Kvalitný, overený a zaujímavý. Je však Dame skutočne docenený?

Dame patrí medzi dlhodobo najznámejších a najaktívnejších slovenských rapperov. Ak ho pravidelne počúvate, viete, že jeho skladby majú výpovednú hodnotu, pričom celkovo, na všetkom, čo dáva von, cítiť, že si dáva záležať a to je niečo, čo v tejto dobe nie je už samozrejmosťou. Na jazyk sa však tlačí otázka – je Dame dostatočne docenený?

Keď sú totiž debaty o tom, kto je na Slovensku, respektíve v Československu najpočúvanejší a najkvalitnejší, meno Dame častokrát chýba. Väčšina ľudí a zainteresovaných ôsob spomenie interpretov ako Separ, Rytmus, Ego, Kali, Ektor, Viktor Sheen, Nik Tendo či Yzomandias. Pritom, domnievame sa, že Dame si miesto medzi úplnou špičkou rozhodne zaslúži. Respektíve, podľa nás sa medzi najlepšími nachádza, a je tomu tak už niekoľko rokov.

Dame vydal svoj prvý sólový album v roku 2017 a niesol názov Selfmade. Týmto CD nastavil latku skutočne vysoko, ukázal, čo v ňom je, taktiež výraznejšie naznačil, že môže nielen rapovať, ale taktiež je kvalitným producentom. Viaceré tracky zo spomínaného albumu si ľudia púšťajú dodnes a objavili sa tam aj skutočne kvalitné spolupráce, z ktorých si niektoré možno pripomenieme v našej rubrike Reminder, pretože si rozhodne zaslúžia viac pozornosti.

Druhý Dameho album uzrel svetlo sveta v roku 2020, album 100RY bol podľa viacerých viac selfmade ako album Selfmade. To je trošku kostrbatá veta, ale nechajte ju vstrebať a bude dávať zmysel. Dame si totiž na tomto CD písal texty sám, rapoval sám a taktiež sa o album postaral po producentskej stránke. Preto mu tvorba trvala možno o niečo dlhšie ako jeho kolegom, ale konečný produkt bol vynikajúci (stále je). Samotný Dame priznal, že do 100RY vložil kus seba. Jeho hudobné projekty dávajú zmysel a sú do detailov prepracované. Áno, Dame má veľký zmysel pre detail.

Mohlo by ťa zaujímať:  Takto sa tvorí kvalita! Ako Kontrafakt natáča svoje videoklipy?

Ukázal svoju všestrannosť a originalitu, a teda prvky, ktorú sú s pribúdajúcim časom stále cennejšie. Nachádzame sa totiž v období, kedy sa robia rýchle veci, trendy záležitosti a na kvalitu sa nie vždy berie ohľad. Dameho prípad toto nie je, čo sa týka kvality, je to stará škola, pričom ak tohto rappera sledujete na sociálnych sieťach, potvrdíte, že nie je súčasťou škandálov, sústreďuje sa hlavne na hudbu, pričom niekedy sa vyjadrí k aktuálnemu dianiu, na čo má samozrejme každý z nás právo. Ktovie, možno keby bol aktívnejší vo virtuálnom priestore, našlo by si k nemu cestu viac fanúšikov. Tento interpret sa ale príliš sebaprezentácii na sociálnych sieťach nevenuje, čo je ale logické, nie je ten typ človeka a v konečnom dôsledku to ani nepotrebuje.

Dame robí rap, pretože ho má rád, pretože ho to napĺňa, pričom predovšetkým pri projektoch DMS, na ktorých pracuje so Separom a Smartom, cítiť, že sa vyslovene baví tým, čo robí. A to je veľké bohatstvo, o ktorom veľa ľudí ani nevie, že niečo také existuje. Každopádne, Dame sám seba toľko neprezentuje ako niektorí jeho kolegovia z brandže a možno to je v kľúčové v tom, že nie je až tak docenený, ako by byť mal. Čo sa týka prejavu, obsahu a flowu, tak Dame rozhodne patrí do slovenskej TOP päťky, i keď vždy skončíme pri tom, že je to subjektívny pohľad.

Photo credits: Dame, profil IG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *