Kaviarenská kultúra, slziaci obraz aj maľby na žuvačkách: Trnava toho skrýva mnoho, objav ju podľa svojej chuti

Foto: ZuzanaZ

#Trnava získala prezývku Malý Rím najmä vďaka vežatej panoráme. So šarmom talianskych miest má však spoločné oveľa viac. Stačí sa v ranných hodinách prejsť po útulných uličkách, kde sa z terás ozýva jemné štrnganie kávičiek o podšálky a veselá tlmená vrava. Takto ležérne mnoho domácich začína svoj pracovný deň pod farebnými markízami. Trnava už dávno nie je len mestom univerzít, sakrálnych pamiatok a zaujímavej histórie. Naopak, ponúka niečo jedinečné pre všetkých.

Foto: ZuzanaZ

Pre kávičkárov

V Trnave „tú svoju“ kaviareň môžeš striedať podľa chuti. Mestskou legendou je Thalmeiner, ktorá nadväzuje na nezabudnuteľnú prevádzku z obdobia prvej republiky. Má dva vchody, každý zariadený v iných farbách štýlu art deco. Podnik si názvom pripomína slávneho Thalmeinera, ktorého kaviareň Othon v 30. a 40. rokoch s obľubou navštevovali popredné osobnosti predvojnovej i medzivojnovej Trnavy vrátane skladateľa M. S. Trnavského.

kaviareň Thelmeiner (Foto: ZuzanaZ)

Asi najoriginálnejšími priestormi sa môže pochváliť Synagóga Café, ktorá sídli v bývalej ortodoxnej synagóge. Vysokánske stropy s bohatým zdobením, zvyšky pôvodného vybavenia, poličky plné kníh a starožitností a útulné detaily spôsobia, že sa ti odtiaľto nebude chcieť odísť. Okrem kvalitného menu predstavuje aj multifunkčné kultúrne miesto, v rámci ktorého sa v nej konajú trhy, besedy, výstavy či koncerty.

Synagóga café (Foto: ZuzanaZ)

Mnoho dobrých kaviarní je roztrúsených v okolí Trojičného námestia a Hlavnej ulice. Skvelú kávu a koláčiky nájdeš aj v kaviarňach Verdon a Hedon. Mini autíčko Fefe café či espresso bar ONé pri autobusovej stanici s kávou z vlastnej pražiarne patria k ďalším mestským klasikám.

V Trnave sa bude 7. septembra konať koncert legendárnej kapely Evanescence, lístky kúpiš cez Predpredaj.sk

Pre objaviteľov

Po stopách kráľov

Miluješ objavovanie pamiatok, za ktorými si ochotný liezť do výšin aj hlboko do histórie? Trnava má toto leto prichystanú novinku – ukáže ti mesto tak, ako ho v stredoveku zažívala smotánka – samotní králi. Každý pracovný deň až do konca augusta ťa mestom prevedie profesionálny sprievodca s výkladom, na aký sa nezabúda. Aby svojim slovám dodal šťavu, po meste sa vždy prechádza v dobovom kostýme. Na prehliadku sa netreba nahlasovať, stačí sa o 10. hodine dostaviť pred Mestskú vežu a vydať na cestu do stredoveku. Prehliadky sú bezplatné a môžeš na ne vziať aj anglicky hovoriacich kamošov.

prehliadka mesta (Foto: Trnava Tourism)

Do nebies

Najkrajší výhľad na mesto sa naskytá z takmer 60 metrov vysokej Mestskej veže. Už po vstupe dovnútra ťa prekvapí pravidelný tlkot – veža v sebe ukrýva unikátny hodinový stroj, ktorý rodina Nemčekovcov chodí naťahovať každý deň už po celé generácie. Na vrchol ťa dovedie 143 schodov a naskytne sa z neho pohľad nielen na všetky veže a strechy mesta, ale aj na Trnavskú rovinu či Malé Karpaty. Až do konca septembra je posledný vstup na vežu o 17:30, výnimku tvoria augustové piatky, kedy je otvorené do 20. hodiny.

Slziaci obraz

Trnava ukrýva trinásť unikátnych sakrálnych pamiatok, z toho osem v starobylom centre mesta. Okrem siluety 27 veží k nej preto neodmysliteľne patrí aj odbíjanie kostolných zvonov a zopár ďalších kuriozít. Napríklad v Bazilike sv. Mikuláša sa nachádza vzácny slziaci obraz Panny Márie Trnavskej, vďaka ktorému sa chrám stal známym pútnickým miestom. Katedrálu sv. Jána Krstiteľa zasa zdobí najväčší ranobarokový drevený oltár v Európe. Za návštevu stojí aj Komplex univerzitných budov, ktoré kedysi slúžili slávnej Trnavskej univerzite.

Tehly aj labyrint

Mestské hradby sa v 13. storočí považovali za najvýznamnejší stavebný projekt v Uhorsku. Komu sa nedarí v noci zaspať a nechce rátať ovečky, môže si trúfnuť na počítanie tehál – v mestskom opevnení ich je 4,3 milióna.

Víno patrilo v tejto oblasti k najdôležitejším obchodným komoditám. Na jeho skladovanie sa využívali stredoveké klenbové pivnice, ktoré bolo ukryté pod každým meštianskym domom. Vďaka tomu v Trnave vznikol rozsiahly pivničný labyrint, akési mesto pod mestom.

Mestské hradby tvorí 4,3 milióna tehál (Foto: ZuzanaZ)

Trnavský hashtag

Jednou z najmodernejších atrakcií mesta je deväťmetrový nápis #TRNAVA. Námestie zdobí už štvrtý rok, vždy však v novom šate, kedy je fasáda každého písmena pomaľovaná iným trnavským umelcom. Hashtagu a Trnave to spolu jednoducho ladí.

Letný tip: Až do konca augusta sa pešia zóna na Hlavnej ulici mení na miesto, kde to žije. V rámci programu Leto na Korze sa tu každý večer o 18. hodine konajú koncerty, divadelné alebo tanečné vystúpenia. 

Pre milovníkov umenia a kultúry

Galéria Jána Koniarka

Už len samotná prechádzka letným mestom vyzdobeným kvetmi a osviežujúcimi fontánkami pohladí oko každého estéta. Pre ešte väčšiu dávku vizuálneho umenia treba zamieriť do Galérie Jána Koniarka. Jej prvá budova leží v historicky významnej Kopplovej vile s monumentálnym dreveným schodiskom a obrazmi, kde sa na chvíľu budeš cítiť ako v Rokfortskej čarodejníckej škole.

Kopplova vila (Foto: ZuzanaZ)

Aktuálne prebieha výstava SKÚTER IV – akcia mladého umenia, ktorá prezentuje nastupujúcu generáciu umelcov strednej Európy. A tá je veru farebná, kritická, hravá, hĺbavá a nesmierne sľubná. Či už obrazy supermarketov a konzumnej spoločnosti maľované priamo na pláty žuvačiek, fotografie naaranžované v drobných skleníkoch, zbrane, z ktorých raší tráva alebo kopa preglejok s textom, ktorý vygenerovala umelá inteligencia. Návšteva sa určite oplatí.

Priestory galérie pokračujú aj v ďalšej unikátnej budove, v Synagóge Status Quo. Až do polovice septembra v nej nájdeš Bienále plastiky malého formátu – 3D tvorbu mladej generácie, ktorá reflektuje súčasné témy od fake news, cez vzťahy a samotu, až po abstraktné vnímanie súčasnosti.

Divadlo Jána Palárika

Srdcom kultúrneho života mesta je už takmer dve storočia Divadlo Jána Palárika, ktoré sídli v najstaršej divadelnej budove na Slovensku. Každý rok prináša okolo päť premiér, ktoré dopĺňa o bohatý mimodivadelný program a tvorivé kurzy. Najbližšie pripravuje aj výjazdové predstavenie November 89, ktoré sa bude hrať priamo v školských triedach, v spolupráci s Danielom Majlingom a známym autorom a blogerom Samom Marcom zasa divadelnú hru, v ktorej hrá prím Trnave blízka téma – futbal.

Malý Berlín (Foto: Zuzana Z)

Malý Berlín

Ďalším kultovým miestom je nezávislé kultúrne centrum Malý Berlín. Hoci stálu strechu nad hlavou získalo len uplynulý rok, o kultúrne akcie v rôznych kútoch mesta sa organizátori starajú už takmer 15 rokov. A nejde o hocijaké akcie. Ako uviedol Michal Klembara z občianskeho združenia Publikum.sk, cieľom je robiť najmä kvalitnú a zároveň prístupnú kultúru pre široké publikum. Scéna Malého Berlína pravidelne ožíva koncertami, filmovými a divadelnými predstaveniami a workshopmi, často aj na vnútornom námestí Nádvorie, ktoré je ovešané svetelnými girlandami.

V druhej časti článku ti prezradíme trnavské tipy pre rekreačných športovcov, gurmánov aj pôžitkárov.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame