Kto je Tom Cruise? Na pľaci zvláda kaskadérske kúsky, pre divnú vieru ho opustila manželka s dcérou

Tom Cruise

Tom Cruise je ešte aj vo svojej šesťdesiatke považovaný za veľkého fešáka (Zdroj: wikipedia.org/Gage Skidmore)

#Stavíme sa, že meno Tom Cruise si už aspoň niekedy zachytil. Túto hollywoodsku hviezdu poznajú minimálne aspoň tí, ktorí milujú filmy zo série Mission: Impossible. Herec, ktorý sa preslávil vďaka svojim akčným filmom s akrobatickými kúskami, však skrýva oveľa viac. Čo sa oplatí o ňom vedieť?

VIZITKA
Celé meno: Thomas Cruise Mapother IV
Dátum a miesto narodenia: 3. júl 1962, Syracuse, New York, USA
Výška: 172 cm
Charakteristika: herec, producent
Najznámejšie filmy: Mission: Impossible, Jack Reacher, Minority Report, Jerry Maguire, Top Gun, Top Gun Maverick, Rain Man, War of the Worlds, Narodený 4. júla

Náročné detstvo

Tom Cruise sa ani zďaleka nenarodil do zlatej perinky. Práve naopak. Vyrastal v rodine, ktorá bola na tom po finančnej stránke pomerne zle. Ľahké to nemal ani s rodičmi. Podľa jeho vlastných slov bol jeho otec násilný a rodina dbala na prísnu katolícku vieru.

Cruise nemal ani desať rokov, keď sa presťahovali do Ottawy. V tom čase začal po prvýkrát koketovať s vystupovaním. Blízko mal aj k športu, aj keď údajne bol známejší viac kvôli svojej agresivite než kvôli talentu. Rané detstvo a výchova ho zrejme ovplyvnili aj v ďalšom uvažovaní. Tom sa pôvodne túžil stať kňazom, neskôr však tento sen vymenil za herectvo.

Herecká kariéra a Top Gun

K filmom sa dostal ako väčšina. Začínal v divadle a neskôr prišli menšie roly. Zlom nastal až pri filme Riskantné podnikanie, ktorý vyvolal neočakávaný úspech. Vďaka tomuto filmu si ho všimli aj hollywoodski producenti, a tak prišli ponuky na úlohy vo filmoch Správna hra alebo Legenda. Stále to však nebolo to pravé orechové.

Prielom prišiel až s rokom 1986. Vtedy mu producentské duo Simpson a Bruckheimer ponúklo rolu vo filme Top Gun. Ako to dopadlo, asi všetci vieme. Z filmu sa stala kultovka a Toma Cruisa to vystrelilo medzi tie najjasnejšie herecké hviezdy v Hollywoode. Okrem iného sa z neho stal idol žien po celom svete. A to aj napriek pomerne malému vzrastu. 

Najlepší či najhorší?

Svoje kvality však musel obhájiť. Zatiaľ čo za účinkovanie vo filme Koktail získal nomináciu na Zlatú malinu, ktorá sa udeľuje najhorším hercom, v tom istom roku získal ocenenie aj za najlepšie zahranú vedľajšiu rolu vo filme Rain Man.

Ligotavé ocenenie Zlatý glóbus prišlo v roku 1989. Cruise ho získal za účinkovanie vo filme Narodený 4. júla. Stvárnil v ňom postavu ochrnutého vietnamského vojnového veterána Rona Kovica. Okrem iného mu to vynieslo aj nomináciu na Oscara.

Misia filmových trhákov

Tom Cruise má na konte mimoriadne bohatú filmovú databázu. Všetci si ho však spájame najmä s rolou špióna Ethana Hunta z filmovej série Mission: Impossible. Tá začala v roku 1996 a do dnešného dňa (júl 2023) bolo natočených sedem snímok s týmto titulom. Tá posledná vyšla iba nedávno a nesie podtitul Odplata. Ak si ju chceš pozrieť aj ty, navštív niektoré z kín. Predpokladá sa, že budúci rok uzrie svetlo sveta ďalšia a možno aj posledná časť.

Zaujímavé manželstvá

Škandály sa nevyhli ani tomuto hercovi. Za zmienku stoja jeho prepierané manželstvá. Celkovo bol ženatý trikrát. Prsteň navliekol na ruku Mimi Rogersovej, s ktorou bol najkratšie. Ich zväzok trval od roku 1987-1990.

V rovnaký rok, ako sa rozviedol so svojou prvou manželkou, sa postavil pred oltár opäť. Tentokrát si za svoju vyvolenú vybral sexi Nicole Kidman. Ich vzťah trval na hollywoodske pomery vcelku dlho. Svoji boli jedenásť rokov a za ten čas si adoptovali dve deti. Rozviedli sa v roku 2001.

Do tretice všetko dobré? Skôr nie, pretože ani v prípade tretieho zväzku sa rozprávka nekonala. V roku 2006 si zobral za manželku herečku Katie Holmes, s ktorou sa rozviedli v roku 2012. Spolu majú dcéru Suri. Zaujímavé je, že jeho prvá žena ho priviedla k scientologickej cirkvi. Práve kvôli tejto viere sa s ním Katie Holmes nadobro rozišla. Vyslovila sa totiž, že sa obáva o dcérku Suri.

Ich vzťah a rozvod rozoberali bulvárne plátky vo veľkom a niekoľko týždňov plnili stránky mnohých novín. Zaujímavé však je, že s každou ženou sa rozviedol, keď im bolo 33 rokov. Náhoda?

Zaujímavosti o hercovi

  • Väčšinu náročných kaskadérskych kúskov zvládol vo filmoch Tom Cruise sám a nepotreboval žiadneho dabléra. Patrí sem napríklad šialená jazda na motorke, skok z útesu či skok padákom.
  • Meria približne 172 centimetrov, aj keď údajne to môže byť o dva centimetre ešte menej. Nosí preto špeciálne topánky, ktoré sú vyvýšené na päte. To mu pomáha aspoň čiastočne pridať si pár centimetrov.
  • Je vegetarián a vôbec nepije alkohol.
  • Hoci píše pravou rukou, je ľavák.
  • Dlhé roky dodržiaval takzvanú Beckhamovu diétu. Tá pozostáva z príjmu maximálne 1200 kcal za deň.
  • V minulosti randil aj so Cher či španielskou herečkou Penelope Cruz, s ktorou si zahral vo filme Vanilkové nebo.
  • V Japonsku bol dokonca taký populárny, že tu vyhlásili aj deň Toma Cruisa.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame