RECENZIA Na plátna kín prichádza krvilačná Beštia: Ak miluješ survival filmy, zbystri pozornosť!

Film Beštia

Film Beštia (Zdroj: Universal Pictures)

#Žáner survival sa z kinosál pomaly vytráca, a preto je tu známy režisér Baltasar Kormákur. Po výstupe na Everest a stroskotaní v mori sa zameral na Afriku, nehostinnú pre človeka. Beštia sa snaží zaujať pár dobre napísanými postavami, nezvyčajne dlhými zábermi a šelmou, ktorú nič nezastaví. Podarilo sa to?


RECENZIA Vlak sa pohne a nezastaví: Bullet Train je šialené akčné dobrodružstvo, ktoré však miestami nedáva zmysel


„Príjemná“ dovolenka na safari

Doktor Nate zobral svoje dve dospievajúce dcéry na výlet do Južnej Afriky, kde sa zoznámil s ich matkou, ktorá nedávno zomrela. Dúfa, že výlet do divočiny im pomôže aspoň čiastočne zahojiť túto čerstvú ranu. Na výlet vyberú najlepšieho sprievodcu, rodinného priateľa a zoológa, ktorý pozná každú skalu v tejto oblasti.

Spočiatku sa cesta javí dobre. Nálada sa zmení, keď v domorodej dedine uvidia čerstvé následky besnenia dravca s hrivou. Po bolestivom stretnutí s pytliakmi si mohutný lev vzal do hlavy, že človek je jeho najväčší nepriateľ a Nate s jeho dcérami to čoskoro zistia na vlastnej koži.

Stačí ti vedieť, že film má dohromady len štyri postavy – Idrisa Elbu, jeho dve dcéry a sprievodcu Martina. A to vlastne aj stačí. S postavami sa počas prvej polovice pracuje slušne, no keď už príde na samotnú beštiu, bude potrebné na chvíľu vypnúť mozog.

Idris Elba sa skrýva pred Beštiou
Idris Elba sa skrýva pred Beštiou (Zdroj: Universal Pictures)

Vynikajú herci aj technická stránka

Aj keď postavy nie sú dokonale napísané, herci odvádzajú veľmi dobrú prácu. Idris v úlohe ochrancu rodiny a svojich dvoch dcér funguje. Rovnako aj Sharlto Copley v úlohe sprievodcu, ktorý ich po savane sprevádza, stvárnil svoju postavu dobre. V určitom bode sa od rodinky odpojí a bude musieť bojovať na vlastnú päsť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Keď sa paranormálne javy stanú realitou: Nope je film so skvelou atmosférou, ktorého vysvetlenie budeš hľadať na internete

Najviac ma však zaujala kamera. Philippe Rousselot (Fantastické zvery, Sherlock Holmes, Ostrí chlapci) sa s Kormákurom rozhodol, že takmer všetky napínavé scény nakrúti na jeden záber. A výsledok je parádny. Práve tieto pasáže sa odohrávajú v reálnom čase a neruší ich strih. Takže ako divák som sa vedel presne zorientovať, koľko času vo filme ubehlo.

Niekedy sú tzv. onetakes síce prerušené strihom, no tvorcovia ho šikovne schovajú (ako v snímke 1917 či v Birdmanovi). Škoda len, že hudba od Pricea nebola výraznejšia.

Jednou z vedľajších postáv bude na čas aj auto
Jednou z vedľajších postáv bude na čas aj auto (Zdroj: Universal Pictures)

Režisérova vízia naplnená

Na film ma dostalo práve režisérovo meno. Kormákur je známy svojimi survival filmami, napríklad nedávnym Adriftom či Everestom. Aj keď je jasné, že výstup na najvyššiu horu sveta bol rozhodne lepší ako nuda na mori so Shailene Woodley, ani Beštia ho, žiaľ, neprekoná. Nechcem tým ale povedať, že je to zlý film.

Režisér chcel nakrútiť survival v africkej divočine, aké sme dlho nevideli a výsledok je fajn. Postavy aj udalosti vo väčšine scén dávajú zmysel. Samozrejme, film nie je založený len na akcii. Sem-tam dôjde aj na nedoriešené rodinné problémy, vzťah medzi otcom a dcérami či dokonca medzi dcérami vzájomne. Tieto témy sú podané jednoducho, ale funkčne a uveriteľne.

Trailer lákal na niečo celkom iné. Mali sme vidieť veľkú jazdu divočinou a poriadne akčné scény. Toto všetko uvidíš, ale je to dávkované postupne. Desať minút sa nič nedeje, potom si tri minúty napätý, potom znova desať minút nič a ďalšie tri minúty akcia – a tak dokola. Oproti nedávnym nízkorozpočtovým pokusom o survival, ako Jungle s Radcliffeom či Bird Box, je Beštia o level slabšia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slovenská hudba a tanec ohromili na fínskych oslavách storočnice, prizeralo sa 80-tisíc ľudí
Niektoré zranenia by postavy nerozdýchali
Niektoré zranenia by postavy nerozdýchali (Zdroj: Universal Pictures)

Ani Beštiu neobišli chyby

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že prostredie nehralo vo filme ani len vedľajšiu úlohu. A práve to mal byť ten supporting, ktorý musia postavy využívať. Vezmime si Revenanta či Marťana – to nie sú dobré filmy len kvôli hlavným postavám, ale aj vďaka prostrediu, v ktorom sa odohrávajú. Beštia je prázdna. A ak aj postava využije strom, aby sa schovala nepriateľovi, veľmi pochybujem, že by jej to pomohlo. Ak by sa film odohrával povedzme na Antarktíde, tak by stačilo obliecť postavy do búnd a scenár sa nemusel ani meniť.

Taktiež si neviem pomôcť a nemyslieť na posledný finálny súboj. Popravde by k nemu ani nedošlo, pretože by všetci boli asi trikrát zožratí. Nerozumiem, prečo beštia nezožrala za celý film ani jediného tvora (človeka alebo zviera). Pointa, prečo vlastne vraždí, u mňa neobstála.

Ak len hľadáš film, ktorým zabiješ hodinu a pol v kine, Beštia nemusí byť zlým výberom. V konkurencii aktuálne priemernej ponuky obstojí. No nečakaj nový Everest a už vôbec nie Revenanta. Beštia stavila na priemerné dialógy a priemernú akciu. Jediné, čo ju robí zaujímavou, je jej technické spracovanie. Kto sa nezaujíma o tematiku survival, môže tento pokus o africké dobrodružstvo ignorovať.

Hodnotenie: #####


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame