RECENZIA Adam Driver bojuje o holý život proti dinosaurom: Film 65 však ukrýva väčšiu hrozbu ako starodávne jaštery

Adam Driver bojuje s dinosaurami

Adam Driver vo filme 65 (Zdroj: Sony)

#Keďže sme nedávno jeden superhrdinský film recenzovali, rozhodli sme sa miesto nevýrazného druhého Shazama venovať tento týždeň snímke 65. Trailer sľuboval výpravné dobrodružstvo do historického obdobia našej planéty, keď po povrchu kráčali dinosaury. Čo sa stane, ak by proti nemu mohla bojovať vyspelá civilizácia? Zvíťazil by rozum alebo sila?

Zem pred 65 miliónmi rokov

Kapitán futuristickej vesmírnej lode, ktorého hrá Adam Driver, stroskotá na neznámej planéte. Keď však začne pozorne skúmať okolitý terén, čaká ho prekvapenie. Miesto stroskotania nie je žiadna vzdialená cudzia planéta, ale Zem pred 65 miliónmi rokov. Je to vražedné miesto a navyše sa na ňu rúti obrovský asteroid.

Film sa spočiatku tvári ako nie príliš slávny počin dvojice Willa a Jadena Smitha. Samozrejme, máme na mysli snímku Po zániku Zeme. Tá však mala aspoň ťažiskové postavy, jasne definovaný vzťah medzi nimi a nebezpečenstvo, ktorého formu divák nepozná. Adam Driver je však plochá postava, za parťáčku má malú dievčinu, ktorej síce nerozumie, no komunikovať vedia a bojujú proti tvorom, ktoré vidíme v kine viackrát za kalendárny rok.

Jednoducho povedané, už z ukážok si film 65 koledoval o prezývku „prúser“ a to netvrdíme len preto, že ho produkuje Sony, ktoré takmer každý sci-fi počin premení na somarinu (česť Blade Runnerovi). Dvojica režisérov a scenáristov síce kedysi napísala Tiché miesto, no tentoraz si uleteli tak veľmi, že je film len vtipným brakom.

Hlavný hrdina Adam Driver
Hlavného hrdinu stvárnil Adam Driver (Zdroj: Sony)

Film, ktorý uráža logiku

Už v prvých minútach príbehu sa dozvieš, že Adam Driver vlastne nie je človek. Žije na planéte, ktorá je pre nás mimozemská. To, že sa život aj inde mohol vyvinúť presne ako ten náš, je možné (dajme tomu). Skúsime zabudnúť aj na to, že mimozemská civilizácia šije tričká s rovnakými strihmi, aké máme my. Detaily robia celok a ak nefungujú, myšlienka sa začína rúcať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Creed bojuje proti vlastnej minulosti: Ako sa vydaril prvý režisérsky kúsok Michaela B. Jordana?

Potom však príde na rad trošku fyziky. Nie, asteroidy nie sú vo vesmíre tak blízko pri sebe. A, áno, náraz sa v takejto rýchlosti chová horšie ako projektil náboja. Driver by neprežil už druhý zásah, a to už nehovoríme o celom prelete a pristátí. Kašlať na to. Poďme sa pozrieť, čo sa udeje po havárii.

Keďže naša hlavná postava sa chce vrátiť domov za dcérou, v roku 2023 to budeme považovať za neuveriteľne chabý pokus o vyvolanie emócií a súcitenia. Jedinými preživšími sú Driver a malé dievča, ktorá mu pripomína jeho dcéru a dodáva silu bojovať. Lenže keď jej začne hovoriť, že musia prejsť 15 kilometrov, aby sa zachránili, bolo nám do plaču aj do smiechu zároveň.

Že sa rasa vyvíja evolúciou je jedna vec, ale rozhodne nebude označovať vzdialenosť našimi mierami. Stačilo, aby Európa pred storočiami uprednostnila tie americké a kilometer by si si nevedel ani predstaviť (ako dnes Američania). Nehovoriac o tom, že aj mimozemská rasa vyvíja zbrane s gripom a zásobníkom na rovnakých miestach, ako budeme my o 65 miliónov rokov. Tvorcovia mohli zapojiť viac fantázie.

Jediná prehľadná akčná scéna
Jediná prehľadná akčná scéna (Zdroj: Sony)

Miesto akcie hlučné jumpscary

Pozrime sa však na akciu. 65 je stokrát videný trojaktový film, v ktorom posádka havaruje, potom sa prediera nehostinnou prírodou a napokon dorazí do cieľa, kde bojuje s veľkým monštrom. Čakal si niečo iné? Stereotypnosť akčných scén uspáva a nepomôže im ani veľké plátno či hlučný zvukový systém.

Nefungujú dokonca ani jumpscary. Všetko stavili na hluk, a nie na moment prekvapenia. Keď je pár sekúnd ticho, odniekiaľ vybehne jašter, rozozvučia sa repráky (pretože tak jaštery kráčali) a dostaneme detailný pohľad na Driverovu tvár. Tá síce sleduje okolie, no periférne videnie jeho očiam chýba. POV zábery už dnes fakt nikoho nezaujímajú a určite nie v akčných scénach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Album, ktorý definoval Moju Reč: Spomíname na Dual Shock z roku 2009

Oceňujeme jednu z akčných scén, ktorá sa odohráva počas dňa a je ako-tak prehľadná. Driver tu bojuje proti dajakým bližšie neidentifikovateľným jašterom. No úprimne, všetky ostatné vrátane obrovského finále sú počas noci, dažďa a hmly. Pretože za 45-miliónový rozpočet, z ktorého takmer polovicu vezme hlavný herec, veľa trikov nevykúzliš. O meteorite a jeho pomstychtivej polohe voči našej ústrednej dvojici radšej už pomlčíme.

Driver na Zemi pred 65 miliónmi rokov
Driver na Zemi pred 65 miliónmi rokov (Zdroj: Sony)

Na vlastné riziko

Na snímku 65 sa môžu tešiť len dve skupiny ľudí – nadšenci survival filmov s dinosaurami a ľudia, ktorí chodia do kina sporadicky a nevedia, čo si pre nich Sony pripravilo. Driver nemá čo hrať, bojuje len so CGI a celý príbeh je akýsi nudný, predvídateľný a rýchlo zabudnuteľný.

Napriek tomu sme radi, že vegetácia a sety sú vytvorené kvalitne, že Driver tu má aspoň charizmu, keď nie dobre napísanú postavu a že film má len hodinu a pol. Usedieť čo i len pár minút navyše by nás stálo riadne nervy a zrejme by sme písali ešte viac. Ak chceš 65 napriek tomu vidieť, brániť ti nebudeme. Skús ale rozum nechať pred dverami kinosály, vnútri ho nebudeš potrebovať.

Hodnotenie: #####

Ako hodnotíš film 65?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame