Ako sa obliecť na pracovný pohovor? Spísali sme jednoduché pravidlá, ktoré ťa zachránia pred pohromou

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Ako sa obliecť na pracovný pohovor? (Zdroj: Pexels.com/Anna Shvets)

#Či už máš pred sebou pracovný pohovor v prezenčnej forme alebo v online priestore, treba si dobre premyslieť, čo si oblečieš. Podľa odborníkov na personalistiku robia polovicu prvého dojmu práve šaty, v ktorých na pohovor prídeš. Tvoje oblečenie o tebe vie povedať veľa – či si konzervatívny, či uprednostňuješ trendy alebo ti napríklad záleží na detailoch.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Nerozhoduj sa až v deň pohovoru

Na úvod je dôležité povedať, že oblečenie sa nevyberá pred odchodom na pohovor. Tak, ako každý večer uvažujeme nad tým, čo si ráno oblečieme do práce, aj šaty na pohovor si treba poriadne premyslieť. Prevetraj svoj šatník, prípadne skoč do najbližšieho obchodu. Nemusíš hneď kupovať drahé značkové veci za stovky eur.

Celý outfit si vyskladaj aspoň tri dni pre pohovorom. Všetko ešte raz oper, vyžehli a najmä si to vyskúšaj. Oblek zo základnej školy už totiž nemusí byť po rokoch taký voľný ako kedysi. Zameraj sa na príjemné farby, určite neodporúčame farebne prekombinované outfity. Základom by mala byť biela, respektíve svetlá vrchná časť.

Šaty vyberaj striedmo

Tvoje oblečenie by malo určitým spôsobom odzrkadľovať prácu, ktorú chceš získať. Snaž sa vyhnúť vzorom či nápisom a určite nestav na „čo šatník dal.“ Preferuj tvrdšie materiály a pevné goliere. Naopak vyhni sa neónovým farbám, pestrofarebnosti, rifliam či športovému oblečeniu.

muž pohovor biela košeľa sako praca job
Biela košeľa a športové sako? Určite nič nepokazíš (Zdroj: Unsplash.com/Peter Jones)

Muži: Nič iné ako klasické nohavice neodporúčame. A to aj v prípade, že sú júlové horúčavy. Tak ako platí, že by si nemal mať krátke rukávy, tabu sú aj šortky. Skombinuj tmavé nohavice (najlepšie modré) s bielou košeľou. V chladných dňoch ich dolaď sakom, prípadne kabátom vo farbe podobnej nohaviciam.

Ženy: Rovnako odporúčame klasické nohavice. V letných mesiacoch si vezmi pokojne aj sukňu, avšak s minimálnou dĺžkou po kolená, prípadne šaty s krátkym rukávom (nie na ramienka). Tie by mali mať primeraný výstrih a dostatočnú dĺžku – ak nie, outfit dolaď pančuchami. Istotou zostávajú biela košeľa a sako.

Topánky prezradia veľa

Platí, že bez ohľadu na ročné obdobie, by si si na pracovný pohovor mal vziať pevnú a uzatvorenú obuv. Samozrejmosťou sú čisté topánky, aj keď je vonku škaredo. Pri online pohovore je výber topánok o niečo jednoduchší. No ak pred papučami uprednostníš tenisky, pomôžeš svojej mysli koncentrovať sa viac na pohovor ako na to, že sedíš stále doma.

Muži: Páni majú výber topánok rozhodne jednoduchší. V každom prípade vsaď na uzatvorené topánky, žiadne sandále, a maj ich najlepšie v hnedej alebo čiernej farbe. Nič nepokazíš ani klasickými topánkami k obleku.

Ženy: Ak zvolíš obuv bez opätkov, budeš sa rozhodne cítiť pohodlnejšie. Bez ohľadu na ročné obdobie zabudni na otvorené lodičky či mokasíny. V spoločnosti  by si mala mať zatvorené otvory na prsty aj boky chodidiel. Pri opätkoch si daj pozor, aby ti zbytočne netrpeli nohy a zvoľ radšej nízku či strednú výšku. Nepríjemné otlaky z pohovoru mať určite nechceš.

topánky žena zatvorené nohy
Pamätaj na to, aby si si na pracovný pohovor vždy vzala výlučne zatvorené topánky (Zdroj: Unsplash.com/Tyler Nix)

Doplnky dotvoria celkový imidž

Vybrať si správne šaty a topánky je len polovicou úspechu. Tú druhú tvoria doplnky. Neboj sa vziať si na pohovor hodinky, prsteň, jednoduchý náramok, manžetové gombíky či striedmy náhrdelník. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí a preto neodporúčame skombinovať ich všetky naraz. Miesto sponky do vlasov či inej dekorácie radšej uprav účes tak, aby pôsobil prirodzene. Pracovný rozhovor nie je priestor na experimenty.

Neprežeň to asi s make-upom. Určite je vhodný na úpravu tváre, no voľ prirodzené tóny a nanášaj ho len v malom množstve. Vyhni sa výraznému líčeniu, postačí aj rúž a jemne zvýraznené oči. Uprednostni prirodzenosť miesto sýtych farieb či gigantických mihalníc. V neposlednom rade, nezabudni na vôňu, ale nepreháňaj to s ňou.

Dôležitá je predovšetkým pohodlnosť

Tvoja osobnosť musí dominovať nad tvojím outfitom. Aj keď je mimoriadne dôležitý, ty chceš získať pracovnú pozíciu a vhodné oblečenie ti v tom má iba dopomôcť. Neobliekaj si nič, čo by ti nebolo pohodlné. Bielu košeľu pokojne vymeň za béžovú či svetlomodrú. Dôležité je cítiť sa v outfite prirodzene.

Tip na záver: Ak máš viditeľné tetovanie či piercing, snaž sa ho na prvom pohovore skryť, pokiaľ je to možné a nekorešponduje s charakterom práce. Prvý dojem by si mal urobiť ty a nie tvoja potetovaná ruka. Zamestnávatelia, samozrejme, proti nim zvyčajne nič nemajú, no odborníci na personalistiku hovoria, že v konečnom dôsledku môžu ovplyvniť výsledok.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame