Dnes nič nie je zadarmo: Na Novom Zélande chcú zaviesť zákon o platení daní z kráv!

kravy

Nový Zéland uvažuje nad zdanením skleníkových plynov, ktoré produkujú hospodárske zvieratá (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Máš pocit, že čoskoro budeme musieť platiť aj za vzduch? Nie tak celkom. Na Novom Zélande sa uvažuje o prijatí zákona na zdaňovanie kravských plynov, z dôvodu šetrnosti klímy. Išlo by tak o prvú daň tohto druhu. Chovatelia by si mali za možnosť chovu poriadne priplatiť. Myslíš, že by sa niečo také malo zaviesť aj u nás?

Chcú zlepšiť svoju reputáciu

Nový Zéland uvažuje nad zdanením skleníkových plynov, ktoré produkujú hospodárske zvieratá. Cieľom tohto nápadu má byť boj proti zmene klimatických podmienok. Poľnohospodárstvo predstavuje cca polovicu celkových emisií v krajine. Metán má byť údajne najviac produkovaný práve hospodárskymi zvieratami, najmä kravami.

„Návrh by umožnil poľnohospodárom v našej krajine prispieť k zmene v oblasti znižovania emisií, poskytovania konkurenčnej výhody, ale aj k zlepšovaniu vývoznej značky nášho štátu,“ uviedla premiérka Jacinda Ardernová na tlačovej konferencii.

Robia to pre planétu

Toto opatrenie má byť príkladom najmodernejšej krajiny, ktorá sa zaoberá vplyvom poľnohospodárstva na zmenu klímy našej planéty.  Európska únia už v roku 2020 spustila strategický plán na znižovanie emisie uhlíka pri produkcii potravín, a tiež aj na zlepšenie zdravia pôdy pre pestovanie plodín.

Zdravá pôda tak môže obsahovať viac uhlíka, čo pomôže najmä pestovateľom. Ich plodiny budú odolnejšie voči suchu či ničivým záplavám. Stratégia má napomôcť aj k zníženiu využitia hnojív a pesticídov.

Poľnohospodárstvo je najväčším priemyslom

Novozélandskí hospodári patria k najväčším producentom v krajine. Keďže je tu vyše päť miliónov obyvateľov, je potrebná aj veľká produkcia dobytku na mäso a mlieko. Vláda sa zaviazala, že do roku 2050 bude produkcia tohto priemyslu uhlíkovo neutrálna.

Počas nasledujúcich rokov plánujú znížiť emisie metánu zo zvierat o 10 percent, a do roku 2050o 47 percent, oproti súčasnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vieš, čo sa skrýva za tajomným názvom Werewolf Syndrome? Lalit Patidar je teenager, ktorý sa narodil ako polovičný vlkolak

Hospodári nesúhlasia

Vláda oznámila, že v dôsledku dane môžu podnikatelia s mliečnymi výrobkami stratiť až 5 percent zisku zo svojej produkcie. Pre chovateľov oviec a kráv je táto hranica až niekde pri 20 percentách.

Producent mliečnych výrobkov a prezident vedúcej skupiny pre podporu vidieka na Novom Zélande, Andrew Hoggard, zhodnotil situáciu: „Ak uplatnia túto tarifu, bude ťažké nájsť ľudí, ktorí si budú myslieť, že to pre nich nie je obmedzujúce,“ uviedol pre Vice.

Obáva sa, že chovatelia budú nútení predávať svoje pozemky lesníkom, čím by sa obmedzil trh práce, a vytratili by sa malé mestské komunity zaoberajúce sa poľnohospodárstvom.

Čo bude ďalej?

V návrhu sa neuvádza, koľko budú musieť poľnohospodári platiť. Známy je rok 2025, kedy má byť platný tento zákon na spoplatnenie emisií. Podľa vyjadrení kompetentných sa majú financie vyzbierané z týchto poplatkov investovať do priemyslu na výskum nových technológií, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov.

 

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Vice
Odporúčame