RECENZIA Quantumania otvára piatu fázu MCU: Bude Kang lepší záporák ako Thanos?

Ant-man Quantumania

Scott sa musí s rodinou dostať z kvantovej ríše (Zdroj: Disney)

#Ako je už v kinách zopár rokov zvykom, február patrí novinke od Marvelu. Tentokrát sme dostali tretí diel Ant-Mana s podtitulom Quantumania, v ktorom musí Scott zachrániť nielen svoju rodinu z kvantovej ríše, ale aj škrípajúci vzťah s vlastnou dcérou. Začína sa piata fáza MCU.

Cesta do mikrovesmíru

Film začína idylicky – Scott je šťastný, pretože vedie pohodový život s rodinou. Po súbojoch s Avengers si našiel čas aj na dcéru v tínedžerských rokoch a vyzerá to tak, že svet je zasa v rovnováhe. Teda až do dňa, keď sa dozvie, že dcéra Cassie vytvorila stroj na cestovanie do kvantovej ríše a Janet im roky nepovedala, čo tam počas svojho pobytu objavila.

Prvým kiksom je hneď samotný úvod – zápletka celého filmu totiž vznikne len nedoriešením problémov medzi postavami. Janet strávila v kvantovej ríši 30 rokov a napriek vlastnej skúsenosti s novým mocným záporákom sa rozhodne mlčať o ňom pred celou svojou rodinou.

Portál v suteréne (ako sa to bežne stáva) je zrazu nestabilný a všetkých vtiahne späť do mikrovesmíru. Práve tu na nich čaká postava s tvárou skvelého Jonathana Majorsa, ktorá bude dôležitá počas minimálne nasledujúcich dvoch fáz MCU, teda asi troch či štyroch rokov.

Mrzí nás, že tvorcovia zabúdajú na svoje staré známe postavy. Ant-Man je len človek, ktorý sa vďaka kostýmu vie zmenšovať a zväčšovať. Nemá superschopnosti, bol len v správnom čase na správnom mieste. Jeho identita optimistického a uvoľneného chlapíka sa tu vytráca, hoci ani zďaleka nie tak ako v prípade minuloročného Thora.

V jednej zo scén uvidíš aj viacerých Ant-Manov, celé tisíce
V jednej zo scén uvidíš aj celé tisíce Ant-Manov (Zdroj: Disney)

Rodinná téma, ktorá nemá dosť priestoru

Dlho sme si kládli otázku, čo je vlastne hlavnou myšlienkou filmu. Tak ako v prípade prvých dvoch Ant-Manov, aj v Quantumanii je to rodina. No tú sa rozhodli tvorcovia posunúť na druhú koľaj, pretože ich nový záporák by mal byť dôležitejší ako postava, ktorú si štúdio pestuje od roku 2015.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Tom Hanks miluje ľudí, ktorí mu dajú pokoj: Muž menom Otto je príjemnou jednohubkou s mrzutým starčekom

Scott a Cassie majú nedoriešené vzťahy z minulosti a miesto toho, aby ich urovnali pokojne na Zemi, rozhodnú sa ich riešiť teraz. Hoci to už vyzerá, že by sa z toho niečo mohlo urodiť a scenáristi by mohli brnknúť na emočnú strunu, razom je táto situácia preč a nahradí ju buď akcia alebo nezmyselný strih.

Aby totiž príbeh nebol taký jednoduchý, rodina je po vtiahnutí do kvantovej ríše rozdelená na dve skupiny a trvá celú hodinu, kým sa nájdu. Prvá polovica filmu je sprevádzaná uvoľnenými dialógmi, načrtnutím rodinných problémov a snahy tvorcov zapojiť do týchto problémov aj divákov.

No to všetko ide počas druhej hodiny stranou, pretože sa naplno predstavuje Kang Dobyvateľ. Marvel využil Ant-Manove nové dobrodružstvo len ako zámienku na vyformovanie nového záporáka, ktorý tu odjakživa bol, no nikdy sme o ňom nepočuli. Prečo? Lebo sa nachádzal v kvantovej ríši. A pretože Janet je lepšia tajnostkárka ako Eddard Stark.

Nový Ant-Man predstavuje postavu Kanga
Nový Ant-Man predstavuje postavu Kanga (Zdroj: Disney)

Výborné efekty, no tie už nikoho neohúria

Aj keď príbeh miestami zakopáva o vlastné problémy, musíme pochváliť vizuálne efekty. Buď mali animátori dostatok času na ich vytvorenie, alebo majú vylepšený renderovací softvér. Quantumaniu by sme nenazvali digi-bordelom, aj keď sa CGI nachádza takmer v každom jednom zábere.

Akcia sa v drvivej väčšine času odohráva za dobrého osvetlenia, bez hmly a dymu. Kang si počas pobytu vybudoval v kvantovej ríši vlastné mesta a ak ho chce Ant-Man s rodinou poraziť, musia sa cez mestečko prebojovať. Pomôžu im v tom aj obyvateľa kvantu – napríklad červený sliz, robot s delom miesto hlavy či lietajúce raje. Svet je síce pekný, no zvyčajne prázdny a generický – nikomu z neho nepadne sánka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Sám doma, ale plné krvi: Šialená noc je novým filmom o Santovi, ktorý miesto nosenia darčekov zabíja zločincov

Nápadov je dosť, ale niektoré vyzerajú „ako cez kopirák“ Star Wars a iných kultových sci-fi. Kvantový vesmír, žiaľ, vyzerá umelo a zelené plátno rozozná aj laik. Avšak, kvalita efektov je po pár nevydarených filmoch konečne lepšia a napríklad v porovnaní s posledným Thorom aj aj lepšie vyrenderovaná. Tomu všetkému pomáha nie veľmi rytmická, no zato do tretice zaujímavá hudba Christopha Becka.

Quantumania predstaví aj hlavné schopnosti Kanga
Quantumania predstaví aj hlavné schopnosti Kanga (Zdroj: Disney)

Kang a budúcnosť Marvelu

Ešte nám ostáva venovať pár viet Kangovi. Quantumania odhalí zopár informácií z jeho minulosti, jeho plány a spôsob, akým ich chce vykonať. Mávli sme rukou, povedali si, že to ako-tak funguje, no stále nám chýba motív, pre ktorý svoje činy pácha. Marvel má však ďalšie filmy na to, aby sa mu plne venoval a dúfame, že na to nezabudne.

Kang nie je záporák na jeden projekt, čo potvrdzujú aj jeho schopnosti. Nevideli sme rozhodne všetky, no zatiaľ sa ukazuje sám o sebe ako silnejší zloduch než Thanos. Na využívanie svojej sily nepotrebuje rukavicu s kameňmi. Jonathan Majors si rolu užíva, Kanga hrá na náš vkus dobre a tešíme sa naňho v ďalších filmoch.

Quantumania je na prvý pohľad len ďalšou povinnou jazdou Marvelu, no keďže otvára novú fázu, musela ponúknuť niečo viac. Po roku môžeme povedať, že sme si film z MCU v kine celkom užili a aj keď tempo, dávkovanie, strih aj samotná réžia nemajú dostatočný kreatívny rukopis, snímka na dve hodiny zabaví. Z humornej stránky sa zasmeješ len raz, a to pri predstavovaní poskoka MODOK-a. Takú blbosť sme nečakali ani my.

Hodnotenie: #####

P.S. 1: Nezabudni na dve potitulkové scény – obe sú dôležité.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Invalid je najlepšou slovenskou komédiou za posledné roky: Ak nepôjdeš do kina, budeš ľutovať!

P.S. 2: Zaujímavé je, že v názve Quantumania nájdeš meno hlavného hrdinu – Ant-Man. Tvorcovia sa aspoň pekne vyhrali s titulom.

Ako hodnotíš film Ant-Man: Quantumania?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame