Jedna z najväčších rarít Slovenska: Roklina pripomínajúca prales sa ešte stále zväčšuje, je to čarovné miesto

Haluzická tiesňava (zdroj: Facebook/ Potulky po Slovensku)

#Husté porasty stromov, konáre bohato obrastené zeleňou, potôčik s malými vodopádmi a skaly. Ak hľadáš na výlet práve takúto harmonickú lokalitu s až magickou atmosférou, vydaj sa na prieskum Haluzickej tiesňavy. Nachádza sa na západnom Slovensku, neďaleko Trenčína a Nového Mesta nad Váhom v obci, ktorá ma skvelý názov – Haluzice.

Neustále rastúci kaňon

Haluzickú tiesňavu mnohí poznajú aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska. Ako píše Wikipedia: „Tiesňava vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc.“

V súčasnosti sa rozprestiera na ploche s dĺžkou 1 kilometer, šírkou 200 metrov a hĺbkou 50 metrov. Práca potoka sa však ešte neskončila a roklina sa neustále zväčšuje. Prehlbovanie doliny sa už z bezpečnostných dôvodov podarilo obmedziť, no v šírke sa rozširuje aj naďalej, a to pomerne rýchlo. To z tiesňavy robí jednu z najväčších rarít Slovenska vôbec.

Chránená zo zákona

V roku 1963 bola Haluzická tiesňava vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí tu štvrtý stupeň ochrany. Keď sa človek prejde na tomto mieste, má pocit, že sa ocitol v pralese. A práve preto sa nikto nemôže čudovať, že je toto miesto chránené.

Roklinou tiež vedie náučný chodník s tabuľami, ktoré popisujú nielen jej vznik, ale aj rastliny a zvieratá, ktoré v nej pri troche šťastia uvidíš. Zároveň od prírodného úkazu vedie k úžasným historickým stavbám, ktoré rozhodne netreba vynechať. Aj keď ich samozrejme vytvoril človek a nie príroda.

Kaštieľ Štúrovej životnej lásky

Dedinka Haluzice je tak známa aj románskym kostolíkom z 11. storočia. I napriek tomu, že z neho zostala zachovaná len časť,  je vyhľadávaným miestom pre turistov. Zaujímavosťou a prepojením medzi človekom a prírodou je to, že opevnenie okolo kostolíka sa sčasti zrútilo najmä kvôli činnosti potoka v Haluzickej tiesňave. Z kopca si vychutnáš krásny výhľad na neďaleký Beckovský hrad a povodie rieky Váh.

Za zmienku stojí aj Zemianske Podhradie s evanjelickým kostolom s nezvyčajným elipsovitým pôdorysom. Nachádza sa tu aj kaštieľ, ktorý patril rodine Štúrovej životnej lásky –  Adely Ostrolúckej (ak si pamätáš toto meno, dával si pozor na hodinách literatúry). Za dedinou nájdeš i hradisko z neskorej doby bronzovej. Ide o jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Vychutnaj si to všetko na fotkách:

Kaštieľ Ostrolúckych v Zemianskom Podhradí (zdroj foto: Wikimedia commons/Ján Polák)
Zdroj: nasavoda.sk
Odporúčame