Evolučný vývin tučniakov sa výrazne spomaľuje: Klimatické zmeny ohrozujú polovicu všetkých druhov

tučniaky na pevnine

Tučniaky vedeli v minulosti prežiť aj v extrémnych podmienkach, no podľa vedcov sa ich evolučný vývin spomaľuje (Zdroj: Unsplash/Josefina Di Battista)

#Klimatické zmeny nie sú pre tučniaky žiadnou novinkou. Ich história je úzko spätá s rastúcimi a klesajúcimi teplotami, ich telá sú preto prispôsobené niektorým z najextrémnejších podmienok na Zemi. Podľa vedcov sa ale ich evolučný vývin výrazne spomaľuje.

Medzinárodná skupina vedcov zverejnila doteraz snáď najpodrobnejšiu štúdiu zameranú na evolúciu tučniakov. Informuje o nej portál Science alert.  Prvýkrát boli využité údaje od druhov žijúcich v súčasnosti a zároveň údaje získané z fosílií. Tri štvrtiny všetkých známych druhov tučniakov už vyhynuli a vo výskume ich reprezentovali práve fosílie.


Klimatické zmeny už viac nemôžeme ignorovať: Twitter sa rozhodol pre radikálny krok


Kedysi prispôsobiví morskí predátori sú dnes v ohrození

„Za 60 miliónov rokov sa tieto vtáky vyvinuli na vysoko prispôsobených morských predátorov a dokážu sa adaptovať aj na niektoré z najextrémnejších prostredí na Zemi,“ uvádzajú autori štúdie.

Podľa histórie ich evolúcie sú ale v súčasnej dobe jasným príkladom toho, akou zraniteľnou sa stáva chladu prispôsobená fauna v rýchlo sa otepľujúcom svete. Schopnosť lietať tučniaky stratili už pred 60 miliónmi rokov, ešte pred vznikom polárnych ľadových vrstiev. Podľa štúdie sa u tejto skupiny živočíchov objavili vlastnosti, ktoré im umožňujú žiť vo vodnom prostredí už v začiatkoch ich existencie. Evolučné zmeny však postupne spomaľovali.

Podľa vedcov sú tučniaky pôvodne zo Zélandie, kontinentáneho fragmentu, ktorý je dnes takmer celý potopený. Odtiaľ sa v období otepľovania presúvali na Antarktídu a do Severnej Ameriky. Vedci zistili, že väčšina druhov tučniakov žila v istom období izolovane. Kontakt medzi druhmi bol len minimálny a tak sa zväčšili genetické rozdiely medzi nimi.

plávajúci tučniak pod hladinou
Klimatická kríza tučniakom rozhodne neprospieva (Zdroj: Pixabay/Public Co)

Jeden z najpomalšie vyvíjajúcich sa druhov vtákov

To, ako sa konkrétne druhy tučniakov prispôsobovali významným klimatickým zmenám môže napovedať niečo o tom, ako si poradia so zmenou spôsobenou človekom. Skupiny tučniakov, ktorých počty v čase oteplenia vzrástli, mali spoločné to, že boli migrujúce a za potravou sa vybrali na pevninu. To im pomohlo lepšie sa prispôsobiť zmenám podnebia. Na druhej strane, skupiny, ktorých počty sa znižovali, žili na jednom mieste a potravu hľadali len v blízkosti pobrežia.

Schopnosť tučniakov adaptovať sa však súvisí aj s ich génmi. Podľa nového výskumu sú jedným z najpomalšie sa vyvíjajúcich druhov vtákov. Polovica druhov tučniakov, ktoré dnes žijú, sú ohrozené.

„Súčasné tempo otepľovania v kombinácií s obmedzeným útočiskom v Južnom oceáne podľa všetkého prekročia schopnosti tučniakov prispôsobiť sa,“ uvádza sa v štúdii.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame