Podpisuješ pracovnú zmluvu? Daj si pozor na týchto 10 vecí!

Podpisuješ pracovnú zmluvu Daj si pozor na týchto 10 vecí

Podpisuješ pracovnú zmluvu Daj si pozor na týchto 10 vecí (Zdroj: Unsplash.com/Scott Graham)

#Pracovná zmluva musí podľa zákona spĺňať hneď niekoľko náležitostí. Všetky, ktoré vymenujeme, sú dôležité a prehliadnuť by si nemal ani jednu z nich. Na čo si však dať najväčší pozor? Zhrnuli sme pre teba 10 najčastejších vecí, ktoré zamestnanci prehliadnu pri podpisovaní novej pracovnej zmluvy. Poučme sa z nich, aby sme nemali v budúcnosti problémy.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Správne osobné údaje

Ako prvé si skontroluj, či sú tvoje meno, priezvisko, adresa a ďalšie osobné údaje správne napísané. V budúcnosti by ti prípadné chyby mohli priniesť nemalé komplikácie aj s vyplácaním mzdy. Dodržuj aj správne písanie titulov pred a za menom, ako aj číslo účtu, ktoré sa po novom udáva vo forme IBAN.

Pracovná pozícia

Pozri sa, či je dobre napísaná aj tvoja pracovná pozícia. K nej je presne vypísaný rozsah povinností, ktoré od teba zamestnávateľ počas výkonu práce požaduje. Skontroluj, či náplň práce je presne to, čo hľadáš a čo vám bolo ponúkané. Po podpísaní môže byť na úpravu už neskoro.

Miesto výkonu práce

Okrem pozície je dôležité aj miesto, na ktorom prácu vykonávaš. Zamestnávateľ ti môže toto miesto určiť priamo ako adresu firmy alebo pobočky. Existujú však aj prípady, v ktorých toto miesto chýba a vtedy môže zamestnávateľ určiť, v ktorej pobočke budeš pracovať. Dnes sa v tejto kolónke nachádza aj práca z domu.

práca pracovisko job zamestnanie kolegovia kancelária
Miesto výkonu práce, pracovné pomôcky či pracovná doba a ďalšie eventuality by mali byť v pracovnej zmluve jasne definované (Zdroj: Unsplash.com/Sigmund)

Vyplácanie mzdy

Uisti sa, že plat, ktorý ti bol ponúkaný v pracovnej ponuke či na pohovore, je totožný s pracovnou zmluvou. Najčastejšie v zmluve nájdeš mzdu hodinovú (odmena za určitý čas), úkolovú (odmena za vykonanú prácu) alebo kombinovanú. Spočítaj si, či ti ponúkaná odmena súhlasí s ponukou. Nezabudni si overiť aj spôsob vyplácania a dátum, do ktorého musí zamestnávateľ mzdu uhradiť.

Príplatky a bonusy

Na rovnakom mieste nájdeš aj prípadné bonusy, príplatky alebo iné odmeny. Zväčša sa udávajú v percentách a úzko s nimi súvisia aj podmienky, ktoré je potrebné splniť pre ich získanie. Ak ti zamestnávateľ ponúkol k práci aj služobné auto, musí byť o tom zmienka aj v pracovnej zmluve. Vyhni sa prípadným problémom v prípade havárie.

Trvanie pracovného pomeru

Jedným z najviac prehliadaných údajov je trvanie pracovného pomeru. Väčšina zamestnávateľov ťa najprv zamestná na skúšobnú dobu, ktorá trvá tri mesiace. Po nej ti dajú podpísať novú zmluvu a to buď na dobu určitú (do stanoveného dátumu) alebo na dobu neurčitú (do bližšie nešpecifikovaného dátumu). Pomer na dobu určitú je však možné uzavrieť najviac na 2 roky.

Pracovná doba

Na pohovore si dohodnite, aká bude vaša pracovná doba. V zmluve sa však znova uisti, či je správne napísaná. Daj si pozor na nadčasy, počet odpracovaných hodín, povinnosť pracovať cez víkendy či sviatky alebo dokonca v noci. Za týždeň nesmie podľa zákona táto dobra presiahnuť 40 hodín. V prípade, že nájdeš nejaké nezrovnalosti, rieš ich ešte pred podpísaním.

Dovolenka

V zmluve nájdeš aj nárok na dovolenku. Zákonník určuje, že máš nárok na štyri týždne dovolenky, ktorá sa o týždeň predĺži v prípade, že dovŕšiš 33 rokov alebo sa trvale staráš o dieťa. V prípade, že sa hlásiš na pozíciu pedagogického zamestnanca alebo výskumného pracovníka, toto obdobie sa predĺži až na osem týždňov. S polovicou dovolenky môže manipulovať zamestnávateľ.

Konkurenčná doložka

Dostávame sa k posledným dvom bodom a to k ukončeniu zmluvy. Daj si dobrý pozor, či budeš súhlasiť s konkurenčnou doložkou. Ide o dodatok, ktorý ti zakazuje pracovať v rovnakom odvetví maximálne na jeden rok od podania výpovede. Vzťahuje sa najmä na pracovníkov v poradenskej sfére. Počas jej trvania ti však bývalý zamestnávateľ musí vyplácať náhradu mzdy a to v minimálnej v sume 50 % tvojho priemerného mesačného zárobku.

Prípadná výpoveď

Aj s výpoveďou môžu byť problémy. Skontroluj si dĺžku výpovednej lehoty. Zvyčajne je táto doba v rozmedzí od jedného do troch mesiacov. Príliš dlhá výpovedná lehota bráni pri vstupe do nového zamestnania a krátka nemusí poskytnúť dostatočnú stabilitu. Aj preto zamestnávatelia ponúkajú obvykle dva mesiace. V niektorých prípadoch, ktoré sú v zmluve napísané, však môžeš podať aj výpoveď s okamžitou platnosťou (tzv. hodinová výpoveď).


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, karierainfo.zoznam.sk, finance.sk
Odporúčame