Krásny zámok aj najnavštevovanejšia zoo: 7 miest, ktoré sa oplatí objaviť v Bojniciach

Nie je túra bez Štúra

#Mám pocit, že asi každému človeku sa s Bojnicami spája najmä zámok. No nedávno som bol štúrovať práve v tomto meste a chcel som zistiť, čo sa tam dá okrem neho vidieť. A objavil som nejedno zaujímavé a jedinečné miesto. Už ste v Bojniciach niekedy boli? Tak je dosť možné, že ste prehliadli niečo z tohto sprievodcu.

Bojnický zámok

Bojnický zámok je podľa množstva ľudí jedným z najkrajších na Slovensku. A ja môžem len súhlasiť. Atmoška je aj vďaka tomuto zámku v meste naozaj čarovná a miestami až gýčovo rozprávková. Zámok vyzerá naozaj parádne a oplatí sa ho ísť si obzrieť aj zvnútra.

Nie je túra bez Štúra

Jaskyňa pod zámkom

Prehliadka zámku trvá niečo vyše hodiny a okrem zaujímavých dobových izieb či nábytku sa dozviete aj nejednu zaujímavosť o panovníkoch, ktorí v ňom žili. Súčasťou prehliadky je aj návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod ním. S touto jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Nie je túra bez Štúra

Zámocký park

K Bojnickému zámku patrí aj priľahlý zámocký park. Zaujímavosťou tohto miesta je aj lipa, ktorá rastie pred vchodom do zámku. Je pravdepodobne najstarším stromom na Slovensku. Ide o lipu kráľa Mateja a má vyše 700 rokov. Súčasťou tohto parku je aj zoologická záhrada a park pokračuje ďalej lesoparkom v Strážovských vrchoch.

Nie je túra bez Štúra

Kalvária

Aj v Bojniciach sa nachádza kalvária. Začína sa pri značke označujúcej koniec/začiatok Bojníc, smerom na Šútovce. Postupne prídete k šiestim zastaveniam Krížovej cesty, ide o malé kaplnky s maľovanými obrazmi na plechu. Na vrchu sa nachádza baroková kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.

Nie je túra bez Štúra

Nie je túra bez Štúra

Rozhľadňa

Cesta ku kalvárii dá človeku celkom zabrať, lebo treba ísť dosť do kopca. No oplatí sa to aj kvôli neďalekej rozhľadni, z ktorej je naozaj pekný výhľad. Teda, ak vychytáte pekné počko. Len taká jedna malá rada, nepreskakujte plot, čo tam je. Môžete prísť ľahko k úrazu, tak ako ja.

Nie je túra bez Štúra

Kúpele

Bojnice sú známe aj tým, že ide o kúpeľné mesto. Neďaleko historického centra a zámku sa nachádzajú aj kúpele. Tie sú voľne prístupné, aj keď ja som to najprv vôbec nevedel. Okrem iného tam je vraj aj veľmi pekná reštaurácia.

Zoo

V Bojniciach sa nachádza aj zoologická záhrada. Ide o najstaršiu a najnavštevovanejšiu zoologickú záhradu na Slovensku. Pre verejnosť je otvorená už od roku 1955. Neviem ako vy, ale ja veľmi takéto miesta nemusím, takže som Zoo vynechal.

Nie je túra bez Štúra

Do komentárov nám môžete napísať, ktoré miesta či pamiatky v Bojniciach sa ešte oplatí vidieť. Budeme sa tešiť na tipy.

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra:
Bratislava # Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava # Banská Bystrica # Trnavský kraj
Košice # Banská Štiavnica # Trenčín # Piešťany # Malacky a Záhorie

Ak sa vám páčil autorov článok a fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame