Nechceš sa počas horúčav pariť v aute? Vymeň ho za skúter!

skúter výhody

Jazda na skútri je v lete osviežujúca (Zdroj: GettyImages)

#Ak si už bol na dovolenke v krajinách južnej Európy, určite si si všimol, že každý druhý človek jazdí na skútri. Tento dopravný prostriedok prináša veľa výhod, ktoré rozhodne oceníš aj na Slovensku. Hlavne, ak často jazdíš po meste a okolí. Prečo je skúter takou skvelou voľbou a na čo si dávať pozor pri jeho výbere?

Základné druhy skútrov

Keď máš klasický vodičský preukaz skupiny B na osobné auto, môžeš jazdiť aj na skútri s automatickou prevodovkou, ktorý má objem motora najviac 125 cm3. Tieto skútre sú zvyčajne väčšie a bez problémov dosahujú rýchlosti viac ako 90 km/h. Zvládajú tak aj jazdu mimo mesta. Ak plánuješ na skútri jazdiť častejšie na dlhšie trasy, pri kúpe si všímaj maximálnu rýchlosť a celkové pohodlie.

Praktický tip: Na dlhšie trasy sú najvhodnejšie tzv. maxiskútre, ktoré sú väčšie a ich konštrukcia je prispôsobená tak, aby poskytovala jazdcovi dobrý komfort aj pri niekoľkohodinových jazdách.  

vespa skúter
Skútre ti uľahčia cestovanie v lete (Zdroj: Pixabay/RitaE)

Pokiaľ so skútrom plánuješ jazdiť iba po meste, za váženie stojí skúter so objemom motora 50 cm3, na ktorý stačí vodičský preukaz skupiny AM. Aj takéto skútre môžeš riadiť, ak máš vodičák na auto. Ich výhodou je nižšia cena, avšak kvôli nízkemu výkonu dosahujú rýchlosť len okolo 50 km/h, majú menšie kolesá a jednoduchšiu konštrukciu. Nie sú tak vhodné na jazdenie mimo mesta.

Prečo jazdiť na skútri?

Hlavnou výhodou skútra je skutočnosť, že pri jazde ťa ovieva okolitý vzduch, takže aj v horúčavách ti bude veľmi príjemne. Na rozdiel od motorky sedíš vzpriamene ako na stoličke, takže nemusíš mať žiadne špeciálne oblečenie. Po meste môžeš pohodlne jazdiť aj v košeli a krátkych nohaviciach. Na hlave však maj vždy prilbu.

Naša rada: Nemusíš si kupovať obrovskú helmu určenú pre motorkárov. Postačí ti jednoduchšia a ľahšia, ktorá ti nebude prekážať a zmestí sa do odkladacieho priestoru pod sedadlom.

jazda na skútri
Na skútri sa pohodlne odvezú aj dvaja (Zdroj: Pixabay/Dimhou)

Pri jazdení na skútri nemusíš riešiť problémy s parkovaním. Pred mnohými reštauráciami či úradmi môžeš zaparkovať na chodníku, keď necháš voľné miesto pre chodcov aspoň 1,5 metra. Ak sa často pohybuješ po meste, vďaka skútru ušetríš kopu času a nervov spojených s parkovaním auta. Nehovoriac o tom, že zápchy pre teba úplne prestanú existovať. Skúter má nízku spotrebu paliva, zvyčajne na úrovni do 3,5 l/100 km, je naň lacné PZP a servis je tiež lacnejší ako v prípade auta.  

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V tejto reštaurácii nájdu Nitrania ázijské mňamky: Ako podľa vône spoznáš kvalitné suši?

Tipy pre kúpu skútra

Skúter si nemusíš kúpiť nový, pokojne siahni aj po jazdených v dobrom stave, ktoré zoženieš aj za menej ako 2000 eur. Ak sa rozhodneš pre nový skúter, daj si pozor na rôznych čínskych výrobcov, ktorí často predávajú menej kvalitné modely. Najistejšou voľbou sú skútre od renomovaných výrobcov s dlhoročnou históriou. Skúter si pred kúpou poriadne vyskúšaj, či ti svojou veľkosťou a konštrukciou sedí.

malý skúter
Pri kúpe skútra si dávaj pozor na nekvalitných výrobcov (Zdroj: Pixabay/Kurt Bouda)

Zaujímavou voľbou sú tiež elektrické skútre. Ich výhodou je mimoriadne lacná prevádzka, ešte lacnejšia ako v prípade benzínových typov. Dojazd sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 100 – 150 km, čo je pri jazdení po meste a okolí úplne postačujúce. Niektoré skútre majú vyberateľnú batériu, takže si ju môžeš zobrať nabíjať napríklad do kancelárie v práci.

Jazdenie na skútri je jednoduché!

Na skútri sa naučíš jazdiť v priebehu niekoľkých minút. Ovládanie je veľmi jednoduché – stačí si sadnúť, dať dole stojan a na rukoväti pridať plyn. Brzdenie je podobné ako na bicykli. O nič iné sa nestaráš. Skútre sú navrhnuté tak, aby boli aj pri nízkych rýchlostiach stabilné, takže ani v tomto smere nemusíš mať žiadne obavy.

Pozor si však treba dávať pri jazdení po mokrých cestách alebo jemnom štrku, hlavne v zákrutách. Pri vysokej rýchlosti sa totiž skúter môže ľahko dostať do šmyku.

Máš s jazdením na skútri vlastné skúsenosti? Podeľ sa s nimi v komentári!

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame