RECENZIA Česi nakrútili ďalší dobrý film: Kto napokon vyhrá Posledné preteky?

Herci z filmu Posledné preteky

Herci z filmu Posledné preteky (Zdroj: Bontonfilm)

#Česká kinematografia si v posledných rokoch pripísala zopár pekných filmov, na ktoré sa radi znova pozrieme. Po našej poslednej návšteve kina sme mali možnosť vidieť Posledné preteky a musíme povedať, že aj tento kúsok má čosi do seba. Nechýba mu vierohodná výprava, dobrá technická stránka a dokonca ani presvedčivé herecké výkony. Prečo sa podľa nás oplatí skočiť do kina?


RECENZIA Najtemnejšia Marvelovka dorazila do kín: Porazí Doctor Strange zakrvavenú Wandu a čo to bude vo výsledku stáť?


Posledný závod sa zmenil na boj o holý život

Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali.

Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák. Začína sa písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve.

Priznávame, že príbeh nám bol doteraz neznámy. Úvod do problematiky je však dobre spracovaný a preto keď ani ty nepoznáš príbeh Posledných pretekov, nič sa nedeje. Postavy vedia svoje životné situácie a strasti podať nenúteným spôsobom a ich motívy ihneď spoznáš. Aj keď zopár scén bolo zbytočne naťahovaných, príliš to filmu neuberá na kvalite.

Závod má skvelú dynamiku aj vďaka dobrej technickej stránke
Závod má skvelú dynamiku aj vďaka dobrej technickej stránke (Zdroj: Bontonfilm)

Príbeh na dvoch frontoch

Nejde však o čisto lineárny príbeh. Najprv sa dostaneš do mysle starého Nemca Ratha, ktorý prichádza na zimnú chatu pracovať ako kurič. Jeho tajomná postava upúta pozornosť aj samotného správcu chaty a preto ho zastihne v kotolni pri svojej práci. Rath sa rád mladšiemu mužovi rozpovedá a presne tu začína príbeh Posledných pretekov.

Spomínal som nenútený spôsob rozprávania. Na ten potrebovali tvorcovia dve dejové linky, pretože ak ako diváci nechápeme zopár súvislostí počas pretekov, príde prestrih na staršieho pána a ten situáciu objasní správcovi. Ja viem, nič inovatívne sa nekoná, ale príbeh aspoň nedrhne a celé scény mi jednoducho prišli logicky podané a naservírované.

Nakrúcanie prebiehalo v exteriéri
Nakrúcanie prebiehalo v exteriéri (Zdroj: Bontonfilm)

Nečakane dobrá technická stránka

Keď sa už ale dostaneme k dňu, počas ktorého odštartujú preteky, na rad prichádza najmä audiovizuálna stránka. Producenti teda umelým snehom nešetrili a v niektorých momentoch som si ani neuvedomoval, že vlastne ani nie je skutočný. Chlad sa naozaj dostane až priamo k divákovi.

Vyzdvihnúť musím najmä zvuk. Vo filme sa nachádza množstvo post-synchrónneho zvuku a niekedy mi z toho celého fučania naozaj nabehli zimomriavky. Do toho hrá vydarený soundtrack… no keby bol film po anglicky, uverím, že ide o hollywoodsku produkciu. Film pritom v konečnom výsledku nestál viac ako bežná slovenská komédia.

Na strihu sa mi páčila ešte jedna vec. Konečná záchranná akcia je trochu hmlistá a nie vždy si v nej zorientovaný. Ide o to, že sám Rath rozpovedá príbeh, ktorý pozná, a až na záver ti povie rozuzlenie, ktoré sa dozvedel po záchrannej akcii. Na český film je to mimoriadne dobre vystavaný príbeh s pointou, ktorá príde práve včas.

Na konci pôjde do tuhého
Na konci pôjde do tuhého (Zdroj: Bontonfilm)

Príjemné schladenie v kine

Dobrých slovenských a českých počinov v kinách ubúda. No je tu svetlá výnimka, ktorá to celé zachraňuje. Ak si už nového Strangea videl, podpor aj tuzemskú tvorbu a zájdi na novú českú vysokohorskú snímku. Možno budeš sám prekvapený, ako si s témou a spracovaním poradili českí tvorcovia.

Posledné preteky sú filmom, ktorý môžeme Čechom závidieť. Nejde o nič náročné na produkciu (v profesionálnom filmovom priemysle) a to máme na podobnú tematiku Vysoké aj Nízke Tatry. Príbeh o Bohumilovi Hančovi by mal byť pre slovenských filmárov mostík, od ktorého by sa mali odraziť a skúsiť niečo podobné aj v našich končinách.

Hodnotenie: #####


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame