Počul si už o klimatickej diéte? Spôsob stravovania, ktorý má údajne spasiť celý svet!

Ak aspoň čiastočne nahradíš mäso rastlinnými bielkovinami, zvýšiš si aj príjem vlákniny, čo ti zaručí zlepšenie trávenia (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Obmedziť lietanie či jazdu na aute, alebo dodržiavať triedenie odpadu? To je samozrejmosť, ak chceš trošku pomôcť planéte. Vedel si ale o tom, že na stav našej planéty môže pozitívne vplývať aj takzvaná klimatická diéta? A teraz nemyslíme striktné vegánstvo… Stačia malé a jednoduché zmeny, ktoré pre blaho Zeme môžeš urobiť ihneď! Ideš do toho?

O čo ide?

Klimatická diéta bola spomenutá už v roku 2015, kedy v denníku The New York Times zaznel termín „climatarian diet“. Bol definovaný ako „strava, ktorej hlavným cieľom je zvrátiť klimatické zmeny“.

Spôsob stravovania sa v duchu „klimatickej diéty“ nesie so sebou dva benefity – nielen že znížiš dopad na klímu plynúci z výroby potravín, ale tiež ťa to privedie k zdravšiemu životnému štýlu.

Hlavným cieľom je obmedzenie spotreby potravín, ktoré sú označované za najväčších producentov skleníkových plynov. Myslíš, že to budú príliš striktné obmedzenia? Pozri sa s nami na to!

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Climatarian Kitchen (@climatariankitchen)

 Čo si teda dať na tanier?

Tento spôsob stravovania nemá pevne dané pravidlá alebo zákazy. Ide skôr o súbor výživových odporúčaní. Zástancovia tejto myšlienky pri plánovaní jedálnička vychádzajú z toho, akým spôsobom sú potraviny vyrábané či to, odkiaľ pochádzajú. Vyhľadávajú potraviny z lokálnych zdrojov. Snažia sa tiež eliminovať obaly a jednorazové príbory, ktoré tiež zaťažujú životné prostredie.

Ako získať potraviny?

Plánuj! Urob si zoznam jedál na celý týždeň, vydaj sa peši na lokálne trhy a nakupuj od miestnych predajcov. Drobnosti, ktoré nezoženieš môžeš, samozrejme, kúpiť v supermarkete. Ideálny stav by bol, keby máš možnosť zájsť do bezobalového obchodíku, ale tých je na Slovensku zatiaľ málo, a preto nie sú pre každého dostupné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na Kube zastal čas, všetkého je nedostatok: Ako to vyzerá v socialistickom štáte dnes?

Staré známe pravidlo

Nechoď nakupovať hladný. Hlad za teba nakúpi aj to, čo reálne nepotrebuješ, čím získaš množstvo potravín, ktoré ani nemáš šancu skonzumovať v dobe trvanlivosti.

Po čom teda siahať?

Orientuj sa na nebalené základné potraviny. Tie sú mnohokrát dokonca omnoho lacnejšie, než pripravené polotovary, po ktorých je väčšina z nás zvyknutá (vplyvom rýchlej doby a pohodlnosti) siahnuť.

Určite sa ti oplatí, ak sa zameriaš na prípravu jedál pred varením. Nezháňaj ingrediencie podľa receptu, ale skús vymyslieť recept z ingrediencií, ktoré máš v chladničke. Je to nielen ekologické, ale aj ekonomické. Vedie to k trendu zero waste varenia, a ty tým môžeš prísť na mnohé nové jedlá, ktoré ti zachutia!

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Healthy Feast (@healthy_feast)

Rastlinná strava?

Pri varení siahaj primárne po zelenine, aj keď nie si vegetarián či vegán. Lokálna zelenina spôsobuje našej planéte najmenšie klimatické zlo, na rozdiel od spracovaných potravín.

Trend „klimatariánstva“ presadzuje pestovanie vlastnej zeleniny. Ak však túto možnosť nemáš, podpor lokálnych predajcov. V prípade, že nakupuješ v supermarkete, skús sa pozerať na krajinu pôvodu toho, čo nakupuješ.

A čím doplniť zeleninu?

Popri zelenine (a ovocí) by mal tvoj tanier (a žalúdok) dostať porciu obilnín, strukovín či orieškov, ktoré pri pestovaní spotrebujú najmenej energie, pôdy a vody. Ak aspoň čiastočne nahradíš mäso rastlinnými bielkovinami, zvýšiš si aj príjem vlákniny, čo ti zaručí zlepšenie trávenia.

 

Robíš aj ty niečo pre blaho našej planéty?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame