Hľadáš si prácu, ale nemáš takmer žiadne skúsenosti? Určite spomeň tieto veci a job máš vo vrecku!

Školenia, stáže či dobrovoľníctvo môžu rozhodnúť, či dostaneš novú prácu

Školenia, stáže či dobrovoľníctvo môžu rozhodnúť, či dostaneš novú prácu (Zdroj: Pexels.com/Kaboompics.com)

#Základom každej pracovnej ponuky, na ktorú sa hlásiš, je životopis. Ak si hľadáš prvú prácu, do kolónky pracovné skúsenosti zrejme nebudeš mať čo napísať. Nezúfaj! Je to o tom, ako sa predáš. Aj na prvý pohľad nedôležité veci ti môžu zaručiť miesto na pohovore – úspechy v škole, brigády, dobrovoľníctvo… V tomto článku sa pozrieme na sekciu práce, vzdelania a silných stránok v tvojom CV-čku, aby boli čo najlepšie a ohúrili zamestnávateľa.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Pripoj akademické úspechy

Ak píšeš o školách, na ktorých si študoval, určite ti k získaniu pracovnej pozície pomôžu aj úspechy, ktoré si na nich dosiahol. Výučný list, maturita či diplom sú síce dokumenty, ktoré chce zamestnávateľ primárne vidieť, no určite nepohrdne aj inými úspechmi, ktoré sa ti na akademickej pôde podarilo získať.

Hlásiš sa na pozíciu, v ktorej budeš pracovať s číslami? Zaujímavé výsledky z matematických súťaží isto prilepšia k celkovému dojmu. Obdobne fungujú tieto súťaže či iné úspešné zápisy pre každú pozíciu. Dôležité je však zvážiť výsledok. Na pozíciu ekonóma asi nepomôže druhé miesto matematickej olympiády zo základnej školy.

Zameraj sa na výsledky zo strednej, prípadne vysokej školy. Ak si nejaký zaznamenal a nevieš ho doma nájsť, obráť sa na konkrétnu školu, ktorá ti s jeho overením rada pomôže.

Stáže a brigády

To najlepšie, čo si počas štúdia mohol robiť, je pracovať. Samozrejme, v optimálnom a vyváženom pomere. Využi svoje niekdajšie brigády a premeň ich a úspech. Nápomocná ti môže byť aj brigáda v obchode, vďaka ktorej ovládaš základy pokladne. Ukážeš tým zamestnávateľovi, že ovládaš finančnú gramotnosť a vieš byť zodpovedný.

Toto neplatí len o supermarkete. Každá brigáda či stáž, ktorá má súvis s pozíciou, ti len a len pomôže. Firma, pre ktorú si v danom čase pracoval, ti poskytne dokumenty na overenie pre terajšieho zamestnávateľa. Daj si však pozor, aby tých brigád a stáží nebolo viac ako vzdelania. Optimálny je vyvážený pomer.

životopis cv písanie muž práca škola papiere
Prečítaj si tento článok pozorne a skontroluj si po ňom ten svoj životopis (Zdroj: Unsplash.com/Scott Graham)

Mimoškolské aktivity a kurzy

Mimoškolské aktivity alebo školenia sú ďalšou dôležitou informáciou, ktorú zamestnávateľ neprehliadne. Tú pripíš do sekcie vzdelania. Patria sem rôzne jazykové posedenia (najlepšie s natívnym anglickým lektorom), letné školy či kurzy. Absolvoval si kurz barmana, elektrotechnické minimum či workshop s certifikátom, ktoré súvisia s pozíciou? Sem s nimi!

Všetky aktivity sú len plusom. Vyhni sa však krúžkom, ktoré si absolvoval na základnej či strednej škole. S tými nič nevylepšíš, iba zapraceš miesto pre cennejšie úspechy. Vyber tri kurzy, ktoré najviac súvisia s pozíciou a sú podľa teba tvojím najväčším úspechom. Takto si práve našiel ideálne trio, ktoré nesmie chýbať v životopise.

Dobrovoľníctvo a silné stránky

Dobrovoľnícku prácu môžeš vykonávať vo všetkých odvetviach a v každom veku. Stačí si nájsť niečo, čo ťa bude baviť aj bez ohodnotenia a práve si u zamestnávateľa získal ďalší dôležitý bod. Časom sa z dobrovoľníctva môže stať aj samotná práca či vlastné podnikanie. Niekedy stačí byť členom známej organizácie a vedenie firmy si ťa bude vedieť okamžite zaradiť.

Nuž a nezabúdajme ani na schopnosti a silné stránky. Vyhni sa frázam ako „viem pracovať s internetom“. Nahraď tieto nedokázateľné slová niečim skutočným. Ovládaš cudzí jazyk? Ak áno, opíš vetou, na akej úrovni. Ovládaš program, ktorý firma využíva pri práci? Taktiež opíš, čo v ňom dokážeš. Najlepšie je vyjadriť hodnoty schopností v číslach. Pamätaj, že lepšie je podceniť sa ako preceniť sa.

Čo ak nemám skúsenosti?

Nezúfaj. Nie každý mal možnosť počas školy či pracovného života stihnúť rôzne aktivity, ktoré mu časom pridajú. Spíš svoje silné stránky, aj to sú predsa dobré skúsenosti, no nie? Opíš napríklad svoje komunikačné schopnosti na priamom príklade z praxe. Ak chceš mať skúsenosti podložené aj cennými papiermi, nikdy nie je neskoro začať.

Na internete nájdeš doslova všetko. Vybrať si môžeš z množstva kurzov, ktoré sú dostupné v slovenskom, ale aj v iných cudzích jazykoch. Overenie znalostí angličtiny, nemčiny či ruštiny zvládneš už za pár desiatok minút a väčšinou za to ani nemusíš platiť.

Hľadať môžeš aj víkendové školenia. Dokonca sám Google ponúka niekoľko cenných certifikátov, ktoré pri novej práci ešte nikomu nepriťažili. Napríklad Digitálna garáž ponúka základy digitálneho marketingu. Väčšina obdobných certifikátov je zadarmo, stačí si len nájsť pár hodín na ich absolvovanie.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame