„JA SOM OK“: Totálny banger, ktorý sa nevyhol kontroverzii

„JA SOM OK“, prvotriedny banger. (Zdroj: YouTube/Chop Down Records)

#Pamätáte si na prvotriedny rapový banger „JA SOM OK“? Objektívne si myslíme, že veľká časť z vás presne vie, o akej skladbe je v tomto prípade reč. Rozhodli sme, že si túto luxusnú spoluprácu, ktorá je s nami už vyše štyri roky, pripomenieme v osobitnom článku. 

Skladba, ktorej nechýba absolútne nič

Rozmeňme si tento song na drobné. „JA SOM OK“ patrí na Čis Tého album YAK OROL, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2018, pričom sa na ňom objavuje hneď niekoľko parádnych skladieb. Táto spolupráca patrí medzi najkvalitnejšie a najpútavejšie. Je na nej Čis T, taktiež chalani z DMS Separ a Dame, pričom hudobne sa o celú záležitosť postaral dlhoročne známy producent MadSkill. Ak by vás lákalo si celý YAK OROL vypočuť, nižšie vám tento hudobný projekt posledného dobermana SK rapu pripájame.

A teraz poďme k samotnému songu. Luxusná minutáž na úrovni 4 minúty a 34 sekúnd, k tomu kombinácia raperov, ktorí nemajú problém naložiť, ale nezabúdajú ani na výpovednú hodnotu. Skladba „JA SOM OK“ sa veľmi rýchlo stala prvotriednym rapovým hitom. Potvrdzujú to aj čísla z YouTube, kde je tento feat viac než štyri roky a aktuálne má približne 5,9 milióna views. A to je v reáliách SK rapu viac než slušné. Keďže sme vyššie spomenuli aktérov, ktorí sa na tomto songu podieľali, nebolo by vhodné zabudnúť ani na Jana “JanZoo” Magdevskiho zo StarTouch Media, ktorý zaobstaral mix a master.

Spolupráca poškvrnená kontroverziou

Nebudeme si klamať, jedným z TOP pilierov „JA SOM OK“ je beat, ktorého autorom je MadSkill. Teda, on tvrdí, že je jeho autorom, pričom nie je tajomstvom, že tento v našich končinách naozaj známy producent bol súčasťou kauzy v SK a CZ rape, kde sa riešili krádeže hudieb, referenčné beaty a celkovo až prílišná „inšpirácia“ z práce iných.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Robin Zoot s famóznym klipom: Vrcholí trilógia „ČESKÁ FLORIIIDA“

Žiaľ, MadSkill patril medzi persóny, ktorým sa dostalo naozaj veľa kritiky a v značnej miere naozaj oprávnene. Viackrát jeho meno zaznelo v spojení s označením plagiátor. Samozrejme, aby sme celú záležitosť podrobne a férovo rozobrali, museli by sme tomu venovať osobitný článok, možno dokonca sériu článkov. V súčasnosti to už veľký zmysel nedáva, čo bolo problematické sa riešilo, pričom jedným zo songov, kde sa rozoberala MadSkillova „inšpirácia“ bolo aj aj „JA SOM OK“.

Takto vyzerá kvalita

Späť k rapu samotnému. Čis T, Separ a Dame je kombinácia mien, ktorú chceme na spoločnom tracku a dovolíme si tvrdiť, že keby tvorili v takejto zostave aj častejšie, malo by to svoju cieľovú skupinu fanúšikov. Všetci sú nesmierne skúsení (teraz ešte viac ako vtedy, ale boli už pred 4 rokmi, no veď chápete,…), majú kvalitu, pričom celému songu prispieva fakt, že sú to rozdielni interpreti aj ľudia.

Diverzita spojená v jeden celok, ktorá funguje priam dokonalým spôsobom. Akoby sa nepriamo predbiehali v tom, kto dá v tejto skladbe lepšiu slohu. Netreba zabúdať na to, že v „JA SOM OK“ je naozaj bohaté zastúpenie výborných myšlienok, z ktorých si čo-to môžete zobrať aj do svojej každodennej existencie. A možno lepšie pochopíte, prečo niekto odpisuje alebo reaguje menej ako niekto iný. Nezabúdajte na to, že na konkrétne jednanie máme všetci svoje dôvody.

Producenti, ktorí rapujú: Prirodzený progres v rámci žánru?

Všimnite si napríklad, ako sa Čis T hrá v úvode s písmenom „o“, to je jasný dôkaz toho, že rap chápe do hĺbky a pokročilá lyrika je niečo, čo mu nerobí nijaký problém. Okrem toho, znie to naozaj výborne a hneď vás to upúta. Dame poskytuje taktiež skvelé bars, i keď od neho sa nikdy nič iné ani nečaká: „Ja som OK , aj keď ma nevidíš, vidíš len môj tieň, ja som OK , ne jak tá tvoja hoe, my sme no fake, máš rap není ok, je to hrot je, to show, je to flow game.“ Presne tak flow game, doslova flowová Premier League.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je dôvod, prečo Čis T prehral s Flexkingom: Bral Frayer steroidy?

A čo Separ? Treba k nemu niečo bližšie písať? Jeho sloha na tejto skladbe patrí celkovo k tomu najlepšiemu, čo sme mohli v česko-slovenskom rape v uplynulých rokoch počuť. Alebo preháňame? Necháme to na vašom subjektívnom posúdení. Tu máte ochutnávku: „Schovaný pred očami ľudí, felíme, sedíme v tme, nechcem byť s vami, keď chcete byť so mnou, mám sociálnu sieť. My nejsme kamoši, nej.b sa mi do života tak to teda né, prečo máš pocit, že ti patrí kus zo mňa, dobre ti jé.e.“

V tejto chvíli už naozaj nemáme čo dodať.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame