Keď to nie je iba o športe: FOTO najzaujímavejších štadiónov z celého sveta

Pixabay.com

#Takmer každý svetovo uznávaný športový klub sa môže pochváliť svojim svätostánkom, kde desiatky tisícok fanúšikov poháňajú svoj milovaný tím k víťazstvu. Betónové kolosy však vždy stavali s túžbou zaujať už hneď na prvý pohľad, respektíve vyraziť dych ešte predtým, než sa vôbec začne zápas. Ktoré štadióny to teda sú? Pozrite sa s nami na náš výber.

Ohio Stadium, Columbus

Ohio Stadium, podľa svojho tvaru tiež známy ako Podkova, je americký futbalový štadión v Columbuse. nachádza sa v areáli Ohio State University. Ide o domácu pôdu pre tím amerického futbalu Ohio State Buckeyes, no slúži tiež ako miesto pre veľké jarné oslavy založenia univerzity, ktoré sa konajú každoročne v máji.

Štadión bol tiež domovským miestom pre pretekárske a poľné tímy OSU v rokoch 1923-2001. Okrem atletiky je Ohio Stadium tiež koncertným miestom, medzi interpretmi, ktorí na ňom zahrali sú U2, Rolling Stones, Pink Floyd a Metallica. Niet sa čomu čudovať, veď jeho kapacita je takmer 105-tisíc ľudí.

Allianz Arena, Mníchov

Allianz Arena je futbalový štadión, ktorý sa nachádza v severnej časti nemeckého mesta Mníchov. Od sezóny 2005/2006 tu hráva domáce zápasy mníchovský Bayern. Je to jeden zo štadiónov, kde sa konali Majstrovstvá sveta vo futbale 2006, hral sa tu otvárací a jeden semifinálový zápas. V roku 2012 sa tu uskutočnilo finále Ligy majstrov. Celková kapacita štadióna je 75 000 miest. Počas medzinárodných stretnutí, Ligy majstrov a Pohára UEFA sa využíva 70 000 miest.

Z miest na sedenie je možné 10 000 v severnom a južnom okruhu zmeniť na miesta na státie. Prvých asi 30 radov na sedenie nie je chránených pred dažďom. Na štadióne sú tri zariadenia na opateru detí, fanshopy a gastronomické podniky. Štvorposchodová parkovacia budova s miestom pre zhruba 10-tisíc vozidiel je najväčšou parkovacou budovou Európy. Osvetlenie vankúšov je možné farebne meniť. Štadión používa osvetlenie rôznych farieb, v závislosti od práve prebiehajúceho podujatia. Kvôli svojej forme má už dnes Allianz Arena prezývku nafukovací čln.

Wembley Stadium, Londýn

Wembley Stadium je štadión, ktorý sa nachádza v Londýne. Jeho primárne využitie sú domáce zápasy Anglickej futbalovej reprezentácie, finále FA Cupu, koncerty a ďalšie. S kapacitou 90 000 miest je to druhý najväčší štadión v Európe (po Nou Campe) a najväčší na svete v počte zastrešených sedadiel. Po otvorení sa začal nazývať New Wembley Stadiu,  aby sa odlíšil od pôvodného štadiónu s rovnakým menom. Wembley je tiež jedným z najdrahších štadiónov, ktoré boli kedy postavené.

Základnou myšlienkou autora bolo vytvorenie nosného oblúka ktorý by niesol strechu pomocou ťahadiel. Ten oblúk mal byť dosť vysoký na to aby bol pozorovateľný zo širšieho okolia. Jeho umiestnenie vychádzalo z danej situácie a orientácie štadióna voči svetovým stranám. Je umiestnený zo strany hlavného nástupu má pripomínať akúsi korunu, pretože ide o „kráľovnú“ medzi anglickými štadiónmi. V noci je tento priehradový oblúk nasvietený a z diaľky pripomína celistvú žiarivú obruč preklenutú ponad tento futbalový chrám. Preto ho možno považovať za určitý orientačný bod v meste.

https://www.instagram.com/p/BkZq11SnjNQ/?tagged=wembleystadium

Kaohsiung National Stadium, Kao-siung

Mnohými je označovaný aj ako najzelenší štadión na svete. Tento jedinečný futbalový stánok je totiž pokrytý solárnymi panelmi. Tými je pokrytá plocha až 14.155 m2 strechy, pričom takto dokáže zásobiť až 80% okolitých domácnosti a to aj v čase, keď sa štadión vôbec nevyužíva. Okrem toho však nemá problém zásobovať aj sám seba. Kaohsiung National Stadium bol otvorený v roku 2009 a na tribúny sa oficiálne zmestí až 50.000 divákov, čím ide o najväčší štadión vTaiwane.

Čínsky národný štadión, Peking

Kuo-ťia tchi-jü-čchang (doslova Národný štadión), známy aj ako Vtáčie hniezdo, je miestom, na ktorom sa konalo otvorenie Letných olympijských hier v Pekingu 2008. Ďalej sa tu odohrala väčšina ľahkoatletických a futbalových súťaží a samozrejme aj oficiálne uzavrenie.

Návrh štadióna bol vybraný už v roku 2002, autorom bola švajčiarska architektonická firma Herzog & de Meuron. Výstavba štadióna bola ukončená v marci 2008 (po 52 mesiacoch) a stála približne 3,5 miliardy jüanov (500 miliónov dolárov). Kapacita štadióna bola 91 000 divákov, po skončení olympijských hier sa však zredukovala na 80 000.

Camp Nou, Barcelona

Camp Nou je futbalový štadión v španielskej Barcelone, domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov, redukovaná na 96 336 divákov počas zápasov organizovaných UEFA. To ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity.

Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou.

https://www.instagram.com/p/BkaoRtVnfes/?tagged=campnou

Estádio Municipal de Aveiro, Aveiro

Estádio Municipal de Aveiro je futbalový štadión v portugalskom meste Aveiro. Leží na kraji Aveira v pokojnej lokalite okolo ktorej má vyrásť športový park s viacúčelovou halou, plaveckým bazénom a golfovým rezortom. Bol postavený ako jeden zo štadiónov pre futbalové majstrovstvá Európy 2004.

Štadión má kapacitu 30 498 sediacich divákov a zaujme svojim ‚pastelovým‘ vzhľadom ako zvonku, tak zvnútra. Štadión je domáci pre futbalový klub SC Beira-Mar. Štadión, ktorého konštrukcia sa začala stavať 6. júna roku 2001, stál celkom 62 miliónov eur.

https://www.instagram.com/p/BGuBkYXoomV/?tagged=est%C3%A1diomunicipaldeaveiro

Soccer City, Johannesburg

Soccer City je jedným z futbalových štadiónov v Južnej Afrike, na ktorom sa hrali Majstrovstvá sveta vo futbale 2010. Štadión sa nachádza v juhozápadnej časti Johannesburgu, neďaleko Soweta. Bol postavený v 80. rokoch, bol rekonštruovaný a je známy tým, že v roku 1990 sa na ňom konalo prvé masové zhromaždenie na podporu Nelsona Mandelu po jeho prepustení z väzenia.

Základný architektonický tvar štadióna bol inšpirovaný tradičnou africkou nádobou zvanou kalabaš. Po rekonštrukcii má štadión kapacitu 94 000 divákov. Na tomto štadióne sa hralo aj finále Afrického pohára národov v roku 1996, v ktorom zvíťazili domáci futbalisti JAR nad Tunisom, ale predovšetkým finále MS medzi Španielskom a Holandskom. Naďalej je využívaný ako hlavný reprezentačný stánok Juhoafrickej republiky, na klubovej úrovni ho využíva Kaizer Chiefs, a to v najvyššej miestnej futbalovej i rugbyovej súťaži.

Štadión 1. mája Rungrado, Pchjongjang

Ide športový štadión v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang. Je pomenovaný podľa Sviatku práce a podľa ostrova Rungrado na rieke Tedong, na ktorom leží. Bol otvorený v roku 1989 pri príležitosti organizovania Svetového festivalu mládeže a študentstva. S kapacitou okolo 150 000 divákov je pokladaný za najväčší štadión sveta potom, čo sa prestal používať Veľký strahovský štadión v Prahe a rekonštrukcia znížila kapacitu Estádio Maracanã v Brazílii. Strecha štadiónu je tvorená šestnástimi oblúkovitými segmentmi, ktoré zhora vytvárajú tvar kvetu.

Štadión je vysoký 60 metrov a zaberá plochu 22 500 metrov štvorcových. Hrá tu svoje domáce zápasy severokórejská futbalová reprezentácia, tiež sa na ploche usporadúvajú mäsové cvičenia zvané Arirang a politické manifestácie. V apríli 1995 sa na štadióne konala wrestlingová exhibícia Collision in Korea, na ktorej bola údajne kapacita prekročená, keď prišlo 190 000 návštevníkov, čo je najvyšší počet v dejinách wrestlingu.

Alberto Chivo Cordoba Stadium, Toluca

Stavba štadióna sa začala v roku 1957 ako mestské zariadenie pre Tolucu v Mexiku s oficiálnym otvorením 5. novembra 1964. Je pomenovaný po Albertovi „Chivo“ Córdobovi, ktorý trénoval americký futbalový tím UAEM. Na začiatku sedemdesiatych rokov sa UAEM podaril prvý vstup do profesionálneho futbalu s tímom Potros, ktorý hral niekoľko rokov a zvládol postup do ligy, no bol rozpustený kvôli zlej ekonomickej podpore.

Medzi rokmi 1974 a 1976 bola namaľovaná na západnej strane maľba s názvom Aratmósfera od Leopolda Floresa. Zobrazuje muža, ktorý sa blíži k oblohe, aby sa dotkol svetla. Práve vďaka maľbe sa zaraďuje medzi najoriginálnejšie štadióny na svete.

Zdroj: wikipedia.org
Odporúčame