľmi nepíšu. Opak je však pravdou. Aj na Slovensku máme viacero spisovateľov tvoriacich tento žáber, o ktorých si možno ešte nepočul. V našom výbere ti ukážeme tých, ktorých knihy rozhodne stoja za prečítanie.

Dušan D. Fabian – Odbila 13. hodina (2012, Artis Omnis)

Dušan Fabian patrí v rámci žánru k pomerne tvorivým spisovateľom. Za sebou má niekoľko svižne napísaných románov, žánrovo spadajúcich niekde medzi horor a urban fantasy. Odbila 13. hodina je Fabianovou jedinou zbierkou poviedok. Samotné poviedky sa čítajú ľahko, autor sa zbytočne „neutŕha“ z reťaze. Vplyv Howarda Philipsa Lovecrafta je síce zrejmý, no Fabian kráča vlastnou cestou. Treba spomenúť, že namiesto gore nechutností sa dočkáš skôr budovania tiesnivej atmosféry.

V knihe nájdeš literárnu verziu filmového subžánru found footage, ale aj rýdzo mysteriózne príbehy odohrávajúce sa v slovenských reáliách. No a pokiaľ patríš k tým, ktorí si každý týždeň usadali k programu Verte –- Neverte a potom v noci nemohli zaspať, pri niektorých príbehoch zažiješ príjemné déjà vu.

Ivan Kučera – Obchádza nás temnota (2016, Hydra)

Spisovateľa Ivana Kučeru mnohí poznajú z portálu ČSFD.cz, kde vystupuje pod prezývkou tron. Z jeho komentárov je očividný nielen rozhľad ale aj premýšľanie o filme, predovšetkým o tom žánrovom. Zároveň je autorom kontroverznej poviedky Prasa, ktorá sa v roku 2019 dočkala aj kvalitného románového spracovania. Obchádza nás temnota je zbierkou hororových poviedok, v ktorých je zlo prítomné v rôznych podobách. Niekedy má podobu niečoho nadprirodzeného, inokedy je to obrovský krokodíl alebo hladujúce prasa. Kučerovou špecialitou sú však lesy. Tie nie sú len banálnou, a už mnohokrát použitou, kulisou. Vo väčšine poviedok prichádza temnota práve z nich.

Pohľad do temnej opustenej chodby
Vo svojich predstavách si pri čítaní týchto príbehov budeš zhmotňovať desivé miesta a situácie (Zdroj: Pixabay)

Richard Pupala – Čierny zošit (2017, Marenčin PT)

Na hororový žáner sa viacero autorov „serióznej“ literatúry pozerá skôr s dešpektom. Občas však po ňom siahnu aj autori inej, než čisto žánrovej literatúry. Jedným z nich je aj dvojnásobný finalista ceny Anasoft litera Richard Pupala so svojou zbierkou Čierny zošit. Tá obsahuje niekoľko dlhších poviedok a tiež zopár krátkych textov, ktoré na seba nadväzujú. Pupalove príbehy opäť ukazujú odlišný prístup k písaniu desivých príbehov. Tie sa na prvý pohľad odohrávajú vo svete, ktorý všetci dobre poznáme, v realite, v ktorej postavy žijú bežný život tak ako aj my.

S pribúdajúcimi stranami ale zistíš, že čosi v poriadku rozhodne nie je. Zlo sa však blíži pomaly, ukazuje sa len v náznakoch. Hlavné slovo majú psychologicky prepracované postavy, ktorým je venovaný dostatočne veľký priestor. O to nepríjemnejší pocit ťa čaká po dočítaní knihy. Pupala bravúrne ovláda prácu s textom. Dialógy sú autentické a jednotlivé scény sú až scenáristicky presné.

Peter Gajdošík – Prachový mužíček (2019, Artis Omnis)

Aj Peter Gajdošík je autor, ktorý si k hororu odskočil z iného žánru. Tentoraz je to literatúra pre deti a mládež. V Prachovom mužíčkovi Gajdošík ukazuje, že jeho fantázia nesiaha len k neposlušným zvieratkám. Okrem iného nám v zbierke ukazuje aj prehľad v klasických hororových témach a postupoch.

Na rozdiel od našich predchádzajúcich tipov, nájdeš v poviedkach aj stopy humoru, dokonca čierneho. Niekto by mohol tvrdiť, že takýmito humornými vsuvkami sa autor snaží zakrývať nedostatočnú schopnosť čitateľa vystrašiť. No niektoré z poviedok sú pekne mrazivé. Pri nich už nemôže byť o žánrovom zaradení najmenších pochýb.

Mark E. Pocha – Beštia (2020, Carcosa)

Z tej malej hŕstky slovenských spisovateľov hororu je Mark. E. Pocha tým najkontroverznejším. Jeho diela sú plné nechutností, nahoty a sexu, čo mu určite dopomohlo k popularite. Netají sa tým, že sa zvykne priamo inšpirovať dielami zahraničných autorov, predovšetkým tých filmových. V jeho knihách Na dušičky zomrieš alebo Země kanibalů môžeme jasne vidieť vplyv klasických hororových filmov. Pocha je známy svojimi románmi. Do nášho výberu sa dostal jeden z jeho najlepších.

Beštia je inšpirovaná činmi skutočného slovenského vraha, brutálneho Štefana Sviteka. Ak ti to meno nič nehovorí, určite si o ňom niečo prečítaj. No priprav sa na stretnutie s nekrofíliou, pedofíliou a sadizmom. Autor však pracuje obratne so slovom, jeho štýl je pútavý a dokáže čitateľa už v prvých stranách vtiahnuť do deja. Presne tiež vykreslil psychológiu jednotlivých postáv, predovšetkým samotného vraha. Ak teda váhaš, či sa vôbec zaoberať touto knihou, odhoď predsudky, a prečítaj si ju. Tie najtemnejšie veci predsa neprichádzajú z iných sfér, ale z ľudského mozgu.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame